Napjainkra az egyéni felszerelést és egyenruházatot érintő nagyobb változások főleg a Tengerészgyalogságnál láthatóak, míg a hadsereg eddig még be nem jelentett új típusú terepmintázatot kíván rendszeresíteni.
A Tengerészgyalogságnál 2012 közepén kezdett el megjelenni az új FILBE málha rendszer, ami a korábbi ILBE-t váltja el. A FILBE zsák egyébként még nagyobb lett.
Akárcsak a korábbi ez is egy nagy méretű málhazsákból és egy kisebb őrjárati zsákból áll. És temérdek oldalzseb illetve új típusú camelbak készült hozzá.
A hadsereg és a Tengerészgyalogság közös sisak fejlesztésébe kezdett, ami a MICH 2000-es formáját és védelmi fokozatát megtartva kisebb tömegű.
Addig is a váltás során fellépő traumát megelőzendő egyre több Tengerészgyalogos egység számára rendszeresítenek könnyebb MICH típusú sisakot.
Elkészült végre a FROG ruházat woodland MARPAT színű változata is, amit mind Afganisztánban, mind pedig a tengeren járőröző MEU-kon is látni lehetett már.
2013-ban jelentették be az IMTV (Improved) mellény rendszeresítését, ami a korábbi MTV feljavított változata. Néhány apróbb változtatást eszközöltek, például a leoldáshoz szükséges nagyméretű csatok hátulról átkerültek előre, megerősítették a mentésnél alkalmazott fogantyút, javítottak valamennyit a mellény zárásán és fojtogató nyakvédelmét. Bár összesen 16 változtatást sorolnak föl, én igazából ezeket szúrtam ki elsőre.
Az IMTV mellett az SPC-t is lecserélik ISPC-re, aminél a leoldáshoz szükséges csatok szintén előre kerültek át és a váll hevedereket megváltoztatták ezáltal, megváltozott a mellény első paneljének szabása de idesorolnám az új típusú cummerbund-ot is, noha ezt már régebb óta alkalmazzák, amin az oldalsó kiegészítő védelem zsebe belülre került és nem kívülről húzza a cummerbundot.
Mind a hadseregnél, mind a Tengerészgyalogságnál megjelentek a “harci pelenkák” amik nagyobb védelmet biztosítanak a nemzőszervek számára, a korábbi “dióverő”-vel összehasonlítva.
A warbeltek szintén megjelentek a Tengerészgyalogságnál, sőt a képek tanulsága alapján egyre inkább ezekre terhelnek a védőmellényekkel szemben.
Megpróbáltam az elmúlt 13 év legjelentősebb változtatásait bemutatni, de ezek mellett számtalan kiegészítőt rendszeresítettek vagy vontak be. Az is látható, hogy próbáltak az adott harctér adottságaihoz igazodni, és kirajzolódnak az éppen divatos trendek is.
Noha a hadsereg rengeteg pénzt ölt a ruházati fejlesztésekbe és rendszeresítésekbe, még mindig képtelenek eldönteni mi az amire szükségük lenne. Ez idő alatt a Tengerészgyalogság rendszeresített egy megfelelő ruházatot, és három darab terepszínt.
Manapság már láthatóak a katonák által cipelt súly csökkentését célzó intézkedések, de ezek foganatosításához több évnek kellett eltelnie, amely során jó páran sérültek le.
Megfigyelhető és tapasztalható az is, hogy az újonnan rendszeresített felszerelések és egyenruhák már nem hozzák a korábbiak szintjét. Tehát nem bírnak annyit és nem “olyan” anyagokból készülnek.
Bár a kiegészítők Cordura anyaga nem változott az évek során, és a negatív kritika csak néhány gyártót érint, köztük az Eagle-t vagy az LBT, míg az SDS még mindig ugyan azt a szintet hozza.
A megfelelő, illetve a műveletek korai szakaszában ennek az elentétje, ruházati ellátás ellenére jó pár esetben láthatóak az egyéni beszerzések. Ezek főleg taktikai kiegészítőket illetve a fegyverhez való kiegészítőket érintenek.
A háttérben meghúzódó ok lehet a gyártók széles és színes kavalkádja is. Míg 2003-ban alig 5-10 cég foglalkozott kiegészítők gyártásával, addig mára ez a szám már legalább négyszeresére nőtt, sőt külön trend kialakulásához vezetett.
Az utolsó 100 komment: