fjoni:
@Krizo: Nana!Nem feszegetjük itten a szigorúan titkos hadiipari fejlesztéseket :-) és főleg nem kr... (2024.10.15. 08:15)Colombo város egyes számú tűzoltósága
Krizo:
Azt hittem, hogy megszűnt az oldal! Már csapatpróbán az új Magyar gyakorló. Remélem lesz róla beje... (2024.09.26. 11:55)Colombo város egyes számú tűzoltósága
A Combat Gear Blog célja bemutatni milyen kiegészítőkből tevődik össze egy modern hadsereg katonáinak személyi felszerelése, továbbá szeretne a laikusok, érdeklődők, hivatásosok és szerződésesek, milsimesek, airsoftosok, paintballosok és természetjárók számára egy érdekes oldalt összeállítani leírásokkal és fotókkal.
Ne felejtsd el elmenteni az oldalt a kedvenceid közé! (CTRL+D)
1.Elöszőr is, szeretném ha bemutatnád magad, ki vagy és hol teljesítettél szolgálatot, illetve milyen beosztásban vagy.
Jorge Machado őrvezető vagyok, a 6. Tengerészgylaogos Ezred 2 Zászlóaljától. Tank elhárító rakéta kezelő vagyok. Marjah városában teljesítettem szolgálatot, Helmand tartományban, Afganisztánba.
2.Mint géppuska kezelő, egy M240B-d és egy M4-es van. Nem gondolod, hogy az M4 csak lelassít, és túl sok súly az M240 mellett ?
Nem vagyok géppuskás, én úgy nevezett TOW (páncéltörő rakéta) lövész vagyok. De a kinti szolgálat alatt, a géppuskás szerepkör ragadt rám egész idő alatt. A 240-es csak járművekkel végrehajtott műveletek során volt nálam. Mint a CAAT (Combined Anti Armor Team, egyesített páncél elhárító osztag) tagja, a feladataink jelenetős része, ha nem az összes, járművek bevonását igényelte. A 240-es mindig a járművön maradt. Az M4-es az oldalamon, mikor a toronyba voltam. Gépjárműről szálva, a 240-es mindig ott maradt egy másik lövészel, és én a személyi fegyveremet vittem tovább a feladat során, mikor gyalog folytattuk. Soha nem kellett a fedélzeti fegyvereket lekapnunk, nem úgy mint az első vonalban szolgáló srácoknak.
3 Néhány képeden afgán katonák láthatók, és javarészt helytelen tartással. Úgy értem egy kézzel fogják a fegyverüket és lefelé tartják. Mit gondolsz róluk? Mik a tapasztalataid velük kapcsolatban ?
Az ANA java része, akikkel együtt dolgoztunk, amatőr volt. A fegyvertartásuk és a fegyelmük is hanyag volt. Mindenféle srácot láttam ott. Néhány megijedt tűz alatt, mások fegyelmezetlenül viszonozták a tüzet, olyan „lőj és imádkozz” módon. Jó részük elég jónak bizonyult. Az egyik ANA raj parancsnokát Rambónak hívtuk, és jól csinálta a dolgát, valószínű ő a legjobb akit láttam, képes volt futva és lőve kergetni a talibánt keményen, és a csapatát is erre sarkalta, még tűz alatt is. Elég jó volt. De a közös tapasztalat alapján, az ANA és a rendőrség megbízhatatlan javarészt.
4.Milyen feladatokra osztottak be ? Tudnál többet mondani ezekről, részletesen ?
Mindenre az „út aknáktól való megtisztítástól” át a nehéz fegyveres támogatásig vagy gyalogos őrjáratokig. Jó pár ellátmány biztosítási feladat, harci „taxi”, sérültek kimenekítése. Folyamatos QRF (Quick Reaction Force, gyorsreagálású erő) mindenki számára a műveleti területünkön (Area of Operation). Egy csomó őrjárat és szűrő feladat a 11-esekkel (valószínű brit) is. Gyakorlatilag minden amit csak eltudtunk végezni, amíg a járművek eltudtak jutni oda, vagy nem kellett eltávolodjunk az utaktól. A mi csoportunkba soha nem volt 14 főnél több egy időben, amikor a táboron kívül voltunk. Ebbe nem tartoznak bele az utasaink más egységekből. Vagyis amikor a gépjárműről szálva kellett végrehajtani a feladatot, a járművek a közelbe maradtak. Minimálisan a toronylövészeknek hátra kellett maradni, és az esetek többségében sofőrök és toronylövészek a járműveknél kellett maradjanak, vagyis a járművekről szálva, csak egy megerősített tűzcsoportot tudtunk kiállítani. Ha a járművek egy helyben maradtak, két tűzcsoportot is akár. De ahogy mondtam, abban az esetben a járművek egy helyben maradtak.
5.Mit gondolsz, az alakulatod elért valami eredményt a kinn léted alatt ? Hogy tudnád jellemezni a helyzetet a műveleti területeteken, mikor eljöttél ?
A műveleti terület sokat fejlődött. Mikor elöszőr megérkeztünk, elég rossz volt. Vadnyugatnak hívtuk. IED-k mindenfelé és tűzharcok napi rendszerességgel. Mikor eljöttünk a nagyobb IED-k nyárra ritkábbak voltak. A DFC-k (?) még mindig jelen voltak, de jóval kisebb számban. A tálib aktivitás jelentősen csökkent, a biztonság pedig nagyban nőtt. Még mindig veszélyes volt, mint Afganisztán többi része. De semmi se volt ahhoz képest, amit a nyár alatt láttunk, mikor mindig tudtuk, hogy ha elhagyjuk a bázisunkat valami rossz fog történni. 16 IED-t találtunk és további megszámlálhatatlan mennyiséghez kísértünk tűzszerészeket, a mi zászlóaljhoz méretezett műveleti területünkön. A terület amin őrjáratoztunk elég kicsi volt, de a mozgolódás sose hagyott alább, és egy ekkora területhez képest azt mondom elég sok minden történt ott.
6. Megosztanád velünk a tapasztalataidat az m240-es illetően ? Beszélj nekünk a pozitív és negatív tulajdonságairól, ahogyan te látod.
A legjobb fegyver ami valaha készült. Nem kell tisztának lennie, hogy működjön. Nem kell olajban úsznia hogy rendesen üzemeljen. Hűséges és erős. 1100 lövést adtam le vele és csak egyszer tapasztaltam akadályt. A tálibok nem szeretik, ha egy 7.62-es sorozat halad az irányukba. Semmi rosszat nem tudok róla mondani.
7. A felszerelésed melyik része a legjobb, és melyik a legrosszabb? Miért?
A legjobb?
A FROG ruha (tűzálló ruházat) amit hordtunk sokkal kényelmesebb mint az átlagos gyakorló, főleg a nyári időszakban, dél Afganisztánban. A plate carrier amit használtunk sokkal könnyebb és komfortosabb mint az általános MTV lövedékálló mellények. A legrosszabb? Arra voltunk kényszerítve, hogy kizárólag olyan bakancsot hordjunk, amin a Tengerészgyalogság jelvénye található, vagyis az összes könnyű, „ninja” bakancs amit a katonai boltokban láthatsz, tiltott számunkra. Két váltás FROG ruhával küldtek Afganisztánba, és adtak még egyet fél időnél. Sokkal többre van szükséged mint 3 váltás egy 7 hónapos kiküldetés során. Új felszerelés beszerzése pedig elég körülményes, a hadtáp nem ad soha semmit egykönnyen, és egy csomó papírmunkát igényel ha bármire szükségünk van. A hátul ülő srácok nem olyan segítőkészek frontvonalba lévőkkel. A rendszeresített felszerelés helyett, inkább az életkörülményeink javítását célzó erőfeszítések hiányáról panaszkodnék. Néhány sátor amiben aludtam, tele volt lyukakkal, nem volt légkondi nyáron és fűtés télen. Kevés vagy semennyi szórakozási lehetőség, mialatt a bázisunkon voltunk. Biztos vagyok benne, hogy a többi haderőnem jobban bánik az embereivel és kevesebbet követel meg tőlük, mint amit a Tengerészgyalogság követelt tőlünk Marjah-nál. Szintén az a sok új, könnyített taktikai felszerelés amit a hadsereg katonáin látsz, vagy a fejlettebb fegyverzet mint a belülről irányított torony az MATV-k tetején, nem látható a Tengerészgyalogságnál. De így vagy úgy, mi megtettük amit kértek tőlünk azzal amink volt.
8. Volt bármilyen nem rendszeresített felszerelésed ?
Csak pár dolgot vettem. Olyanokat mint néhány PMAG-et (műanyag tár a gépkarabélyához) egy NVG zsebet (éjjellátó) és további pár apróságot. Soha nem költöttem túl sok pénzt taktikai cuccokra. Volt pár holmi amit nem használtam, mint a gázálarc, az LBV (FLC) Gore-tex és hasonlók. Nem volt rájuk szükségem.
9. Mesélj kérlek az alapkiképzésen szerzett tapasztalataidról.
Az alapkiképzés szívás. Olyan mint egy kaland. Nagyon kevésnek érzed magad mikor keresztül mész rajta, de a végén úgy érzed tied a világ. Később a Tengerészgyalogosokkal vissza nézzel, és nevetsz azon a sok hülyeségen amit a kiképzők megcsináltak veled. Az alapkiképzés egy más világ.
10. Mit gondolsz az afgán emberekről?
Nem sokat fejlődtek 100 év alatt. A vallásuk és a nézeteik egy helyben tartják őket. Mindemellett elég kemények. Ilyen kegyetlen körülmények között élni nem móka.
11. Van valamilyen vicces történeted az alapkiképzésről vagy kinn létedről ?
Tonnányi. Nem is tudom hol kezdjem. De amikor a Tengerészgyalogosok unatkoznak, egy csomó minden történhet, jó és rossz is. A legviccesebb dolog akkor történt, amikor a tolmácsunk Akon dalokat énekelt a tört angolságával.
12. Mi volt a legrosszabb pont a kiküldetés során?
A szent muszlim hónap, a Ramadan. A tálibok folyton keresték a balhét, és mindig megpróbáltak megtámadni minket amikor csak volt rá esélyük. Jó párszor támadás érte az egységünket, néhány srácot mentő helikopterrel vittek el és pár hetet távol töltöttek. A teljes század sokat kapott azalatt a hónap alatt. Elég kemény volt mindenki számára. De folytattuk a feladataink elvégzését.
13. Mi volt a legjobb pillanat a kiküldetés során?
Egyszer fél időnél, a mobil PX (Post Exchange, helyőrségi üzlet) megjelent laptopokkal és vezeték nélküli internettel. 15 percünk volt fejenként. Az nagyon király volt. Az volt az egyetlen alkalom, amikor WIFI-t hoztak hozzánk. Az átlagos PX általában havonta egyszer jött, amíg nem támadták meg őket közvetlenül a bázisunk előtt. Ezután nem jöttek többet a városnak azon pontjára. És természetesen az a pillanat amikor a madarunk elvitt minket Marjahból volt a legjobb pillanat számunkra. Eljött az idő a keményen kiharcolt pihenésre.
14. Mit gondolsz a tálibokról ? Találkoztál egyetlen élővel is? A sztereotípiák igazak?
Nem hülyék. Tudják mit csinálnak. Legalább annyira megakarnak ölni minket ahogy mi megakarjuk ölni őket. Hallottam amint a légierős srácok azt mondták a tálibok retardáltak, mert a főkaput támadták meg az egyik nagyobb észak afganisztáni támaszpontnál. De azok nyilván másfajták voltak, mert azokkal akikkel mi kerültünk szemben délen, élni akartak hogy harcolhassanak másnap. Okosan játszották ki a kártyáikat és mindig megpróbáltak harcolni velünk, amikor csak tudtak.
Remek írás, ami felvet egy pár gondolatot, olvasva a sorok között.
Első és legfontosabb, abszolút a tálibok vannak nyeregben. Az ANA önmagában egy-egy elhivatott "Rambót" kivéve nem képvisel olyan erőt, amit a tálibok. Az Army vagy MC (+más országok hadereje) a megjelenésével felszámolja/csökkenti a helyi ellenállást, de ez pontosan az ott tartózkodásuk pillanatáig tart. Fényes jövő Karzainak és az ANA/ANP-nek.
Kicsit lejön az is, hogy fogyasztói társadalom tagjai a harcosok. Légkondi, fűtés (bocs, de a sátrat, főleg ami nekik van/volt (8340-01-452-5919) belehelhető), három váltás ruha nem elég?, szórakozási lehetőség alatt gondolom x-box és társait gondolta, de van azért ezer más társasjáték. A sátorhoz mellékelnek egy egyszerű javító készletet, amit egy hatodikos is tud használni.
Ajánlom a figyelmükbe: www.netlabor.hu/roncskutatas/node/9771
Az is feltűnik, hogy a helmandi tálibokat mintha profik készítenék fel. Autodidakta módon nem lehet a fegyverforgatást és főleg a taktikát kitalálni és megtanulni.
Jó kis cikk!
Mondjuk nem lepődnék meg, ha az itteni Tálibokat Pakisztániak, vagy Irániak képeznék ki. Meg persze, azon sem, ha mondjuk a vezetőik volt Szovjet hadseregből lennének...
A srácok, meg akkor sírnának igazán, ha a mi rendszeresített sátrainkban kellene lehúzniuk néhány napot!
@ozseb: Az ANP meg az ANA sajnos még mindig használhatatlan. Bár az ANP a rosszabb. Az ANA már eljutott arra a szintre, hogy az újoncok jó része nem sétál haza a fegyverével és a zsoldjával, és nem áruló. Tavaly év vége felé próbálkoztak egy kizárólag afgán erőket felvonultató hadművelettel, de csúfos kudarcot vallottak.
Légkondi pl. a magyaroknál alap dolog, és a jobban kiépített támaszpontokon is megtalálható. Fűtéshez se kályha nem volt, se tüzelő. Eldugodtabb FOB-okon természetesen szoktak használni.
A három váltás ruha azért nem lehetett elég, mivel a FROG, ez is fog szerepelni az oldalon, vékonyabb és a folyamatos igénybevétel miatt hamarabb szakad szét. Szóval megtudom érteni. Kilehet bírni ha 3 hónapig két váltás összeizzadt gatyába kell flangálni, de biztos jobb ha van egy 3. váltás és akkor lassabban rongyolódnak le.
Szórakozás terén az volt amit vittek magukkal, lévén a bázis ilyen szempontból elhanyagolt volt és a hadtáp meg ugye nem közlekedett oda. Na most 6 hónapnyi cuccot kellett belepakolni, a videón is látható két táskába amikről egyébként lesz szó, úgyhogy kétlem h plusz dolog befért volna. Az internet miatt nem is panaszkodott vagy az xbox miatt, egyszerűen kevés edzési lehetőség és még kevesebb szórakozási lehetőség volt.
A bázis állapotából tippelve a sátrak se lehettek vadi újak.
Na azok a rajsátrak is megérnek egy misét. Főleg amiket jól kiszítt a nap.
"A legjobb fegyver ami valaha készült. Nem kell tisztának lennie, hogy működjön. Nem kell olajban úsznia hogy rendesen üzemeljen. Hűséges és erős. 1100 lövést adtam le vele és csak egyszer tapasztaltam akadályt. A tálibok nem szeretik, ha egy 7.62-es sorozat halad az irányukba. Semmi rosszat nem tudok róla mondani."
@Combat Gear Admin:
Lehet, hogy félreérthetően fogalmaztam. Természetesen a légkondi és fűtés nem egy túl nagy extra felszerelés egy fix bázison.
De ha nincs, akkor nincs, nem a Hiltonba jelentkezett, és ezt tudta akkor is, amikor aláírt.
A meleg az gyilkos, a hideg ellen jól lehet védekezni, de mindkettő szokható. Kicsit off, de a nyugati világban az átlag ember tűrése beszűkül, elvárásai, igényei pedig kiszélesednek. Egy ilyen tábori életmód esetén pedig pont a fordítottra lenne szükség. Ez, mint minden, tanulható, de egy pár hónapos kiképzés egy városiasodott gyereknek szinte biztos, hogy nem elég.
A ruha meg, hát nem tudom, erős anyagból vannak, elvileg a normál gyűrődést bírniuk kell. Harci alkalmazás = normál használat, arra tervezték. Az más, ha átlövik :)
Gatyából, pólóból és zokniból meg ha nem ad eleget a cég, akkor sajátot kell vinni, abból 5 váltás is necces, nem hogy három.
Egy pár pakli kártya, sakk, PSP, sodoku és ilyen apró játékok elférnek egy kis zsebben is, biztos vagyok benne, hogy a hadtápos srácok is hoznak ilyen csecsebecséket szóbeli megegyezés alapján, a parancsnok tudta nélkül is.
Rögtönzött konditerem meg bárhol-bármiből készíthető.
@dudi01:
Őszintén, mi mást várnánk? Még szép, hogy nem szidja a kiosztott felszerelést.
@ozseb:
Se a frog se az army-s testvére nem lett valami masszív, már ami az anyagot illeti. Kopás- és szakadásállás tekintetébe sehol nincsenek a hagyományos nylon-pamut elődökhöz képest
@apravetz:
Mondjuk az igaz, hogy én a standard ACU-ról beszéltem, de az szerintem masszív. Évek óta hordott, sűrűn mosott példányomnak semmi baja, pedig előttem Irakban szolgált.
@dudi01:
Azt tudom, csak mennyire engedi ki a cenzúra.
A kiképzésen beléjük verik, ami abszolút természetes, hogy a legjobbak a legjobbal. Feltétlen bíznia kell a kezébe adott fegyverben, és szerintem a kijelentése ennek a manifesztálódása.
Ha a fegyverem csak akkor működik rendesen,ha naponta órákat töltök karbantartással(ez mondjuk pont nem igaz az M240-re de pl M4-re nagyon áll) míg egy másik katonának ez napi 5 perc(AK/G36) akkor elkezdek azon gondolkodni,hogy mégsem olyan jó a fegyverem.
@dudi01: A G36-nak elég 5 perc? tééényleg? no offense, de a G36-os is nagyon "taktikai" (eddig ez volt a legelvetemültebb jelző, amivel az M4 nagy karbantartásigényét próbálták khm, magyarázni), legalább annyira, mint az M4... www.kalasnyikov.hu/index.php?page=cikkek&story=32
Elhiszem én azt, hogy a G36 jó fegyver, de 3 perc szét és összeszerelési idő azért túlzás. Mikor először volt a kezemben AK (nyíltnapon), 20 mp alatt szedtem szét és 25 alatt raktam össze. ELSŐRE. Úgy, hogy csak videókat néztem előtte.
Az az írás egy nagy adag fos.Szerinted a németek(eddig semelyik rendszeresítőnek nem volt semmi panasza rá) egy olyan fegyvert rendszeresítettek aminek kézzel lehet deformálni a szerkezetét vagy nem lehet vele lőni behajtott válltámasszal,vagy eltörik a tár(SIG-ék 20 éve használnak műanyag tárakat és 20 éve sem törtek akkor szerinted ma törnek???))???
Karbantartás és karbantartás közt van különbség(
AK-t is lehet 1 óráig tisztítani de ahhoz,hogy megőrizze a harcképességét elég 1-2 naponta szétszedni és áttörölni meg a csövet kihúzni ami kb 5 perc).Egy G36-nak elég naponta 5 perc mint ahogyan az AK-nak is az M4-nek viszont nem.
Az M4 nem azért akad el könnyen mert taktikai (ez nem is tudom mit jelent)hanem azért mert a visszaáramló lőporgázok egy vékony furaton keresztül közvetlenül jutnak a zárra ami emiatt könnyen beragad mint ahogyan a gázátömlő furat is gyorsan eltömődik.
@ozseb:
Részemről az ACU-nál is (meg előtte az BDU/DCU-nál is használt anyag (50/50 NYCO ripstop) az ellenpélda volt. Az jó és masszív. (bár régebben ugyanazon anyag még erősebb -de persze nehezebb gr/m2 és emiatt melegebb- verzióját használták. Hogy az alap BDU NYCO twill-t és az OG107 szatént (uróbbi az M65-ös kabátok-nadrágok anyaga) már ne is említsem, de azok ízig-vérig mérsékelt övi ruhák voltak és elsősorban az európai konfliktusra vártak a 80' években..
@dudi01:
A zsinór átfűzős tisztítás sehol nincs a tisztítóvesszőshöz képest. Tessék kipróbálni! Maga a megtestesült szívás és nagyon gyakorlatiatlan elképzelés, főleg harctéren.
(külön öröm ha a gyakorlatlan egyén túl nagy adag tisztítóanyaggal próbálkozik és a tisztító zsinór/lánc hibájából bennszakad a cső közepén. szintén nem példa nélküli eset.)
A G36 pedig szerintem messze túlmisztifikált:
Működés közben megbízható és kész. Viszont nem fognak pl Afrikában 20 év múlva 40 éves G36-osok felbukkanni, mert az utolsó stiftig minden alkatrésze arra az X tízezer lövésre van tervezve és azt elérve felújítása irreál drága, ezért eldobandó. A fogyasztói társadalom fegyvere az is.
Csak érdekességképp..
Steyr-Mannlicher puska kivehető tára (anyaga egy az egyben az StG 77 táré) pedig már okozott nem kis meglepetést nekem, amikor vadászház kövezetére ejtve darabokra tört. Meredtünk rá a tulajjal együtt néhány kínos másodpercig.. Mit is várjon az ember egy 70 eurós műanyagdarabtól ha már 3 éves?
FN MAG pedig szerintem (és 50+ év számtalan elégedett felhasználója szerint :) a kategóriája legjobbja, szóval nem elfogultság a sráctól. PK leginkább tömegével versenyképes, bár ha belevesszük fizikát is a hatás-ellenhatás törvény kapcsán akkor ez sem feltétlen igaz.
Kb amerikai lövészalakulatoknál az egyetlen fegyver, aminek nem megkérdőjelezhetőek a pozitívumai semmilyen rejtett vagy nyilvánvaló hibával
@ozseb: Azt vedd számba, hogy ez csak olyan apró panasz féle volt, és ettől még nem dőlt benne össze a világ.
Nem tudom városias gyerek e vagy nem, de kb. 1 évig tartott a kiképzése, és nem az első alkalommal aludt sátorba.
Az egyenruha meg nem a megszokott, hanem a lángálló, vékonyabb verzió. Ez pedig kevesebbet bír. Ilyen egyszerű.
G-36: A behajtott váltámasz problémája egy bizonyos szériánál jött elő, nem állandó jelenség. Mivel saját tapasztalat nincs róla, ezért nem nyilatkoznék, de a kalasnyikovos cikk figyelemre méltó.
PKM+M240: A PKM valóban vaddisznó és ugyanolyan strapabíró lehet mint az M-240. A M-240-el nincs saját tapasztalat, viszont van néhány figyelemre méltó tény: széteső heveder, railek, taktikai kiegészítők, softshell rakasz. Aki használta élesbe mindkettőt, bár GPMG-t, azt mondtad a GPMG jó, talán kisebb a visszarúgása, a PK-ba viszont a hevedert újralehet tölteni.
A hadtáp meg mint olyan nem járt feléjük, miután felrobbantották őket. A legszükségesebbeket "supply run"-ba oldották meg, de olyankor lőszer-kaja-víz-alkatrészek kombón kívül úgyse kaptak mást.
@ozseb: "elvileg a normál gyűrődést bírniuk kell. Harci alkalmazás = normál használat"
Köveken kúszás, mászás, járműből ki-,beugrálás elég komoly igénybevétel, hamar lerongyolja a katonát.
A Csendes óceán szigetein a harcok közben egy hét alatt rongyokra szakadt a katonákon a ruha.
Komfort témában:
Egy dolog, hogy ki lehet bírni (a mesélő is kibírta) a mostoha körülményeket, de minek ezzel terhelni a katonát, ha a bázison kényelmes(ebb) is lehet az élet? Szerintem jogos, ha szóvá teszik a komfort hiányát.
@XPS:
A mezei mackó nadrág viselkedjen így, az ok. De itt katonai munkaruházatról van szó, aminek a normál felhasználási területe pontosan az, amit felsoroltál. Ha nem bírja ki, alkalmatlan.
@apravetz:
Igazad van, én az ACU-ról beszltem, itt meg a FROG-ról van szó, amit benéztem.
@Combat Gear Admin: A PKM-re is léteznek már mod csomagok. Sinezés, soft box (de az ugye marha drága), FN Minimi Para típusú válltámasz, rövidebb cső (és létezik széteső tagos heveder a PKM-re is)... Amúgy a PKM és az M240 (FN MAG) nem egészen ugyanaz a kategória. külön nem igazán sorolhatók, de egészen össze se. Szerintem. A PKM tényleg "mindenes", a MAG viszont inkább "stationary".
@Mokker: Akkor hozzáteszem, hogy nem széleskörbe rendszeresítve. Egy gyártó készít taktikai kiegészítőket a PK-hoz.
A 240-hez meg rendszeresítve vannak sokszor.
A széteső heveder sokkal jobb mint a PKM fém hevedere mert ha kilősz 30 lőszert akkor a fém heveder ott fog himbálózni a fegyver mellett(beleakad mindenbe,zavaró)+ miután kilőtted mehet a matek,hogy hova rakd ahonnan 100%,hogy nem esik ki(ha elhagyod akkor 50 lőszerrel kevesebbet tudsz behevederezni),de amii nagyobb hátrány az a fém rakasz amit aztán tényleg nem lehet sehova elrakni gyorsan ha kifogyott vagy elővenni a teli rakaszt.
@dudi01: A gond az a széteső tagos hevederrel, hogy az meg "eltűnik". Összeszedegetik ugyan a tagokat, de sokszor nem bírják az összeset összeszedni. Tény, hogy a nem széteső tagos heveder meg kilóg. Ez igazából tényleg pénzkérdés, mert ha nem engedheted meg magadnak, hogy elszórd a heveder darabjait, akkor nyilván a nem széteső tagosat választod, ha meg telik rá, akkor a széteső tagosat. @Combat Gear Admin: A magyar PKM modernizációs képeken van sinezés meg rövid cső (sőt betolható válltámaszosat is láttam), de amúgy igazad van (azzal a megjegyzéssel, hogy nem csak egy gyártó, de valóban kevés).
@dudi01: Na látod, rosszul tudtam... nem használják újra, tehát mindíg pénzbe kerül... A rövid csőnek meg annyi értelme van, hogy a fegyver kompaktabb lett tőle, általában helységharcban használható(bb legyen), de persze gond nélkül rá lehet rakni a hosszú csövet is, ha arra van szükség.
@dudi01: Hát ez van. De vedd úgy, hogy mivel a Minimi a honvédségnél, ezért a PKMre raknak rövid csövet, hogy golyószóróként lehessen használni. Ez van. Szerintem jó ötlet, mert én a 7,62-ben (még mindig :D ) jobban bízom, mint az 5.56-ban. Edzés kérdése az egész ;)
Utolsó kommentek