A két oldalsó zseb hosszúkás kialakítású, megközelítőleg tíz liter űrtartalmúak, és természetesen levehetőek. Elmondható, hogy a zsák szélességénél keskenyebbek, ezért nem hasonlítanak a FILBE vagy a Bergen szélesebb zsebeihez.
A külső felére rögzítési pontok kerültek, az oldalára pedig a másik oldalsó zseb összekapcsolására szolgáló jó hosszú hevederek. A külső rögzítési pontok inkább akkor bizonyulhatnak hasznosnak, ha egy napos zsákként viselik a zsebeket.
A zseb villámzárral nyitható, de az csak a felső egy harmadán fut végig. Hiányos megoldásnak tűnhet, de ilyen kis méret esetében, nem sokat számít.
Ugyanis a minimális térfogata miatt, nem arra készült, hogy nagy mennyiségű felszerelést osszunk szét benne. A belső felére vízálló anyag került.
A külső és belső anyag pontos paramétereit nem ismerem, viszont a ráöntött kis mennyiségű víz szépen lassan átszivárgott rajta. Tervben van viszont a vízálló huzat elkészítése is a nagy zsákhoz, illetve a végső változatra vízszigetelő bevonat kerül majd.
A külső zseb két oldalán is található rögzítésre szolgáló pánt. Ezekkel lehet egyrészről a nagy zsákra és a másik külső zsebbel összerakni. Hasonló megoldást még nem láttam, jellemzően a külső zseb négy sarkán lévő jóval kisebb hevedereket használnak.
Mindkét zseb alsó részén három sorban rögzítő hevederek kerültek, illetve szintén mindkét zseben alul két darab feszítő létra csatos hevederek találhatóak. Ezeknek jelentősége igazából akkor van, ha a zsebeket összeillesztjük, mert ebben az esetben henger alakú terheket lehet alul rögzíteni.
A képen is látható letépőzárazható feltekert hevederrel, az egymáshoz rögzített két oldalsó zsebet lehet jobban összehúzni.
A zseb felső részén kivezethető az ivózsák csöve vagy a rádió antennája, a tépőzáras fedőréteggel ellátott nyíláson. A nyílás megfelelő méretű, a csövet könnyen átlehet bújtatni rajta.
A zsebek összeállítása viszonylag egyszerű és adja magát, ugyanis egymás mellé helyezve őket, az oldalt lévő pántokkal kell megfogatni őket, majd a PLCE-ről ismert „yoke”-ra rögzíteni az összerakott zsebeket.
Az így kapott „rohamzsák” vagy „assault pack” rendszer része a nagy méretű „kenyérzsák” is, amely neve pontosan körülírja a funkcióját is, ugyanis ezt kifejezetten az egynapos ételcsomaghoz szánták.
A rohamzsákba belefér a folyadék, élelmiszer, váltás ruházat vagy esővédő ruházat is. A kenyérzsák felett további zsebek helyezhetők el, de a rendszer gyenge pontja a merevítés hiánya és a vállpántok.
Ugyanis a képen látható „yoke” a vállaknál kifejezetten nyomott és kényelmetlenül vágott az alsó fele is. Legjobb tudomásom szerint az előző bejegyzésben is említett tereppróba során hasonló problémáról nem számoltak be a katonák, de ott a rohamzsák egy másik változatát használták.
A koncepció lényege, hogy a legszükségesebb felszerelési tárgyakat a katona magával tudja vinni. Nincs rajta fölösleges hely, ennek köszönhetően egészen kompakt.
Mostanában egyébként a kisebb méretű katonai zsákok helyett a legtöbb hadsereg inkább nagyobb méretű háromnapos hátizsákokat használ. Talán két hadseregnél volt jellemző a hasonló kategória, ez pedig az amerikai és az orosz.
Kíváncsiságból felraktuk egy plate carrierre is, mivel a pántok ezt lehetővé teszik. Viszont kiemelném, hogy ez nem szerepel a koncepcióban. Sajnos a zsebek túllógnak a mellény alsó vonalánál, és lenyomják az opcionálisan viselt warbeltet és az azon lévő célzsebeket.
A másik hátránya pedig, hogy túlságosan hátrahúzza a védőmellényt. Konkrétan már fojtogató volt a mellény elülső része, viszont nem is volt teher rajta.
Számomra a legnagyobb probléma a yoke-al volt, mivel kényelmetlennek éreztem. Valószínű a hátránya abból fakad, hogy ezt egy málhaövhöz találták ki, amin előre kerül rögzítésre és más ívet ír le, mint a rohamzsák esetében.
A kiírt követelményeknek megfelel, viszont a hiányzó merevítés és a vállpántok miatt, nem nagyon terhelhető. Pontosan számba vett felszerelési tárgyakhoz készítették el, de kisebb célzsebekkel tovább bővíthető.
Na most ezt a nagy zsákból alakították ki, tehát nem külön fejlesztés eredménye. Emiatt eleve hátránnyal indul ha bármilyen különálló rohamzsákhoz hasonlítjuk.
Úgyhogy mindent összevetve ez egy szükségmegoldás annak minden hátrányával. Viszont a hazai igények szerint készült el a katonáink számára, és legalább ha a zsák rendszeresítésre kerül, akkor hozzáférhető lesz.
Mindenképpen javítanám a vállpántokat, vagy akár egy sajátban gondolkodnék, mint az ivózsákok esetében. Vizsgálnám a jelenlegi és a jövőbeli védőmellényekkel való kompatibilitást is, és akár ha a kiírás kereteibe belefér, kisebbre venném a zseb magasságát.
Az utolsó 100 komment: