A Large Alice Pack egy olyan igazi örökzöld, amely az 1980-as évekbeli megszületése óta képtelen kikopni, és noha hivatalosan már nem képezi részét az amerikai fegyveres erők tagjainak felszerelésének részét, mégis mind külszolgálaton, mind otthoni gyakorlatokon felbukkan.
Az LC-2-es rendszerben ez volt a legnagyobb zsák a maga 68 literes térfogatával, az egyel kisebb 38 literes medium pack, és a legkisebb a málha övre szánt vese zsák volt.
A 68 liter csak a belső térfogata, de kívülre két literes kulacsot, gyalogsági ásót, vagy a málharendszer egyéb zsebeit lehet rögzíteni, nem beszélve arról, hogy igény szerint akár a hálózsák és a fektető anyagnak is van helye.
Oldalt két-két vízszintes málharögzítési pont a zsebek rögzítésére, a két literes kulacsnál egyébként a vállhevedert ajánlott a zsákon körbe vezetni, különben elég instabil, míg a két függőleges pedig az ejtőernyőre való rögzítésre szolgál.
A külső zsebek fölött három darab függőleges patentos zseb található,amibe összesen hat darab tartalék tárat lehet bemálházni. Ez egy amolyan beépített „bandoleer”.
A zsák szája összehúzható, viszont nincs benne esővédő réteg. A zsák anyaga 420D nylon, ami egy darabig esőálló de idővel átázik, de nem tudja annyira megszívni magát.
A kívül található középső zseb nagyobb mint a két külső. Kényelmesen elfér benne egy MRE zacskó, vagy sátorlap, viszont egyáltalán nem könnyű hozzáférni.
A két külső zseb szája megköthető, és kisebb is mint a középső. Az általános egy literes kulacs kényelmesen elfér benne. A patent viszont a heveder rövidsége miatt nehezen nyitható, és az eldolgozatlanság miatt kellemetlenül tudja vágni az ember kezét.
Alul két darab rögzítési pont található a fektető anyag számára, amit külön pántokkal lehet rögzíteni. A zsákon végig futó két heveder alul le van varrva, tehát ezt nem lehet használni, illetve csak felül a hálózsák rögzítéséhez.
Az esőállóságot tovább növeli, hogy a felső rész alja gumírozott, persze ahogy látható a képen is az idő vasfoga nem kímélte. A másik megoldás a problémára pedig egy terepszínű esővédő huzat, amit kívülről lehet a zsákra ráhúzni.
Az esővédő réteg fölött egy tépőzáras belső zseb található, ahol a térkép is tárolható, persze miután egy fóliával vízhatlanná tettük. Ez a megoldás egyébként a későbbi Molle II-es zsákoknál is megmaradt.
Belül külön nyitott zseb található a rádió számára, amit egy pánt tart a helyén, az antennát és a kézibeszélőt pedig egyszerűen kilehet vezetni két oldalt.
A vállpántok egyszerűen rögzíthetőek a váz felső részén. Ezek egyébként már a megnövelt méretű pántok, ugyanis alapból kizárólag egy féle zöld pánttal gyártották, ami még a medium pack-nél elment, de itt elég kevés volt.
A megnövelt méretű pántok nekem annyira megtetszettek, hogy a Molle II-es patrol pack-re is felraktam őket. Noha elég egyszerűek, nagyban növelték a zsák komfortját, lévén majd kétszer olyan vastagok mint a korábbi.
Ahogy látható ez egy külső vázas zsák. A zsákot magára a vázra kell ráhúzni, és oldalt 1-1 helyen lehet még pluszba rögzíteni. A váll pántokat a zsák feleső részén, és oldalt a derékpántok alatt lehet felrögzíteni. A nagyméretű derékpánt egyébként szintén későbbi fejlesztés, ugyanis a legelső az fele ilyen széles volt, és valamivel keményebb is. Rendkívül jól kitudta kezdeni az ember derekát.
Belső elválasztás nincs a zsákba, ezért megfelelő körültekintéssel kell pakolni. Viszont így használatkor mindig újra kell rendezni az egészet, ami nagy hátránya.
Az LC2-es zsák iszonyatosan egyszerű, nincs mit elrontani rajta és szinte elpusztíthatatlan. Kizárólag egy méret létezik belőle, szóval nem nehéz beállítani, bár aki túl alacsony vagy túl szélles vállú az szenvedhet, én nem tapasztaltam ilyet.
A rengeteg beszállító között akkora különbség nem volt, egyedül talán a nylon árnyalata változik, tehát vannak világosabb és sötétebb színű anyagból készült példányok.
A külső rögzítési pontoknak köszönhetően elég sok minden rámálházható, mondjuk nem a legstabilabban, és „jumpable”, a kemény földet érés pedig abszolút nem teszi tönkre.
Hátránya viszont pont az egyszerűségében rejlik, ugyanis a levarrt pántokat nehéz meghúzni és meglazítani, a külső zsebekhez nehéz hozzá férni, nincs elválasztó vagy kisebb rekeszek benne, és a pántok állítási lehetősége is elég csekély.
Létezik azonban egy tovább fejlesztett változata a MALICE, Modernised, ahol a kívül lévő üres helyekre plusz zsebek kerültek, és a patentok helyet csatokat használtak. A MALICE kizárólag a légierőnél került nagyobb számban rendszeresítésre, bár egy ideig a Force Recon-nál is látható volt.
De mindent összevetve én nagyon kedvelem ezt a zsákot, a hiányosságai ellenére, amiken azért túl lehet lépni, például a hiányzó rekeszek helyett tökéletesen lehet használni a tártartókat, vagy Molle-s zsebeket a külső felfüggesztési pontokon. A váz nyikorgását is meglehet szüntetni némi WD40-el. Egyedül a párnázás elhasználódását nem bírom benne.
Továbbá az LC-2 még napjainkban is nagyon népszerű, és a Molle-Ilbe-FILBE zsákok mellett rendszeresen lehet katonákon és tengerészgyalogoskon is látni. Nem beszélve arról, hogy a 10 éves példányok még mindig egyben lesznek, amikor az újabb műanyag csodák ripityára törve és szaggatva várják az újrahasznosításukat.
Az utolsó 100 komment: