A 19M mellett felbukkant egy másik új típusú mellény, mégpedig a hosszú felkészülés utáni amerikai hadgyakorlaton résztvevő ÖTT-s katonákon. Sajnos erről túl sok információ nem áll rendelkezésre, mivel ez még bemutatókon sem került promotálásra.
A tartalékos katonákon látható védőeszköz hivatalos neve Moduláris Kiképzési Málhamellény. Noha konzekvensen a védőeszköz kifejezést használom rá, mivel egyébként tökéletesen hasonlít egy plate carrie-re, és elméletileg a védelemhez szükséges standalone kemény ballisztikai betéteket is tudja fogadni.
További érdekesség, hogy ez a példány már 2019-ben elkészült, miközben legjobb tudomásom szerint az Önkéntes Területvédelmi Tartalékos állomány kiképzése tavaly kezdődött meg.
A hátsó panelen megtalálható a tépőzáras fogantyú, aminél fogva húzni lehet szegény sebesültet. A két vállheveder mérete tépőzárral állítható. Érdekes módon csak a bal oldali végződik leakasztható kampós csatban, ami sebesült ellátásakor teszi lehetővé a mellény leoldását a fekvő vagy ülő sérültről, anélkül hogy azt a fején kellene áthúzni.
A tépőzáras vállpárnák a vállhevederekre húzhatók rá. A rajtuk látható szintén tépőzáras keskeny pántok, a rádió vagy egyéb vezetékek rögzítésére szolgálnak.
A hátsó panel belső felén két darab függőleges párna került. A kemény ballisztikai védőbetétet alulról lehet a helyére csúsztatni. Jelen tudásunk alapján lágy ballisztikai betét nem létezik hozzá, de a kemény változatával sem használják.
A cummerbund skeleton kialakítású, tehát három sor rögzítési pontból áll és köztük nincs egyéb anyag. Jellemzője ez is a könnyítésre törekvő plate carriereknek.
Az első panelre került három darab szimpla tártartó zseb. A nagy méretű tépőzár szintén kötelező darab manapság, megkönnyíti a név vagy egyéb nem rendszeresített felvarró elhelyezését.
Kifejezetten a mellényhez készült zsebekből négy darab különböztethető meg, de ezen felül az ÖTT-s állomány további már rendszeresített zsebeket is használt hozzá. Az első ilyen az első panelen rögzíthető “hasi tasi”.
A második egy külön feltehető szimpla tártartó zseb, amelyből kettő darab tartozik a készlethez, így pedig a mellényre bemálházható az egyéni lőfegyverhez tartozó öt darab tár.
A harmadik pedig, egy villámzáras általános célú málhazseb. Ezek mellett ami még felfedezhető volt, az az elsősegély zseb, kulacs zseb és néhány nem rendszeresített egyénileg beszerzett célzseb.
És akkor eljutottunk az elnevezésig. Látható, hogy málhamellényként nevezték el, miközben kívülről egy védőmellény jellegzetességeit hordozza magán.
Ezen felül pedig itt van még a nevében megjelenő “kiképzési” jelző is, ami azt feltételezi, hogy valamilyen módon itt egy csökkentett képességekkel bíró eszközről van szó, és ennek van egy végleges változata is.
Utóbbi nem igaz, mivel jelen tudásunk szerint a rendszeresítésre kerülő plate carrier nagy vonalakban hasonlít csak erre, illetve példa nélküli egy egyszerűsített “kiképzési” málhamellény/védőmellény rendszeresítése. Erre egyszerűen egy hadsereg sem áldozna pénzt, lévén a rendszeresített de esetleg lejárt szavatossági idejű sisak vagy mellény bőven használható ilyen célra.
Mindent összevetve, nagy valószínűséggel ezen felszerelési darab megszületése mögött az a felmerülő igény állt, hogy a külföldre vezényelt ÖTT-s katonákat egy egyszerű, könnyen legyártható, professzionálisabb külsőt kölcsönző felszerelési tárgyal lássák el.
Véleményem szerint a tartalékos katonák ettől nem néznek ki profibban, maximum a civilek szemében, de egy külföldi hadgyakorlaton nem ők lennének a célközönség.
Mivel egy amolyan anomáliaként bukkant fel amit nehezen lehet értelmezni, ezért azt feltételezem ugyan ilyen gyorsan fog kikopni a rendszerből, és megmarad egy amolyan érdekes színfoltnak a Magyar Honvédség ruhatárában.
Utolsó kommentek