A román hadsereg egy lövész századdal és két féle járművel vett részt a Brave Warrior 2017 gyakorlaton. A járművek egyik érdekessége, hogy mindkét típus hazai gyártmány.
Az egyik a ABC-79M páncélozott szállító harcjármű, és az aknavető hordozó változata a TABC-79AR. Már ránézésre látható, hogy ez egy kéttengelyes, BTR alapra készült páncélautó.
A jármű a feladatszabását és méreteit tekintve megegyezik a néha hazai FUG és PSZH harcjárműveinkkel, csak azoknál, véleményem szerint, sikeresebb konstrukció.
Az utóbbi kijelentést azzal indokolnám, hogy egy már meglévő és bevált konstrukcióra építették, ez volt a BTR-70-es, sikerült több alváltozatot is kialakítani belőle és nem kellett külön választani a felderítő és a szállító jármű fejlesztését sem.
Furcsa módon a járművet a négyfős deszant oldalt, egy kisméretű előre nyíló, illetve a páncél test tetején elhelyezett felfelé és előre nyíló csapóajtón keresztül hagyhatja el.
A román hadsereg másik páncélozott harcjárműve pedig a TAB 77-es volt, ami az orosz BTR 70-es licensz gyártott változata. A TAB egyébként a kétéltű páncélozott szállító harcjármű rövidítése, vagyis Transportorui Amfibiu Blindat.
A deszant teret szintén az ABC vagy TAB 79-en már látott csapóajtón keresztül lehet elhagyni, ami azért furcsa, mert a BTR 70-es szérián egy ennél nagyobb méretű, előre és lefelé nyíló ajtó található.
Szintén érdekesség, hogy a típus erősebb fegyverzetű utódját is gyártották, a BTR 80-at, mégsem készült elegendő mennyiség a TAB 77-es leváltásához.
A gyártás mellett próbálták fejleszteni is a 80-as típust, de mégis inkább külföldi járművek vétele mellett döntöttek. Ettől függetlenül mind a 77-es mind a 79-es TAB-ot bevetették Afganisztánban.
A katonák felszerelése is a megszokott angol mintázatú gyakorlóruházatból, a hazainál egy fokkal jobb minőségű védőmellényből, és teljesen alap kézifegyverekből állt.
Azt azért még hozzá kell tenni, hogy ezek mind hazai gyártásúak, és páncélozott szállító járművek mellett a gyalogsági harcjárműveket is megtartották, illetve a gyalogság fegyvertárából nem került ki a könnyű géppuska vagy golyószóró sem. Ez látható a jobb oldali katonánál, a típusa pedig PM MD 89 (Pusca Automata model).
u.i : Valami érthetetlen oknál fogva, a román katonai járműveknek borzalmas a terepfestése.
Fotó: Lippai Péter ezredes
Utolsó kommentek