A dél afrikai hadsereg nem túl ismert, mégis sokáig egyedülálló haditechnikai eszközökkel rendelkezett. Külöböző konfliktusok során igen sok tapasztalatot szereztek, és ezeket figyelmbe is vették a hadsereg fejlesztése során.
A „rodéziai felderítő mellény” még napjainkban is a jobb minőségű és ötletesebb „chest rig”-ek közé tartozik. A „chest rig” egy olyan típusú mellény, ami a viselő felsőtestének elülső felületét foglalja el, szabadon hagyva a hátat a táska számára. Emiatt főleg különleges rendeltetésű alakulatok körében népszerű.
A mellény két pánttal rögzül a felsőtesthez, és egyel a derékhoz, amik a képen is látható X alakban a legkényelmesebbek. Alap esetben egyébként, pont ellenkezőleg, a váll pántokkal megeggyező oldalon rögzülnének, de úgy jóval könnyebben lecsúsznak a vállról, ezért szokták X alakba fűzni őket.
A mellényen elől 3 tártartózseb található, amik tépőzárral nyithatóak és egy elválasztó található bennük. A zsebekbe Galil-AK és esetleg FAL tárak helyezhetők, mégpedig 6 darab. A zsebek fedlapjai kellően vastagok, így a tárak éles részei nem koptatják ki őket hamar.
Az RRV belső oldalán található térképtartó zseb fedőrészében található a cimkéje, a gyártóval, gyártási évvel és a minta nevével. Apró hiba, hogy a „zseb mell lőszer hordó” megnevezésben az Ammo (lőszer) helyett Ammu-t írtak.
A tártartó zsebek mellett jobb oldalt található még egy zseb, aminek a rendeltetésére csak tippelni tudok. Füstgránát illetve rádió is elfér benne, de a dél afrikai hadseregnél kevésbé jellemző a kézi rádió használata.
A bal oldalon egymás fölött helyekezdik el másik két zseb. A felső zseb a nyomó kötés számára lett kialakítva. A mellény egyébként elég puritán, például itt eltudtam volna képzelni egy belülre vart pántot, amihez az esetleg az iránytűt hozzálehet kötni.
A nyomó kötés számára kialakított zseb alatt egy nagyobb méretű helyezkedik el, ami az M-26-os kézigránát tárolására szolgál. Szerintem a limitált lőszer mennyiség elhelyezésének valószínűsíthető indoka, hogy a tapasztalatok alapján nem használtak annyi kézigránátot.
A mellény belső felén egy elég nagyméretű tárolózseb található a térkép számára. Egyik hátránya, hogy a térképet kivenni és visszatenni azért nem olyan egyszerű. Ennek ellenére tetszik ez a megoldás, próbálták minnél jobban kihasználni a mellény felületét.
A chest rigek egyik nagy hátránya, hogy túlzottan igénybe veszik a derekat. Táskával hordva ez még nem jön elő, de táska nélkül a súly előre korlátozódik. Ezt a mellényt nem lehet túlpakolni, a legfontosabb holmiknak van benne hely, de ezeknek is megvan a súlya, ha csak a 6 AK-Galil tárat vesszük.
Az RRV pántjai egyébként rendkívül jól párnázottak. Vastagok is, ezért nem vágják a vállakat. Két műanyag csatal lehet méretre állítani őket. A mellény elülső részének szélleihez rögzülnek, és elől is lehet állítani őket, ezzel gyakorlatilag a mellény magasságát is, illetve hátul is.
A bal szélső tártartózseben kívül, található még egy keskeny, hosszúkás zseb. Erről igazából fogalmam sincs mi lehet, de gyanítom a fegyver tisztításához szükséges eszközök tárolhatók benne, esetleg fegyver olaj.
A mellényen található varrások elsőre gyengének tűnhetnek, de a tapasztalatok nem ezt mutatják. Noha én azért hiányolom azokat az erősített varrásokat, amik például az EOTV-n vagy Eagle mellényeken találhatók.
Az RRV 83-as, sötétbarna terepszínben készült el. A dél afrikai hadseregnél egyébként ez az általános terepminta a kiegészítőket illetően. Az RRV-t továbbra is a különleges rendeltetésű erők szokták viselni, a gyalogság számára létezik külön málhamellény.
Az RRV egy praktikus és kis méretű chest rig. Az anyaga is egész jó minőségű, nem foszlik szét azonnal. A szabása egyébként olyannyira sikeresnek bizonyúlt, hogy nagyobb amerikai gyártók elkészítették a MOLLE változatát, és a fegyveres erők tagjain is láthatóak.
Felhasználói tapasztalatok:
"A képen látható felszerelést chest webbing-nek nevezik. Az eredeti ötlet az volt, hogy a nagy táskával együtt használják a mellényt, mivel őrjárat során szívesebben viselnék a kisebb mellényt a korábbi "battle jacket-el" szemben. Ugyanez igaz a gépesített lövészek esetében is, ahol a felszerelés nagy része a járműben marad. Gyakorlatban a "battle jacket-et" használják minden esetben, és a chest webbing-et eldobják. Még napjainkban is használják a battle jacket-et, a nagy zsákra rögzítve gyalogos műveletek során.
A legtöbb chest webbing-et nem is használják vagy ki se adják, és a fém szekrények aljában végzik, ennél fogva a legtöbb lövész nem is tudja mi az. A sajátom még mindig az eredeti csomagolásában van. Kényelmetlen felvenni a legtöbb újonc számára, mivel a pántok keresztezik egymást a hátadon. Megjegyezném még, hogy sötét zöld színben is létezik.
A battle jacket-be több lőszer, víz, rádió stb.. fér el. Szóval bármilyen hosszabb harci helyzetben, mint egy rövidebb összecsapás, igen hamar bajban találhatod magad. Azt se szabad elfelejteni, hogy a SADF (dél afrikai hadsereg) doktrinája a nagy tűzerőre épül, ami nagyobb lőszer fogyasztást von maga után. Gyalogos őrjárat során, amikor a nagy zsákot viszed, a battle jacket-et a zsák tetejére rögzítették. "Contact" esetén a táska ledobható, a mellény pedig hozzáférhető és felvehető. Az 50 lőszeres R4 (Galil dél afrikai licensz változata) tár ellensúlyozza ezt a nem túl praktikus váltást. Nem a legideálisabb elrendezés, de a srácok akik évekig csinálták élesbe, ezt választották, noha nem erre lett kitalálva."
"A gépesített lövészek szemszögéből tudok nyilatkozni. Az esetek 99%-ában nem vittük magunkal a Bergen-t, mivel voltak járműveink. Ez azt jelenti, hogy mikor ki léptünk a járművekből, csak a harci felszerelés volt nálunk, nem pedig váltás ruha és egyéb, amiket a nagy zsákban viszünk. Úgy emlékszem a Chest Webbing-be 200 lőszer fér, víz viszont nem. Összehasonlítva a battle jacket-el, amibe 12 tárat (400 lőszer), 4 liter vizet, rádiót, egy napi élelmet, puska gránátot és némi plusz lőszert a közepes géppuskához, lehet bemálházni. Csak akkor használtuk a chest webbinget, ha több napos gyalogos őrjáratokra mentünk, amik szokatlanok a gépesített lövészek esetében."
A battle jacket

Utolsó kommentek