A zárt rendszerű búvár készülékek egyik előnye a hosszabb „fenékidő”, vagyis a meghatározott mélységben eltölthető, dekompressziós megállók nélküli időintervallum.
Az ilyen rendszerek története elég messzire nyúlik vissza, ugyanis a Drager elődje már 1912-ben kísérletezett hasonló eszközökkel. A katonai felhasználás adja magát, mivel a zárt rendszerből nem távozik széndioxid, ennél fogva pedig a vízfelszínen nem látható a búvár tevékenység nyoma.
Az eszköz a mellkason helyezhető el, két darab hevederrel. Egy a nyakba akasztható, egy pedig a deréknál fut végig, és egy-egy műanyag csatban végződnek.
A LAR 7000-es képes oxigén és nitrogén-oxigén keverék használatára. Ehhez egy kétállású kapcsolót kell a megfelelő pozícióba állítani. A felső részén található még egy kerek gomb is, amivel zártból-nyitottá állítható a rendszer.
Baloldalon található egy egyszerű nyomásmérő, ami rögzíthető tehát nem lóg szabadon és használat közben nem akadályozza a mozgást vagy a felszerelés levételét.
A rendszer konkrét működése titkos, de a lényege, hogy az oxigént kémiai úton állítja elő. A belső oldalon található a „tüdő” ahol a „varázslat” történik. Rögzítésnél fontos, hogy a mellény között maradjon legalább egy ökölnyi hely, ugyanis használat közben ez a tüdő felfújódik és kitágul.
A hagyományos viselési mód mellett, idehaza a KMZ tagjai egy Mil-Tech gyártmányú taktikai mellényel együtt is használják. A mellény főleg a merüléskor használatos súlyok tárolására szolgál, tehát nem az egyéni málhafelszerelés tárolására szolgál.
A készülék teljes súlya, egy palackkal, 13 kilogramm. Kifejezetten nehéz és kényelmetlen a szárazföldön való viselése, de a vízben természetesen nincs súlya.
A rendszer zárt állapotában, oxigént használva a megengedett merülési mélysége 10 méterig terjed, míg félig zárt állapotban kevert gázzal, ez kitolható 24 méterre.
Elméletileg a rendszerbe két deciliter nyál vagy víz kerülhet bele. Ha ennél több folyik be a csutorán, akkor egy elég erős maró gáz keletkezik. Ebben az esetben pedig azonnal fel kell függeszteni a használatát.
A zárt rendszerű eszközök elég népszerűek a különleges katonai egységeknél. A használatuk mellett a katonák viselhetik a védőmellényüket és a hátukon a zsákjukat is.
Jellemzően part menti műveletek során vagy hazánk esetében, a folyókon való átkelések alkalmával kerül sor a használatára. Egyetlen feltöltés, négy órai használatot tesz lehetővé.
Fotó: Julie
A búvár készülékért köszönet a 2KRD katonáinak, akik kinézték belőlünk, hogy nem szaladunk el vele.
Utolsó kommentek