A Magyar Honvédség számára jelenleg is zajlik különféle felszerelési tárgyak tervezése és tesztelése, amik közül az egyik egy 80 literes nagy méretű hátizsák.
A kiírt közbeszerzésben meghatározták a zsák paramétereit és a vele szemben támasztott követelményeket is, egészen a csatok használatáig és a külső rögzítési pontokig.
Ennek következtében nem gondolnám, hogy túl nagy mozgástér maradt a fejlesztés számára, és a következő képeken látható zsákot, illetve a legtöbb funkcióját, a leírt paraméterek és követelmények mentén építették fel.
A gyártásért a Securus Hungary Zrt. míg a tervezésért Balázs Péter volt a felelős, viszont a terveket több aktív katona megkérdezése alapján készítette el. Mivel a zsáknak nem adtak saját nevet, ezért csak „zsák”-ként vagy 80 literes zsákként fogunk hivatkozni rá.
A képen látható zsák tavaly nyáron már részt vett egy több hetes hadgyakorlaton, tehát némi csapatpróbán már átesett. A színe ne tévesszen meg senkit, azért készült a cseh hadseregben rendszeresített VZ 85-ös mintájú anyagból, mert akkor még a megkövetelt coyote barna anyag nem állt a gyártó cég rendelkezésre.
A nyolcvan literes zsák formája a hagyományos túrazsákokéval egyezik meg. Ez egy jól bevált forma, a kiírt követelmények között kifejezetten a „téglalap forma” szerepelt.
Két oldalt, felül és a zsák külső oldalán is több rögzítési pont található. Ezek szabványos 2,5 cm-es hevederekből készültek. Rugalmasabbak és nem olyan merevek mint azt az nyugati zsákokon megszoktam.
Az oldalsó rögzítési pontok sorkihagyás nélkül kerültek fel. A levehető csatok ellenoldali darabját a túloldalon találtuk meg, és valószínű kompressziós hevederként működnek, mivel az külön nem került fel.
A zsák elülső része villámzáras kialakítású. Ennek köszönhetően a hálózsák felett tárolt felszerelések is könnyen hozzáférhetővé válnak anélkül, hogy elkellene pakolni róluk.
A felsőrész külön rögzíthető és állítható, mint például az Arcteryx ILBE lid esetében. Két villámzáras zseb is található rajta.
A „lid” tetején két hevederrel lehet külső terheket is rögzíteni, bár egy amúgy magasan ülő zsáknál ez a legkevésbé komfortos megoldás. A hevederek levehetőek.
Négy csattal rögzíthető magához a zsákhoz. Ennek előnye, hogy a csomag méretéhez lehet igazítani, illetve kompressziós felületként és hevederként is működnek.
A zsák tetejéhez varrt bővítő rész 25 cm-er magas, és mind a bővítő rész, mind a zsák összehúzható, avagy „bőségszabályozóval ellátott zsinórral” záródik.
A párnázást a vállhevederek meghosszabításából, és a derékövből alakították ki. Én puhának és kicsit keskenynek éreztem a zsák méretéhez viszonyítva, tehát leginkább „elégségesként” tudnám jellemezni.
A zsák merevítését két alumínium rúddal oldották meg. Ezek a derék pánt mögött futnak le a zsák aljához, és eltávolíthatóak. További merevítés található a zsákon belül is.
A derékpánt a tépőzáras rögzítés okán könnyen eltávolítható. Ennek akkor van jelentőssége, ha a derékpántot önállóan akarjuk használni, erről még később lesz szó, illetve ha esetleg a védőmellényel való viselés során túlzottan akadályozna. Persze az utóbbi esetben nem kell nagy távok megtételében gondolkodni.
A zsák alsó részét, vagyis a hálózsák tartó rekeszt, villámzárral látták el. Méretezésénél a rendszerben lévő Carinthia hálózsákot vették alapul. Jó megoldás, nagyon praktikus tud lenni ha nem kell mindent elpakolni a hálózsákról, és ez a funkció is szerepelt a kiírásban.
Az egyszerű polifoam jellegű merevítéshez könnyű a hozzáférés. A tépőzáras hevederekkel akár még egy víztartály is rögzíthető, aminek a csöve könnyen kivezethető.
A belső részbe elválasztó került, ennek látható középtájon a szűkítője. Külön elvárás volt, hogy az alsó részbe egy erősebb vízálló réteg kerüljön, így esős idő esetén ez plusz védelmet biztosít.
Szerintem maga a koncepció és elképzelés, egyáltalán nem rossz. Igen, háromszor ennyi pénzből sokkal jobbat és modernebbet lehetne csinálni, de az adott pénzből és pár ezer darabos megrendelésből ez egy jó eredmény.
Fontos megjegyeznem, hogy noha egy nagy zsákról beszélünk, de a kiírás alapján követelmény, a kiegészítő zsebekből összeállítható „daypack” és egy egyszerű málha felszerelés is.
A teljes rendszert egy kicsit túlbonyolítottnak érzem, de a nagy zsák egyszerűnek és könnyen használhatónak tűnt. Jól pakolható, tetszik a plusz nyitási lehetőség a zsák elején.
Hiányolom viszont az oldalsó kompressziós hevedereket, és szerintem fölösleges oldalra ennyi rögzítési pont. Egy kicsivel puhább párnázást, és merev vállpántokat szívesen látnék, de nekem ez a nemezisem.
A felhasznált anyagokba nem kötnék bele, bár a málharögzítésre szolgáló hevederek lehetnének erősebbek, mert ez nem a végleges verzió, és még ebben a formában is távol álnak az egyszerű kínai termékektől.
Legjobb tudomásom szerint jó pár hibát orvosoltak rajta, és a javított változat lassan elkészül. És ami jó hír, hogy kaptunk ígéretet ennek a bemutatására is.
Utolsó kommentek