A cég VERA néven, 1992-ben kezdett (95-ben változtatta át a nevét ANA-ra) különleges felszerelések és katonai ruházat gyártásába. Az ikonikus V mellénycsalád mellett (V95, VV1, VO) különféle modern mellényeket is kínál (GRAD, Gorod stb családok), egészen a legújabb plate carrier típusokig. A csecsenföldi harcok (1999-2001) során a különféle málhák mellett tömegével vetették be VERA M, ANA V95-ös mellényeket, amelynek egyfajta evolúciós elágazásaként tekinthetünk a VV1 mellényre. Az évtizedek során gyártották Kamysh, Urban Kamysh és fekete kivitelben, de kópiája készült különböző Woodland mintázatokkal is (Holster gyártotta, másolta őket).
A mellény alapja a V95, VO és VERA M mellényekhez hasonlóan oldalt nyitott és hevederekkel széles skálán állítható, ugyanakkor magassága fix. Ez a 170-180 centi vagy ennél magasabb embereknek nem okozhat gondot, viszont testalkattól függetlenül a mellénynek van egyfajta lógása. Ez a hevederek elhelyezése miatt van így. A Rexdesign M21-eseknél az alsó heveder középre került, alul pedig egy 4 centis övet fogad a mellény. Szerintem ezzel a megoldással (otthon is elvégezhető átalakítás) sokkal használhatóbb és bővíthető mellényt lehet belőle varázsolni. A felhasznált hevederek a V95-öshöz képest kevésbé sűrű szövésűek és amolyan olcsó hatást keltenek, ugyanakkor tartósak.
Elől a mellény villámzáras, de itt a V95-höz képest nem takarja extra anyag. A VV1-es a zsebek terén tartalmaz pár apró eltérést, mert 8 helyett csak 3 AK (AK47-AK74) tárat fogad szimpla tárzsebeibe. Természetesen RPK tárat is képes lenne, de olyankor a tárzseb füleit nem lehetne megfelelően lezárni. A fülek tépőzárral és patenttal záródnak, a tárzsebeknél hiányzik a V95-ösön megszokott hevederes biztosítás. Mivel sokkal kevesebb tárat képes fogadni és ezt testhez álló formában teszi, szerintem kényelmesebb viselet, mint a telepakolt V95.
A tárzsebek mellett a gránátzsebek kialakítása is változott. Mindkét oldalon alul szimmetrikusan követik egymást a VOG/mindenes zsebek és a gránátzsebek. Két gránátzseb átkerült a mellkasra a tárzseb mellé, ezzel megbontva a V95 szimmetriáját.
A tárzsebek felett jobb oldalon van egy vékonyabb zseb, pisztoly tár vagy kisebb gázspray elfér benne, de a rendeltetéséről, nem sokat tudok. Baloldalon egy nagyobb zseb található, ami kötszert vagy kis rádiót is kényelmesen elnyel. A vállakon a megszokott módon egy-egy szivacsdarab van bevarrva, hogy a fegyverszíj vagy a hátizsák vállpántja ne csússzon le.
A mellény érdekessége, hogy a V95-höz képest rendelkezik belső zsebbel a baloldalon. Ez a zseb is villámzáras, belül zsinórral és egyszerű lapos karabinerrel. A mérete alapján a PM Makarovot simán, de akár egy Beretta M9-es méretű pisztolyt is elrejthetünk benne, viszont a tárakkal megpakolva kényelmetlen.
A hátoldalán a VERA M, ANA V95 és társaihoz hasonlóan három zseb található. Eredetileg a rádiókhoz a jobb gumírozott zsebet használhatták (a gumit eltávolítva két AK tárat kényelmesen elnyel). A nagy zseb kb. 3-5 liter befogadó képességű, esővédőt, ételt vagy egyebeket lehet benne tárolni. A patentos megoldás miatt a fül szélein a kisebb tárgyak kieshetnek. A két szélső zsebben ROP30-as jelzőrakéták vagy két újabb AK tár, fél liter víz elfér, de ezeket elővenni a mellény levétele nélkül csak segítséggel lehetséges, mert a zsebek szája túlságosan magasan van ahhoz, hogy hátra nyúlva elérjük a bennük tárolt dolgokat.
A VV1 összességében egy apró hiányosságokat felmutató, praktikus darab a 90-es évekből és főként rendvédelmi (MVD OMON, SOBR) vagy büntetés végrehajtási alakulatoknál (FSIN) található meg a mai napig. Időközben a legtöbben áttértek különféle modernebb málhákra, de gyakorlatokon többször előkerülnek ezek is. Viszonylag jó ár és meglehetősen könnyű elérhetőség jellemzi a VV1-est (különféle webshopokban, ebayen kapható).
A képekért és a szövegért köszönet Brat-nak!
Utolsó kommentek