Nagyon sokáig idehaza a sátorlapot használták poncsóként, azonban ez a megoldás nehéz, nagy, vastag, alapvetően nem esőálló, és összességében nem túl praktikus.
A 15M poncsó belső oldala membrános nejlon anyagból készült, az újabb verziók pedig már ripstop nejlonból, ami egyrészt könnyebb lehet, másrészt valószínűleg gyártástechnológiai szempontok is közrejátszottak a váltásban.
A poncsó szélén végig gyűrűk találhatók, amelyekkel a földhöz lehet rögzíteni, vagy kötözőanyag segítségével menedékké alakítható. Emellett patentek is helyet kaptak rajta, így két-három poncsó összekapcsolásával nagyobb méretű menedék is kialakítható.
Nem csak menedékként használható, hanem esőgallérként is funkcionálhat – ez különösen melegebb időszakban, vagy például őrség alatt lehet előnyösebb. Az esővédőkkel szemben előnye, hogy az egyéni felszerelést is lefedi, így az is védve van a csapadéktól.
Természetesen nem egy „high-speed low drag” megoldás, de sok esetben rendkívül praktikus. Hátrányaként említhető, hogy nehezíti a mozgást, és megnehezítheti a gyors hozzáférést a felszereléshez.
Idehaza egyébként „buckalakó poncsó” vagy „jawa köppeny” néven is ismert. Érdekesség, hogy hivatalos fotókon ritkán látható, feltehetően azért, mert viselve kevésbé katonás a megjelenés.
A 15M poncsóhoz tartozik egy kompressziós zsák is, amellyel még kisebbre csomagolható, így minimális helyet foglal. Az újabb változat súlya is kevesebb, bár az anyaga tapintásra kevésbé tűnik strapabírónak.
Itthon a HM EI Zrt gyártja, jelenleg kizárólag ebben a barnás-zöldes árnyalatban, ami nem véletlen: ez a szín a hazai évszakok többségében biztosít megfelelő rejtőzködést.
Szerintem egy rendkívül praktikus darab, kis helyen elfér, és számos felhasználási lehetőséggel bír.
Utolsó kommentek