A szingapúri hadsereg 2019 elején tervezi rendszeresíteni egy új típusú védő/málha mellényét. A megnevezés csalóka lehet, ugyanis ránézésre mindenki rávágná, hogy ez egy plate carrier.
Az új mellény bemutatása előtt, érdemes kitérni a szingapúri hadsereg korábbi málha és védőmellényeire is, amelyek jó példával szolgálnak mind a fejlesztés mind a rendszeresítés terén.
A fenti kép bemutatja az előző három generációt, amelyeket a 2000-es évektől léptek rendszerbe. A mellények a hadsereg egészénél kerültek rendszeresítésre, nem nagyon volt külön beszerzés, leszámítva talán a különleges erőket.
A középső mellény a jól ismert Ephod, amit a szingapúriak Skeletal Battle Order néven rendszeresítettek, és talán ez volt a legnépszerűbb málhamellényük, mivel a többihez képest könnyű és borzalmasan egyszerű, bár pont a fix zsebek miatt több hiányossággal is küzdött.
A jobb oldali Load Bearing Vest a kétezres évek végén került rendszeresítésre, és a kifejlesztése mögött a moduláris málharendszerekre való áttérés állhatott. Ezt a málhamellényt még külön a védőmellényre felvéve viselték.
2009-ben jutottak el az Integrated Body Armor-hoz, ami a maga nemében egyedülálló konstrukció, bár az előzőekhez képest nem túl népszerű, a mérete és zártsága okán.
Az IBA egy hálós mellényből áll, amit teleraktak Molle rögzítési pontokkal. Egy méretben készül, és az érdekessége, hogy a belső felére lehet a lágy és kemény ballisztikai betéteket rögzíteni, illetve létezik hozzá még külön nyak és lágyékvédelem is.
Ez nagyon jól hangzik, hiszen hát egy darab málhamellényről van szó, ami úgy alakítható ahogy az adott feladat megkívánja. Ráadásul nem is nagyon kell több méretben elkészíteni, ez persze nem biztos, hogy a kisebb vagy nagyobb katonáknak jó hír, ám a szingapúri hadseregben gyanítom ez nem okoz olyan nagy problémát.
Az IBA a korábbi mellényhez képest 6.5 kg-ot nyom teljes védelemmel együtt, míg az elődje 10.5 kg-ot. Az előző másik hátránya, hogy nincs rajta rögzítési pont, tehát külön málhamellényt kell rá felvenni.
A Load Bearing System kettő elemből áll össze. Az első egy párnázott Warbelt, ami rendelkezik a hagyományos nem túl bonyolult váll hevederekkel.
A mellény egy első és hátsó panelből áll. A hátsó panelra egy tépőzáras belső öv került, amivel a mellény a derékra terhelhető rá jobban. Ugyanez a megoldás már működött a CIRAS-nál is
Mindkét panel lézervágott, bár feltűnően nagyobb nyílásokkal dolgoztak a jobb szellőzés, és a kisebb súly érdekében. Érdekes és eddig nem látott elgondolás.
A másik újítás, hogy a külön elhelyezett kemény ballisztikai védőbetétek mellett, belülre kerül egy hálós lágy ballisztikai betét is, ami látszólag kivehető, és eltávolítva egy kisméretű málhamellényként viselhető tovább az LBS.
Szintén érdekes újítás, hogy a mellény vállpántjai plusz párnázást kaptak, amik lenyúlnak a lapocka alá, és látszólag akkor is a mellényen maradnak, ha a lágy betéteket kiveszik.
Összehasonlítva az IBA-val, valamivel kisebb felületet fed le a lágy ballisztikai védelem. A súlyát tekintve biztos, hogy könnyebb de konkrét értéket nem találtam. A mobilitásra is jótékony hatással van, a karokat kevésbé akadályozzák a keskenyebb vállpántok.
Noha külön nem reklámozták, de a korábbi PASGT formájú sisakokat MICH-2001-re, avagy „high cut”-ra cserélik, ahogy az a modelleken is látható.
Forrás:
http://www.todayonline.com/singapore/better-design-ease-soldiers-loads-help-them-stay-cool
https://www.quora.com/Are-%E2%80%9Cassault-vests%E2%80%9D-used-by-any-armed-services
http://www.asiaone.com/News/AsiaOne%2BNews/Singapore/Story/A1Story20110629-286521.html
https://www.youtube.com/watch?v=0lRbRiIlfJw
http://kementah.blogspot.hu/2013/03/personal-thoughts-on-body-amour.html
Utolsó kommentek