A 2015M egyenruha családdal együtt jó pár újítást hoztak be, amik remélhetőleg a közeljövőben bele is kerülnek a katonák ruhatárába. Egyik másik ruhadarab annyira újnak számít itthon, hogy még hivatalos neve sincs.
Ilyen a combat shirt is, vagy ahogy a hozzászólók elnevezték „Védőmellény Alatti Harci Ing”. Ez egy iszonyatosan praktikus ruhadarab, főleg nyáron és főleg védőmellény alatt viselve.
Több egymástól független nem hivatalos, „alulról” érkező kezdeményezés eredményét is lehet már a katonákon látni, az egyik a képeken is látható boci combat shirt.
Ami figyelemre méltó, hogy mindennemű támogatás és szakmai tapasztalat nélkül indították el, de folyamatosan fejlesztik és korrigálják az elkészült példányokat, így egyre jobb és jobb lesz.
Ennek egyik ékes példája a váll zsebek elhelyezése, amiket az időközben beszerzett tapasztalatok alapján korrigáltak, egyelőre csak a szélét varrták le, így nem akad bele a zsákba-mellénybe, de már az elhelyezését is módosítani szeretnék, hogy kényelmesebben hozzálehessen férni.
Az egész terv egyik legsarkalatosabb pontját képezik a felhasznált anyagok. A „boci” mintás anyagot például nem meglévő zubbonyokból nyerik, hanem külön vásárolják.
Tervben van egyébként a sivatagi és egyéb verziók elkészítése is, ami onnantól válhat valósággá, hogy a szabását tökéletesítették és a szükséges anyagokat beszerezték.
Merthogy mégegyszer kiemelném, az első példányhoz képest, a terepen szerzett tapasztalatok alapján szinte minden részén módosítottak már, és a véleményeket nem vették rossz néven.
A könyöknél és az alkar résznél párnázás fut végig, amely kívülről egy erősebb plusz réteget kapott, cordurából. Mivel ez egy erősebb és eltérő anyag, ezért világosabb is az alap „boci” anyagnál.
A mandzsetták tépőzárasak, és a tépőzárak elég hosszúak is. Jelen példánynál az ujjakat kicsit rövidnek éreztem, de ezt is hosszabbra fogják venni.
A felhasznált villámzárak YKK márkájúak és noha kisméretűnek tűnnek, de hasonlót használnak a FROG-on is. Szóval a kocsi mérete nem zavaró, és a húzószár se hiányzik róla.
Hátul a „boci” és a coolmax anyag a lapockánál találkozik. A félköríves kialakításnak köszönhetően így kényelmesebb, bár általában a nyakig és a váll vonaláig is fel szokott érni.
A vállzsebeknél a villámzáras kialakítás mellett döntöttek, mivel ez biztosabb zárást biztosít. A villámzárra húzózárat terveznek, a külső nagyméretű tépőzárra pedig ráfér a pajzs és az alakulatjelzés is. Egyéni kérésre egyébként készítettek villámzár helyett tépőzáras vállzsebeket is.
A bal alkarnál két darab külső, felülről nyitott tok található a tollak számára. Ezen esetleg még úgy lehet javítani, ha a ruha anyagába süllyesztik.
A könyöknél és az alkarnál található párnázást egy 5 cm vastag neoprén anyagból készítették. A neoprén kellően puha viszont rugalmasabb is a Polifoamhoz képest.
A vállnál lévő párna ugyan úgy neoprén anyagból készült. Mindkét betétet belülről lehet cserélni. A vállpárnázás főleg a mellények és a zsákok viselését teszi kényelmesebbé.
A zubbony prototípusa pár hónap alatt készült el, ami rövid időnek tűnik, főleg annak tükrében, hogy a tapasztalatok leginkább csak a felhasználói oldalról álltak rendelkezésre.
Pontos árat nem fogok mondani, de legyen elég annyi, hogy bőven piacképes, tekintve a minőséget és a kis ipari módszereket. Továbbá az elkészítését nem a pénz, hanem egy használható ruházat elkészítése motiválta.
Nem rakétatudomány, mégis van mélysége és lelkesedéssel meg rengeteg energiával figyelemre méltó végeredményt lehet összehozni. Összefoglalva: csak így tovább!
Utolsó kommentek