A November 47 plate carrier-el megmondom őszintén gondba vagyok, mivel annyi lehetséges átalakítási pont van rajta, hogy nagy valószínűséggel elfogom felejteni az összeset felsorolni.
Szóval a lényeg, hogy a mellény kisméretű, és szinte minden olyan funkció és megoldás integrálva van rá, amiket a nagyobb gyártók már kitaláltak. Egy heveder átvarrásával, a cummerbund cseréjével, vagy egy különálló csatos panel előre való rögzítésével szinte teljesen átalakítható.
Fontos kiemelni, hogy külföldi anyagokból de hazai szaktudással készül, és a tervező elmondása alapján még mindig borzalmasan sok ötlet, elképzelés és átalakítási lehetőség rejtőzik a konstrukcióba.
Ez a példány "skeletal cummerbundal" készült, ami alapvetően egy merevítéssel ellátott PALS hevederrendszer, viszont sokkal könnyebb mint a a “teli” változatok, de nem lehet lágy ballisztikai betétet elhelyezni benne.
A cummerbund feszessége, avagy mérete, könnyen állítható. Ehhez a hátsó panel alsó részénél férünk hozzá. Az egyszerű gumipántot a megfelelő hevederen kell átvezetni, én mondjuk nem állítottam a méretét.
A hátsó panel felső részén található a sebesültmentő fogantyú. Utóbbi praktikus lehet akkor is, ha egy erővágót szeretnénk magunkal cipelni. Az itt elhelyezett PALS hevederek külső oldala tépőzáras, ennek gyakorlati haszna akkor mutatkozik meg, ha az adott “cég” tépőzáras jelzéseit akarnánk elhelyezni, mint mondjuk Rendőrség, NAV, TEK.
A "skeletal cummerbund" két vékonyabb fülben végződik, amik egy kicsit kilógnak az első panelből. Ezek a gyors levételt teszik lehetővé, ugyanis egy határozott mozdulattal előre meghúzva őket kiránthatóak, majd a mellényt a fejünkön kell átbújtatni.
A mellény elején lévő tépőzáras panel levehető, a szélén lévő két heveder darab pedig a nyitást könnyíti meg. Ezt a helyet hagyhatjuk üresen, vagy feltehetünk fix zsebes panelt is rá.
Természetesen a mellény fogadja az általánosan elterjedt SAPI ballisztikai betéteket, amiből több méretet is képes fogadni a tépőzáraknak köszönhetően. A kialakításnál figyelembe vették, hogy a betét szélei esetlegesen ne dörzsöljék le ezt a belső zsebet. Apró hátrány, hogy lágy ballisztikai betét nem létezik kifejezetten ehhez a mellényhez, tehát ajánlott a stand-alone betét hordása.
A vállpántokon plusz párnázás található, és egy fém kampós csatban végződnek. Látszólag ezáltal nehezebb a vállpántok leoldása, és valóban nem a leggyorsabb vészhelyzet esetén, de sokkal kisebb helyet foglalnak mint a nagy méretű műanyag csatok.
A párnázás két hevederét csak rákell húzni a vállpántokara. A hálós anyag alatt egyszerű polifoam bélés található. A párnázás hevedereinél tervben van a kábel és ivócső rögzítésére szolgáló gumipánt is.
A mellény belsejébe elől két függőleges míg hátul a hátsó panelt teljesen beborító párna került. A hálós borítás számomra kényelmesnek bizonyult, és a mértékével is elégedett voltam, de a végső változatban nem egyszerű polifoammal tervezik megoldani a párnázást.
A párnázás rögzítése tépőzárral történik, tehát aki esetleg teljesen leakarja csupaszítani a mellényét, annak van rá lehetősége, hogy még ezt vékony réteget is leszedje róla.
Az én esetemben praktikus volt a nagy méretű hordozó zsák, amibe belefért a mellény, sisak, célzsebek, warbelt külső-belső és néhány egyéb apróság. Sajnos a rá és belevarrt zsebek nem voltak egyik részével se kompatibilisek, de például plusz kötszer, pénztárca, telefon, töltő és Go-Pro számára tökéletesnek bizonyultak.
A végső változat sokkal barnább és kevésbé fényesebb Cordurából fog készülni, körülbelül mint a rajta látható zsebek. Ez gyakorlatilag megegyezik az Eagle Industries és egyéb nagy amerikai gyártók Coyote Brown színű anyagával.
A hevederekre, csatokra és a tépőzárra nem lehet panasz, ezek mind jó minőségű alapanyagok voltak. Én a magma részéről a COTMH tanfolyamon praktikusnak és kényelmesnek éreztem, ha kellett gyorsan letudtam venni, az ellátást és a mozgásomat egyáltalán nem zavarta.
Természetesen ez egy ízzig vérig plate carrier, tehát az általa lefedett és védett testfelület nagysága vagy harminc százalékkal kisebb lehet egy általános katonai mellényhez képest. Ezen természetesen van lehetőség módosítani, például egy lágy betéttel ellátott cummerbundal.
Szerintem kifejezetten pozitívum, hogy rengeteg kipróbált és más gyártó által már alkalmazott megoldás található rajta, ami miatt egyáltalán nem hat idegennek és tudja az ember, hogy mit hol helyezzen el rajta vagy benne.
Tetszenek még az olyan apróságok is, mint a rejtett tépőzáras zsebbe illeszthető villámzár, amivel már sokkal jobban hozzáférhetővé válik, vagy kívül elhelyezett tépőzárak, amik manapság divatosak a védőmellényeken.
Az én igényeimet bőven kielégítette, amik tegyük hozzá nem vetekednek mondjuk egy különleges erős katonáéval, és még mindig bőven maradt rajta hely.
Tehát ha úgy esett volna jól akkor a gázálarcot az oldalára rögzítem fel, hátulra beteszek egy két literes víztartályt és még mindig maradt volna hely pár célzsebnek.
A benne rejlő módosítási lehetőségekben csak én vesztem el, ugyanis egy kicsit átalakítva itt-ott átvarrva a gyártó plusz funkciókat adhat hozzá, amikből néhány már ezen a példányon is elhelyezésre került, gondolok itt a vészleoldó rendszer kábelére. Ez persze a végfelhasználó számára nem zavaró.
Mindenesetre ez egy jó minőségű, itthon megálmodott és összerakott termék ami véleményem szerint egyáltalán nem mutatna rosszul a magyar katonákon és rendőrökön.
Utolsó kommentek