Főként a nyugati, és leginkább az amerikai illetve a brit, egyenruha fejlesztések fő irány vonala a minél könnyebb ruházat előállítása, és rendszeresítése.
Na most ezzel csak az a fő problémám, hogy sajnos ezek már egyáltalán nem időt állóak, és noha rengeteg újítás és kényelmi funkció található rajtuk, egyre drágábbak, és messze nem szempont, hogy több éven keresztül kihúzzák.
De ennek a könnyű „exposure” parkának az esetében meg kell említeni, hogy nem véletlenül készítették sivatagi színben, ami ugye havas terepen is rendkívül jól működik.
A parka mandzsettái gumisak és tépőzárral állíthatóak. Ez egy nagyon jól bevált módszer, a plusz gumi sem rossz megoldás, és ez anno még hiányzott a Gen III-as parkáról.
Mindkét oldalon a könyöknél plusz erősítés található. Ez gyakorlatilag anyagvastagságát és a formáját tekintve megegyezik a Gen III-as parkán találhatóval.
A két oldalon lévő váll zsebek villámzárasak, a kocsira pedig egy hosszabb húzószár került, a könnyebb nyitás érdekében. A nyitása nehezen kivitelezhető minden szögből, de hamar megtanulható.
Az extra szellőzés biztosítására a honaljnál villámzár található. A kabáton kizárólag kívül is kezelt vízálló villámzárak találhatóak, amik a Gen III-nál is nagyon jól beváltak, sőt több év használat után sem koptak el.
Deréktájban két oldalt „Shock Cord”-al összébb húzható, amit sokkal jobban kedvelek az elől lelógó gumi pántokkal szemben. Az oldalt lévő „Shock Cord” Egyedüli hátránya talán a rejtett fegyverviselésnél jön elő, ami több balesetet is eredményezett az államokban, de ezt a parkát nem is civil környezetbe szánták.
Elől két darab rejtett villámzár található, amikkel a parka alatt viselt zubbonyhoz férhetünk hozzá. A villámzárak elég hosszan futnak, így viszonylag könnyű a dolgunk.
A rendfokozati jelzés számára, a tépőzáras fül elől, bal oldalon található. Az utóbbi években egyébként kezdeményezést indítottak, hogy a fekete szín helyett, nehezebben azonosítható színben készítsék el ezeket.
Természetesen az EGA megtalálható a terepmintába rejtve. Közelről fotózva egyébként láthatóvá válik a „rip stop” szerű anyag kidolgozás is, szerencsére „működés” közben nem sikerült látni.
A csuklya önmagába visszahajtható, és a hátul tarkónál lévő tépőzárral rögzíthető. Rendesen behajtogatva engem egyáltalán nem zavart, de a kabát méretére ajánlott figyelni, ugyanis az megegyezik az egyenruhák méretezésével.
A csuklya mérete két oldalt állítható szintén „shock cord”-al. Így nincs fölösleg, nem zavaró, tehát ez szintén egy jó megoldás. A csuklyát nem a sisakon való viselésre találták ki.
Ami hatalmas előnye a vékony anyagnak, az a csomagolhatóság. Gyakorlatilag olyan kicsire össze lehet hajtani, hogy az ember kezében elfér.
Elméletileg ez is gore-tex anyagú, de szerintem még vékonyabb mint a MARPAT Parka, aminél már anno megbotránkoztam, és gyakorlatilag olyan mint egy bevásárló szatyor.
Belül nincs külön Gore-seam anyag, hanem Gore-tex Paclite van helyette végig. Ami viszont feltűnt, hogy a használat miatt ez deréktájon, pontszerűen elég erősen kopik.
Nagy pozitív tulajdonsága az igényes kialakítása, a könnyű és könnyen csomagolható anyaga, ami miatt kényelmes hordani is, és természetesen létezik hozzá nadrág is.
Ami negatívuma, hogy iszonyatosan zajos, a vékony anyag pedig a hazai terepen nem túl bizalom gerjesztő, ahogy a kopó gore-tex rétege sem, és akkor a 140-180 USD-s áráról nem is beszéltünk még.
Utolsó kommentek