A csernobili katasztrófa felszámolásában több százezer katona, belügyi és civil alkalmazott vett részt. A munkájuk eredményes végrehajtásához szintén több ezer járművet vettek igénybe.
Noha a zónában való használat közben több alkalommal is mentesítették a járműveket, jellemzően lemosták őket egy oldattal, elkerülhetetlen volt az eszközök “amortizációja”.
Mentesítés gyanánt a zónában lévő járművek egy részét feldarabolták és elásták, míg másokat egyszerűen csak az enyészetnek hagytak. A legszennyezettebbeket pedig a néhai Rosszohát településnél tároltak, egy elkerített területen.
Az ott tárolt járművek szinte teljes spektrumát felvonultatják az alkalmazott gép parknak. Buszoktól kezdve, katonai teherautókig, nehéz gépekig egészen a helikopterekig bezárólag megtalálható volt minden.
Ezek egy részét újra akarták hasznosítani, és jellemzően lecsupaszítva álltak, majd a sugárzás csökkenésével beolvasztották volna őket. Míg a többit egyszerűen elásták volna.
A terület rendezése 2011-ben kezdődött meg. Ekkor kezdték meg a fém hulladéknak ítélt eszközök újra hasznosítását, vagyis az elszállítás utáni beolvasztását.
A fennmaradó szennyezettebb karosszériákat pedig a közeli Burjakivka radioaktív hulladék tárolási pontra vitték, ahol likvidálták őket. Bár azt nem tudom milyen formában.
A tárolási pontokat két csoportra lehet osztani. Egyrészről vannak nyitott szabad ég alatt fekvők, ahol jellemzően törmeléket-földet tárolnak megfelelő monitoring rendszerrel és kiporzás elleni védelemmel.
Illetve a zárt komplexumok, amik gyakorlatilag hatalmas beton raktárak. Ezekbe általában hordókba szortírozzák ki a tárolni kívánt anyagokat, és később végleg lezárják őket.
A Buryakivka komplexumba került anyagokat valószínűleg elássák, mivel főként szennyezett talajt tárolnak itt, azonban a járműveket egy külön ponton gyűjtik. A további sorsukról nincs információm.
Sajnos ezzel az egyik nagyobb csernobili mementó tűnt el. Tárgyilagosan és objektíven kezelve ez beletartozik a zóna hosszútávú mentesítési folyamatába, és egyáltalán nem probléma, sőt igenis eredmény, hogy felszámolták. Másrészről viszont...
Fotó: http://www.gsc-game.com
Köszönet illeti Vlagyiszlavot az információkért és Sz.G-t a fordításért!
Utolsó kommentek