A 2006-os tapasztalatok figyelembevételével, az addig használt elöregedett védőfelszerelések hiányosságai és amortizációja, először az elsődlegesen tömegkezelési feladatokat végrehajtó rendőri egységeknek került beszerzésre a finn Combat Protective Equipment által gyártott testpáncél.
Addig nem volt még példa rá, hogy az ilyen céloknak megfelelő testprotektor általánosan kerüljön rendszeresítésre. Az első beszerzett modell a Chest Guard 04, Elbow and Forearm Guard 02, Thin Guard, Groin
Protector és a Leg Guard 03 volt készletben.
Ezek a CPE hivatalos nyilatkozataival ellentétben nagy és ormótlan, a mozgást és a felszereléshez való hozzáférést erősen korlátozó darabok voltak, az állomány nem is ennek beszerzését szorgalmazta, mindenesetre egészen 2011-ig ezek voltak általánosan elterjedtek.
A CPE kínálatából a megrendelő elvárásainak megfelelően az egyes testvédő elemekből lehet készletet összeválogatni, nincs eleve összeállított készlet.
Az egyes elemeket lehet kérni szúrás és lángálló képességgel is. A most bemutatásra kerülő készlet a Chest Guard 05, Leg Guard 01, Elbow and Forearm Guard 02, Neck Guard, Thin Guard, Groin Protector darabokból áll, melyek ez esetben nem rendelkeznek szúrásálló képességgel, de lángkioltó anyaggal kezelve lett, ez a lángkioltó képesség a kopással redukálódik.
Közös jellemzőjük, hogy szendvics szerűen helyezkedik el belülről kifelé a puha, ütéselnyelő szivacsos réteg és külső felén a kemény műanyag, az egész pedig, kivéve a lábvédő frontális darabját, kap egy gyöngyvászon burkolatot, ami egyben is tartja az egészet.
Az egyes elemek a testre és egymáshoz is gyöngyvászon hevederekkel és gumis hevederekkel rögzülnek, tépőzárakkal záródnak. Az egyes elemek felvételét célszerű deréktól lefelé kezdeni, a folyamat gyakorlást, néha segítséget és sok időt vesz igénybe.
A lábvédő elölről és oldalról is megfelelő védelmet biztosít, két tépőzáras hevederrel rögzíthető fel és védi a lábfejet is. A mobilitáson viszont ront, túl vastagok benne a lábak és könnyen össze is akadnak futás közben.
A herevédő elemet nagyjából úgy kell felvenni, mint egy alsógatyát egymás után a lábakkal belebújni, a derékpánttal és a lábak közt átfutó hevederrel állítható méretre.
Személy szerint nem érzem megfelelőnek, bár a semminél jobb, de valahogy a nadrágon kívül hordott herevédő ötlete nem a legéletképesebb, túl sokat kell takarnia a nadrággal együtt és nem veszi fel a herezacskó formáját így.
Ez az elem női verzióban is elérhető. A másik probléma, hogy ha ezt egyszer a harcos felveszi, egy vizelési szünet nem 5 perc lesz. A taktikai öv felhelyezése ezzel az elemmel együtt szintén nem könnyű, mert gyakorlatilag nem is lehet tőle megfelelően rögzíteni, leginkább a tetejére veszik rá, de Y heveder H heveder vagy más rögzítő vállszíj alkalmazása nélkül lecsúszik róla és nagyon kényelmetlen is.
A herevédő öv részére vagy a taktikai övre kerül felrögzítésre gumis hevederekkel a comb védő. Ez az elem feladatát megfelelően el képes látni, csak hosszabb idő után, főleg mozgás közben folyamatosan húzza lefelé az övet.
A felső testre először a nyakvédő elemet kell felvenni. Ezt tépőzárakkal lehet két oldalán a nyakhoz méretre állítani és lefedi a kulcs csontot is benyúlik a felsőtest védő elem alá. Megfelelően véd, de a fej mozgását korlátozza.
A következő elem a teljes felsőtest protektor az alkar és felkar védő elemekkel. Ez nagyságrendekkel jobb már mint a korábbi modell. Több mozgást tesz lehetővé és a has részből kihúzható egy panel, ami lelógva
védi a heréket is. Hátul egy széles „farok” védi a farok csontot. Az alkarvédőt viszont túl szélesnek érzem, túl vastag és a CPE pajzshoz is elég kényelmetlen.
Összességében a bemutatott készlet sokkal használhatóbb, mint a korábbi összeállítás, de sok hibája van és ezek közül a legnagyobb, hogy nem kompatibilis taktikai vagy málhaövvel, fegyvertokkal, tártartóval.
A felső rész túl alacsonyra leér és letakarja az övön lévő felszerelési tárgyakat, a herevédőtől egyébként is alig lehet felvenni. Sokan ezért saját beszerzésből taktikai mellénnyel oldják meg és még a pisztolyt is arra málházzák, a legtöbben Y hevederrel rögzítik a páncél alatt az övet.
Maga a felvétele sok időt vesz igénybe, sokszor segítség is kell hozzá, ami nem szerencsés egy olyan feladatra, ahol sietni is kell. Ha már fent van, sokszor órákat vagy fél napokat el kell benne tölteni, nem engedi a testet
levegőzni és ha az idő alatt üríteni is kell, azt nagyon körülményessé teszi. Azon kívül túlságosan korlátozza a mozgást méretéből adódóan.
Összecsomagolva a hordtáskájában nagyon sok helyet foglal, gépjárművek málházásánál két személy testpáncélja már nem fér el a legtöbb mostani szolgálati személygépkocsi csomagterében, de a felvett testpáncéllal járműbe ülni se a legjobb dolog , vezetni meg egyenesen kihívás benne.
A gyártó hivatalos katalógusa:
http://www.innoproject.hu/wp-
A szövegért köszönet Légionnairenak a fotókért pedig T. Lannisternek!
Utolsó kommentek