A Magyar Néphadseregben, illetve a Magyar Honvédségben tudtom szerint ez idáig két fajta hálózsákot rendszeresítettek és használtak. Az alváltozatokat nem számítom külön, mint például a „tisztit”.
Na de a lényeg, hogy idő közben előkerült egy harmadik változat, még pedig a 82M összefgyvernemi védőkészlet, ami a rendszeresített hálózsák, és egy esővédő készlet házasságából született.
A hálózsák fő része a hagyományos villámzáras, csuklyás belső rész. Hasonló egyébként, talán valamivel vastagabb lehet, a nagyobb számban használt „zöld” színű hálózsák is.
A hálózsákban található még egy plusz réteg. Ezzel a zöld színű huzattal egyébként nem találkoztam a mezei „zöld” hálózsákban. A pontos rendeltetése nem ismeretes, de nagy valószínűséggel a hálózsák tisztántartásába segít.
Ugyanis magán a hálózsákon belül majdnem hónaljig felér. Tehát a gyakorló legkoszosabb alsó része, nem a belső bélést keni össze, hanem ezt a zöld réteget.
Természetesen felmerülhet a kérdés, hogy már mért kéne egy hálózsákba ruhástul-bakancsostul bemászni. A választ a felhasználóknál kell keresni, mivel a felderítőknél azért előfordul, hogy nem kényelmes sátorban hajtják álomra a fejüket.
A külső réteg egy Rába mintás anyagból készült, esővédő huzat gyakorlatilag. Ennek nincsenek külön ujjai, hanem a rajta található kivágásokon lehet kidugni a hálózsákból a karjainkat.
A külső huzat rejtett villámzáras, belül fehér színű. Az alján gyűrűk találhatók. Alternatív felhasználási módja a szükség sátor, tehát akár rögtönzött fedezékként is fellehet állítani.
Ez a külső huzat azonban viselhető önállóan is, mint esővédő poncsó is. Mint poncsó,a villámzár ellenére egész jól bevált mivel az a felszerelést is beborítja, az mégis könnyen hozzáférhető.
A huzat másik része esővédő nadrágként is viselhető. Ennek a másik rendeltetése pedig a hálózsák tárolása, ugyanis feltekerve ebbe bele csomagolható. Sajnos a terepszínű tok hiányzik ebből a készletből.
Elsőre még figyelemre méltó is lehetne a 82M. Főleg az olyan alakulatok számára, akik idejük nagyobb részét terepen töltik, és hálózsákban alszanak.
Azonban szerintem az esővédő szabása nem a legszerencsésebb, mégis figyelembe véve, hogy akkor tájt átlátszó nylon esővédő volt rendszeresítve, annál sok szempontból jobb.
Szintén gyakorlati tapasztalat, hogy külön alkalmazva egy másik felszerelés egyik komponensét sosem vezet jóra. Tehát pont akkor nem lesz meg amikor kellene, nem beszélve arról, hogy a gyakoribb használatból eredően hamarabb kopik el, mint a rendszer többi része.
A 82M főként a felderítő erőknél került rendszeresítésre, de még így is hiánycikknek számított. Ezt a raktári példányt egyébként kemény 8000 forintért vásárolták.
Alapvetően dicsérték, hiszen meleg volt, az esővédő szintén használható volt, bár susogó hangja van, és terepszínű is. Nagy hátránya, ahogy az akkori hálózsákoknak, hogy viszonylag nehéz.
A hálózsákért és a képekért köszönet H.B-nek!
Utolsó kommentek