A Magyar Honvédségben több féle málha mellény van rendszeresítve, de ezek mellett léteznek még félhivatalos vagy egyéni beszerzések is, nem beszélve az ajándékba kapott felszerelésekről.
A hivatalos beszállítók mellett van azonban egy egyéni kezdeményezés is, illetve még egy de az nem hivatalos, aminek a keretein belül mellények készülnek-készültek, ez pedig a képen is látható Alto Kft. által készített málha mellény.
Elméletileg a képen látható mellényt a szolnoki alakulat megrendelésére készítették el. Az alapja az amerikai LBV mellény, és ezt is tekintették a szabásmintának, viszont eszközöltek rajta néhány módosítást, amit a hazai viszonyok megköveteltek.
Érdekesség egyébként, hogy az eredeti LBV és LBE mellények mellett, elméletileg létezik még egy változat, ami izraeli gyártmány, és leginkább a rozsdabarna álcázószínről lehet megkülönböztetni.
Azonban a képen látható verzió az hazai gyártmány, bár érdekessége a félhivatalos mivoltjában található. Egyébként címke nem található benne, de mégis rendszeresített darab.
Az anyaga gumírozott, noha nem néztük meg vízlepergető-e. Mindenesetre ezt a hatást kelti. A rajta látható minta pedig a 90M-re emlékeztet.
Az egész mellényen dupla réteg anyagot használtak. Kívül a gumírozott terepszínűt, míg belül neon színű zöldet, de látható, hogy a tártartók alsó része így viselte el az igénybevételt.
Elöl és alul, akár csak az eredeti LBV-n, két darab patentos gránátzseb található, ami egyébként gránát tárolásán kívül másra is alkalmas. Szerintem egyébként oldalt szerencsésebb lett volna elhelyezni, és hasalásnál kevésbé zavarna.
A mellény alsó felén a vastag málhaöv rögzítéséhez szükséges patentos hevederek találhatóak. Ezekkel az amerikai és magyar övek is rögzíthetők. Az övre kulacsot, ásót és vesezsákot lehet felrakni, bár ebből csak a vesezsák készült kifejezetten ehhez a mellényhez.
Két oldalt fűzős szűkítőkkel lehet állítani a mellény méretét, de ahogy látható ez itt pótolva lett, egyszerű cipőfűzővel, míg a túloldalon egyszerűen csak hiányzik.
A hátsó részen D gyűrűk találhatók, illetve elméletileg a vékony hevederre LC2-es klipszekkel lehet különféle zsebeket rögzíteni. Bár az eredetihez képest ez a heveder elég gyengécske lett.
A mellény magasságát a vállhevedereken található műanyag heveder feszítőkkel lehet állítani. Egyik jó tulajdonsága, hogy „one size fits for all”, mivel oldalt a szélességét, míg felül a magasságát lehet állítani.
A négy darab dupla tártartó zseben apró módosítást végeztek, ugyanis két patent került fel mindegyikre. Ennek eredményeként 30-as és 20-as tárak esetén is rögzíthető a fedő rész.
Mivel az eredeti LBV sem a mai modern szempontok szerint készült, ezért a rajta található tártartók is inkább védik a tárat, viszont nehezebb hozzájuk férni.
Az eredetitől eltérően egyetlen egy apró újítás került rá a mellényre. Ez pedig egy-egy heveder ami a tártartókat és a hátsó panelt köti össze. Feszesre húzva csökkenti a tártartók mozgását, és viszonylag stabilan tartja őket. Egész olcsó és jó megoldás.
Véleményem szerint az LBV lemásolása és átdolgozása egészen jó megoldás, már csak a meglévő felszereléseket kéne integrálni rá, vagy új célzsebeket kialakítani. Ez az újabb változatnál már megtörtént.
A továbbfejlesztett Lebák féle málhamellény szintén ezt veszi alapul és papír forma szerint rendszeresítésre is került. Az LBV szabását több országban is alapul vették, például a török, görög, holland vagy dél amerikai hadseregek rendszeresítették a saját igényeiknek átalakítva.
Utolsó kommentek