Az elsőként bemutatott célzseb egy tártartó. Mivel a legtöbb bemutatásra kerülő felszerelés anyaga, felhelyezésének metódusa és bizonyos tulajdonságai megegyeznek ezért ezeket nem fogjuk mindenegyes postban leírni, hanem itt, valamint az enciklopédiánkban kerülnek leírásra.
Az SDS-ről megkell említeni, hogy az egyik legnagyobb beszállítója az amerikai fegyveres erőknek. Gyártója és szállítója például a MOLLE II rendszernek.Ez egy olyan málharendszer, melyben minden megtalálható amire egy katonának csak szüksége lehet, kezdve a málhazsáktól egészen a kulacsokig.
Nagyszerűsége abban rejlik, hogy teljesen modulálható, illetve a korábbi rendszernél jóval könnyebb. Gyakorlatban az egész rendszer úgy néz ki, hogy a frissen alapkiképzésről anyaalakulatához érkező katona a ruhaelosztóban a beosztásának megfelelő „készletet” kapja.
Tehát ha géppuskás akkor rakasz zsebeket, ha felcser akkor orvosi zsebeket és így tovább. Mindez alanyi jogon jár nekik, emellett pedig minőséget kap kézhez és ez a minimum amit kaphat, tehát ennél alakulatoktól függően csak jobbal találkozhat.
Bizony odaát nem ritka, hogy a különböző más gyártóktól katalógusokból megrendelt felszerelési tárgyakat osztják szét , de ezt már az egység saját költségvetéséből kell finanszírozza, és a kiválasztott gyártó termékének NSN számmal kell rendelkeznie.
Emellett persze a katonák - néha az elöljárók szúrós tekintetétől kísérve - beszerezhetik maguknak a tengernyi gyártó által forgalmazott hasonló kategóriájú felszereléseket.
A következőkben bemutatott tártartót öt színben gyártották. A szín azért fontos, mivel haderőnemenként más és más van rendszerben és hivatalosan csak ezeket engedik viselni.
A szárazföldi haderőknél az ACU, a tengerészgyalogságnál a CB míg a légierőnél az ABU színekben gyártott verziók engedélyezettek. Emellett korábban DCU és WL színekben használták.
A katonák felszerelésén mindig megtalálható a tártartó. Fontos szempont, hogy könnyen elérhető legyen, ezért leggyakrabban a mellények elülső oldalán szokták elhelyezni.
A CQB jelző hivatott mutatni a tervezésének fő szempontját, mégpedig a helyiségharcok vagy más néven CQB, CQC, MOUT tevékenységekhez való alkalmazkodást, jelen esetben a tárcsere meggyorsítását és könnyebbé tételét.
A zsebet felnyitva a tárak valóban jobban hozzáférhetőek, mivel nagyobb rész lóg ki, de nem a legkönnyebb kivenni őket. Rögtön szembetűnő dolog az alsó részén elhelyezkedő „lyuk”.
Ez a „lyuk” egyszerű víz leeresztőként szolgál, ha bármilyen okból kifolyólag a tártartó megtelne vízzel, és mondjuk hirtelen úgy pár dekával több lenne. Ez egyébként standard követelmény minden hasonló kategóriájú amerikai hadi terméknél.
Alapesetben két darab M4/M16-os 30 lőszer befogadóképességű tár tárolására tervezték. A féloldalt körbefutó gumi pántnak köszönhetően azonban egy tár is probléma nélkül megmarad benne.
Újonnan azonban olyan erős ez a pánt, hogy hosszabb ideig tágítani kell mire használható mértékben megnyúlik, ezáltal nem kell két kézzel, káromkodva kirángatni belőle a tárakat. A képen látható példány lassan 2 éves, a tépőzár pedig hibátlan rajta.
Nincs szakadás, még mindig tapad. Hátránya talán a zajos nyitásban található, de könnyen nyitható. A tárak mellett alkalmas maroklőfegyverek tárolására is, noha nem ez a legcélszerűbb felhasználási módja.
Úgy tervezték, hogy a szolgálati fegyvernek rendszeresített M9-es elférjen benne, de emellett más hasonló dimenziókkal rendelkező pisztoly is beletehető. A tépőzár elég erősen tart, de hasonló célra egy megfelelő, ténylegesen pisztoly tárolására szánt zseb jobb választás.
A legtöbb MOLLE termék rendelkezik belülről egy vízlepergető bevonattal. Ez megvédi az éppen szállított felszerelést az esőtől vagy a havazástól, de természetesen nem örök időkre. Felhelyezésük roppant egyszerű.
A PALS vagy MOLLE csíkokon kell keresztül bújtatni a jelen esetben kettő - zsebek hátsó részén elhelyezkedő - pántot. Ezen pántok patentban végződnek és műanyaggal merevítettek.
Kellően stabil és biztonságos rendszert alkotnak, olyan szempontból , hogy nehezen oldódik ki és esik le, bár a patent kitud jönni a helyéről ha beleakad egy ágba vagy kiálló törmelék darabba.
Összességében elmondható, hogy jó minőségű zsebről van szó ami ráadásul még gazdaságos is. Ezalatt azt értem, hogy 15 dollárért jutottam hozzá, ami átszámítva kb. 2000 Ft, vajon a hadsereg mennyiért kaphatja?
Utolsó kommentek