A VKBO ötödik szintjét egy softshell kabát és nadrág alkotja. A kialakítása, már csak a VKBO alap elképzeléséből is adódóan, nagyon hasonlít az ECWCS Level 5-ös softshellhez.
Mint softshell kabát, vagy „lágyhéjú”, elég rugalmas és kényelmes viselet. Arra tervezték, hogy intenzívebb mozgás közben megóvjon a széltől és az esőtől, mindeközben persze „lélegző” anyagból is készült.
Az anyagának köszönhetően tényleg kényelmes, könnyen összehajtogatható és könnyű viselet. Hátránya persze, ahogy az amerikai társának is, hogy a vékony anyag nem fog annyi fizikai behatást elviselni mint egy „hardshell” vagy gore-tex kabát esetében.
A kettő darab függőleges, villámzáras mellzseb, védőmellény viselése esetén is könnyen hozzáférhető. A 6b45 alól konkrétan pont kilóg, és a húzószárakkal könnyen is nyitható.
A mellkason két darab tépőzár található, a jobb oldali a névfelvarrónak, míg a bal oldali a haderőnemi felvarró számára. Ezen egyébként az Orosz Fegyver Erők ékítmény látható, a rossz oldalon..
A felkarzsebek felkerültek minden VKBO zubbonyra és kabátra. Az alsó nagyobb méretű tépőzár az alakulat és egyéb felvarróknak, mint a felette lévő az alacsony láthatóságú zászlónak készült.
A mandzsetták gumírozottak és tépőzárak. A tépőzár egyelőre nem mutatja a használat jeleit, a varrásra ugyan ez érvényes.
A kabát rejtett villámzáras, és a villámzár rejtését biztosító réteg pedig tépőzáras. A húzószárnak köszönhetően a használata könnyű.
Érdekesség, a villámzár kocsijai IDEA márkájúak, ami egy new yorki alapítású, amerikai cég.
A kabát belsejébe csak előre került, két oldalra, egy hálós réteg, illetve a baloldalára egy villámzáras belső zseb. A zseb vízhatlannak tűnt.
A méretezése az orosz ruházatra jellemző módon, számmal került megadásra. Ez a példány 170-100-88-as.
A kabát aljában futó madzagot, egy belül két oldalt lévő műanyag feszítővel lehet állítani. Tetszik ez a megoldás, mivel így nem lóg ki semmi a kabát alján.
A csuklya kialakítása egyszerűként jellemezhető. Két oldalt lehet szorosabban összehúzni, viszont szerencsére nem lehet a gallérba elcsomagolni, emiatt pedig az nem válig merevvé, és egyáltalán nem fojtogat viselés közben.
Amit kicsit furcsálok, hogy míg a legtöbb softshellen található egy belső bevonat is, és több rétegű anyagokból szokták összeállítani őket, addig itt nincs ilyen a test felöli oldalán.
Mint a legtöbb softshell, ez is rendelkezik egy gyári vízlepergető bevonattal, ami a használatból eredően idővel kopik. Ez a példány utólag is kapott egy impregnáló külső réteget.
Számomra egyáltalán nem tűnt úgy, hogy ez a softshell „lélegző” anyagból készült volna. Mindenesetre a hónaljakhoz egy-egy villámzár került.
Mivel az utóbbi hetek esőzései során volt alkalmam hordani, ezért elmondható, hogy alapvetően valóban vízálló-vízlepergető az anyaga. Több órás szakadó esőnél sem tapasztaltam beázást.
Amit viszont igen, az a nyakamnál beszivárgó vízcseppek. Hiába húztam fel teljesen a középső villámzárat, hiába igazítottam a csuklyát, idővel a vállamnál majd onnan egészen az alkaromig beszivárgott némi víz.
Persze az igazsághoz hozzátartozik, hogy a csuklyát nem viseltem, vagy folyton fel-le vettem. Hasonló egyébként más kabátnál is előfordul, valószínű főleg a laza gallér miatt.
Ez egy egyszerű, könnyű és kényelmes kabát. Legjobb esetben is inkább széldzsekiként hivatkoznék rá, mint softshell kabát. A hivatalos árát sajnos nem tudom, mindenesetre a civil piacon jellemzően egy teljes szett, egy hasonló amerikai kabát árának feléért kapható.
Az utóbbi, az alacsonyabb minőség mellett, akár előny is lehet, mivel az olcsóbb ár és egyszerűbb kivitel miatt, nagyobb számban áll rendelkezésre.
A kabátért köszönet COFI-nak!
Utolsó kommentek