Az KZSM a korábbi KZS, kétrészes illetve kezeslábas fejlettebb verziója. Két mintával, a képeken látható KLMK-val és a sárgás Bereszka mintával készítik el. Ez a két minta, elég hosszú történettel rendelkezik, úgyhogy néhány szó róluk.
Ezek voltak gyakorlatilag az első „digitális” terepminták, amiket az 1970-es években készítettek el. Lényegük, a fény-árnyék kontraszthatás, és a szem összezavarása. A KLMK nyári-tavaszi míg a bereszka akár négy-évszakosnak is tekinthető kis túlzással.
A KZSM-et szinte minden orosz szerv használja, és nagy mennyiségben. A 2008-as grúz konfliktus során a második leggyakoribb minta volt, főleg az előretolt és felderítő egységeknél.
Az elődje a Palma minta, amit a Második Világháború alatt használtak, az orosz és szovjet mesterlövészek. A KLMK és Bereszka minta mind a mai napig az egyik legközkedveltebb terepminta az orosz hadseregben, és néhány szomszédosban is.
Könnyű harctéri viseletnek nevezik oroszul, és gyakorlatilag a sportcéloktól elkezdve a kiképzési és harctéri feladatokig, mindenre használják. Ez a ruhadarab a legolcsóbb náluk, amolyan vedd fel, aztán dobd el ha olyanod van. Lehet hordani magában, vagy a gyakorló öltözék felett.
A felső rész rendelkezik kapucnival. Ez inkább az álcázást javítja, lévén nem esőálló anyagból készült maga a ruha. A kapucnit két zsinórral lehet meghúzni az áll alatt. Néha zavaró tud lenni, főleg annak aki eleve nem szereti a kapucnikat.
A mellen két oldalt két kisebb zseb található. Az itt hordható tárgyak száma elég limitált, lévén ha papírt rakunk bele, akkor a felsőt könnyen átizzadva az is elázik és használhatatlan lesz, más meg nem nagyon fér bele.
Alatta, szintén mindkét oldalt, két nyitott zseb is található, amiknek még kevésbé van értelme, ugyanis bármit teszünk bele, az könnyedén kitud potyogni. Igazából ha málhamellényt veszünk fölé, akkor van értelme esetleg zsebkendőt tárolni benne, esetleg kisebb kendőket.
A felső rész ujjai gumírozottak. A gumi minőségét méltatja, hogy jó pár mosás után sem tágult ki. Egyáltalán nem kényelmetlen, nem szorul az ember kezére.
Hátul, a felsőrész gumírozva van, míg elöl két madzaggal köthetjük meg. Ebből következik, hogy a gyakorló nadrágon kívül kell hordani. Egyébként az egész ruha szabása, a különféle edző ruhákra hasonlít.
A ruha anyagát tekintve nem egyszer használatos. Bírja a tüskéket és a varrása is erős. Persze mindenképpen a rendszeresített orosz egyenruhák alatt van. Gyorsan szárad, és mivel nem túl vastag, ezért összetekerve kis helyen is elfér, akár egy oldalzsebben.
Utolsó kommentek