A modern hadseregeknél fontos a személyi állomány védelme, és sérülés esetén a harcképtelen katonák elszállítása és kimentése, majd orvosi ellátása.
A szállításukra jó darabig fix vázas nehéz hordágyak, majd később összehajtható könnyített vázas hordágyak szolgáltak, és legvégül megjelentek a mentőlepedők.
A mentő lepedő nagy előnye, hogy könnyű, körülbelül másfél kilogramm, és kis helyen is elfér. Míg egy hátra vett hordágy nagyban akadályozza a mozgást, addig egy táskával sokkal mobilisabb marad az ember.
Szét hajtogatva a lepedőn elfér egy 175-180 centis ember, persze ha magasabb az se igazi probléma. A lepedőn körbe hord fogantyúk, keresztbe pedig a sérült rögzítésére szolgáló hevederek találhatóak.
A hevedereken lévő csatok könnyen és gyorsan rögzíthetők, illetve méretre húzhatók. Gyakorlatilag egy rántással stabilan lehet rögzíteni a sérültet.
Körbe hat igen jól átgondolt és elkészített hord fogantyú található. Ezek merevítettek és párnázottak is, de leginkább nem vágják vagy dörzsölik az ember kezét.
A kialakításának köszönhetően négyen, vagy akár öten-hatan is cipelhetjük a mentőlepedőben fekvő sebesültet. Egyébként a rövidebb oldalon lévő fogantyúk hasznosak, és így két kézzel is emelhetünk.
Természetesen megvan a maga hátránya is. Például nem lehet vállra venni, tehát hosszabb távon azért ez előjön egy fix vázas hordággyal szemben,továbbá nem lehet húzni a földön vagy kötéllel emelni.
De a mérete és súlya mégis kedvelté teszi, és több hadsereg is használja, például az osztrák is vagy a német. A másik súlyos hátránya, hogy amíg a hagyományos hordágyakon egész kényelmesen lehet aludni, ezen nem.
A mentő lepedőért köszönet Zsoltnak!
Utolsó kommentek