Az amerikai hadseregben az M1911-es pisztoly több mint fél évszázadon át volt rendszeresítve. A fegyvert egy bőr tokban hordták. Később amikor új maroklőfegyvert rendszeresítettek, a bőr tokot is lecserélték, megtartva annak néhány jellegzetességét.
Az 1984-ben rendszeresített új tok már nylonból készült, és a szintén újként rendszeresített LC2-es rendszerhez tervezték. Univerzális, strapabíró és jó minőségű tokot sikerült készíteniük.
A korábbi tok egyik jellegzetessége volt, hogy az alján található madzagokkal a comb belsőhöz lehetett rögzíteni, így mozgás közben kevésbé pattogott és ütötte a combot. Ez a lehetőség ennél a toknál is megmaradt.
A tok rögzítése egyszerű. Ki kell pattintani a két fém klipszet, majd az övre illeszteni a tokot és ezeket újra visszapattintani a helyükre. Gyakorlatilag nem tud leoldani magától.
Az M12 elég robosztus, védi a fegyvert a portól és a sártól. A fegyverhez új lehet hozzáférni, hogy a D gyűrűt megrántva felhúzzuk a fedő lapot, majd előhúzzuk a pisztolyt.
Ennek egyik hátránya, hogy hiába csináljuk gyorsan, elég lassan tudjuk csak előhúzni a marok lőfegyverünket. Azonban a tok robosztus, és jól védi a benne tárolt fegyvert.
A Bianchi cég hasonló tokja megtalálható a magyar katonáknál is. Sőt korábban mintha a P9-eseket kizárólag ezekkel szállították volna le. Mindenképpen jobb választás mint a bőr tokok.
Az M12-es málhaövön könnyen rögzíthető, a Molle rendszerrel nem kompatibilis, de fel lehet arra is rakni.. Robosztus és védi a fegyvert a különböző környezeti behatásoktól. Azonban használata lassabb mint a mai nyitott tokoké.
Fotó: hirextra.hu
Utolsó kommentek