Az orosz hadsereg eddig már 100 000 darab Ratnik készletet rendszeresített és további 70 000 darab beszerzését tervezik. A készlet személyi felszereléshez és a kézifegyverekhez tartozó kiegészítőket is tartalmaz.
A teljes készlet 59 darabból áll, amibe beletartozik a lőfegyver, védőmellény, kommunikációs és navigációs eszközök illetve egy helyen még új élelmiszer csomagokról és tábori felszerelésről is olvastam.
Ennél fogva kicsit zavaros és nem teljesen egyértelmű, hogy pontosan a rendszer melyik részét rendszeresítették, és milyen darabszámban, viszont már 2014 óta lehet látni az új sisakot és védőmellényt.
A 6B45-ös mellény és az 6SH117-es málhamellény és a 6B47-es sisak már egyáltalán nem szokatlan látvány az orosz katonákon, ami viszont figyelemre méltóbb a 6B46-os taktikai mellény, vagy inkább plate carrier.
A 6B46-os kisebb felületen véd mint a 6B45-ös, lévén sem lágyék sem torok védelem nem található rajta, és tovább könnyíthető a hátsó platform elhagyásával.
Azonban mindkét oldalán megtalálható az oldalsó védelem, illetve ami figyelemre méltó, az a széles vállheveder, bár egy vastagabb zsáknak a hevederével nem lehet valami kényelmes.
A rendszer különlegessége, hogy a felszerelésen lévő jeladók segítségével a parancsnokok valós időben követhetik nyomon a beosztottaikat, és koordinálhatják a mozgásukat.
Elméletileg ezt már harcban is kipróbálták, bár ami igaz lehet, hogy a Ratnik rendszer bizonyos részeit valóban viselik orosz katonák Szíriában, de a teljes rendszer nem nagyon látható rajtuk.
Legjobb tudomásom szerint a Ratnikon kívül a Land Warrior és FÉLIN rendszerek amik már túljutottak a csapatpróbán és rendszeresítésre kerültek, bár a darabszám nem ismert.
Land Warrior-al felszerelt zászlóalj(?) már 2009-ben bevetésre került Afganisztánban, sőt a tapasztalataikról is olvashattunk már, ez alapján a kiegészítőket nehéznek az akkumulátorok kapacitását pedig kevésnek találták. Azóta mondjuk túl sok információ nem látott napvilágot.
A FÉLIN rendszer technikai részéről eddig sok jót nem olvastam, viszont míg a Land Warrior-nál inkább egy elektronikai nyomkövető és kommunikációs rendszerről beszélhetünk, addig a FÉLIN-be beletartozik a ruha,optika is.
Mindent összevetve a RATNIK rendszer a bejelentett hivatalos számok alapján nagyobb mennyiségben került rendszeresítésre mint az eddigi új generációs lövész katonák számára fejlesztett kommunikációs és ruházati készletek.
De a probléma, hogy ez nem nagyon látszik, sőt konkrétan pontos információt sem mondanak arról, mégis melyik részét rendszeresítették és teljes egészében nem is nagyon látható.
További problémám, hogy több hivatalos bemutató kép anyagát végignézve eltérő headsetet, zsákokat, bakancsokat és ruházatot véltem felfedezni.
Nem beszélve arról az apróságról sem, hogy normális vízhordó eszközöket sem láttam kiállítva, bár az egyik ábrán felfedeztem egy literes kulacsot, ami alapján már 20 évvel ezelőtt is kevésnek bizonyult.
A RATNIK programnak eddig egy része zárult le, és elméletileg a jelenlegi a második már. Hosszú távú tervek között szerepel a harmadik lebonyolítása is, amiben már saját exoskeletonban gondolkoznak.
http://www.thefirearmblog.com/blog/2014/10/31/new-russian-small-arms-program-warrior/
http://www.russianarms.ru/forum/index.php?topic=12061.0
http://popgun.ru/files/g/51/orig/9930968.jpg
https://sputniknews.com/military/201602221035151095-ratnik-russia/
http://www.thefirearmblog.com/blog/2015/10/07/the-ratnik-russias-warrior-of-the-future/
http://defencenews.gr/amina/4579-oi-dynameis-eidikon-epixeiriseon-ton-e-d-stin-balkan-shield-2016-fotoreportaz
Az utolsó 100 komment: