Az izraeli hadseregben rendszeresített málhamellények teljesen egyedinek mondhatóak, már csak a viselhető felszerelés méretét és mennyiségét tekintve is.
A következő mellényről alap információként csak annyit tudtam, hogy állítólag az utász katonák számára készítették, viszont kis kutatás után sima „commando harness” néven bukkantam rá.
Elméletileg a Hagor cég gyártja, és ahogy az megszokott az izraeli mellényeknél, kizárólag egy méret létezik belőle. A pontos típus változatokat nem ismerem, de láttam hasonló mellényt kis zsák nélkül, illetve mintha létezne egy régebbi és egy újabb verzió is, a képek alapján.
Az A10-essel ellentétben itt elől két darab vízszintes hevederrel lehet szorosra húzni a mellényt. Mivel a hevederek elég hosszúak, ezért probléma nélkül sikerült méretre állítani, tehát kisebb és nagyobb darab emberek számára sem okoz problémát a mellény viselése.
A mellényen négy darab, dupla tártartó található. Ezek probléma nélkül fogadják az AK, Galil vagy az M4/M16-os tárakat is, és a tépőzárnak köszönhetően akár 20-as 30-as vagy 40-es kivitelben is.
A tártartók különlegessége, hogy nem négy egyforma kivitelről beszélhetünk, hanem szinte mindegyiken található valamilyen kiegészítő zseb.
Balról a legelső tártartó, ami elől található, oldalán például egy tépőzáras pánt és egy levarrt heveder található. Nos ahogy a kép is szemlélteti lehet akár harci kést, de bármilyen egyéb keskeny és hosszúkás felszerelési tárgyat rögzíteni rajta.
Talán a két legrosszabbul elhelyezett zseb, az a kézigránátok számára készült tépőzáras zseb. Ezek mindkét oldalon a hátrébb elhelyezkedő tártartó zsebek fedő részén találhatóak.
A hátsó zseben további tépőzáras rögzítési pont található. Elméletileg ez a pipa lámpa helye, aminek a csiptetőjét a fém D gyűrűn kell becsúsztatni, és a függőleges tépőzárakkal lehet rögzíteni.
Bal oldalon a kulacs és a tártartó között, egy jóval kisebb zseb található. A zseben kívül látható, utólag felvarrt nagyméretű rögzítési pontok, amik talán az LC-2-re hajaznak, utólag kerültek fel.
A tépőzáras zseb elég keskeny, tehát jeladó, kötszer, esetleg füstgránát tárolására szolgál. Érdekesség, de a szabását tekintve, a két oldala itt is hosszabb valamivel a tépőzáras, külső feléhez képest. A tártartók is így készültek.
Az A10-es mellényen található elég szerencsétlen megoldás, a vesezsákra felvarrt kulacszsebek, helyett itt kifejezetten a derék részre varrták fel a zsebeket.
További újítás, hogy a tépőzáras kulacs zseb mozgását, és a kulacs elhagyásának lehetőségét, egy heveder szorosra húzásával csökkenthetjük.
Na most hiába az újítása, a tépőzárakat meghagyták a kulacs zsebeken, ami helyett sokkal jobb megoldás lehetne a patent, vagy akár az Y alakú csattal rögzíthető heveder is.
A vesezsák formára és méretre is körülbelül megegyezik az A10-en találhatóval, valószínűleg ez is szabvány. A külső rögzítési pontokat itt is utólag varrták fel.
A vesezsák alján még egy nyitott zseb található, és tépőzáras heveder, a kés vagy a tőr számára. Noha a mellény elég nagy méretű, és tele is tömtük, egyáltalán nem volt nehéz hozzáférni és elővenni, sőt elrakni sem.
Jobb oldalon a tártartók között további két kisebb tépőzáras zseb található, egymás fölött elhelyezve. Akárcsak az egész mellényen itt is észrevehető, hogy eltérő anyagokat használtak fel a különböző zsebeknél.
folyt. köv.
Az utolsó 100 komment: