Jelenleg a Magyar Honvédség afganisztáni missziói véget értek, vagy a végükhöz közelednek. Tehát a sivatagi ruházattal kapcsolatos fejlesztések valószínűleg egy időre a háttérbe szorulnak.
Azonban az eddigi ruházati és felszerelési tárgyak már egy jó része szerepelet itt, úgy hogy nézzünk meg egy áttekintést arról, mik is kerültek rendszerbe az utóbbi években, és mit használnak még napjainkban is.
Szinte a kezedetektől sivatagi álcázó színnel ellátott harci gyakorló ruházatot kaptak az Irakba illetve Afganisztánba készülő katonák. Eleinte még az amerikai három színű sivatagi mintát alkalmazták, majd később tértek át a hazai mintára.
A gyakorló nadrág szabása a megszokotthoz képest új volt, bár az alapokat az amerikai BDU gyakorló adta, egy kicsit kiegészítve a hazai szabású egyenruhákon már alkalmazott gumis szárral, nagy méretű öv tartóval és húzó szárral amivel a derék méretet lehet beállítani.
Fejfedőként átvették a "kaland kalapot", amit szintén a hazai terepszínben készítik el. Emellett védősisakot, vagy "sisak sapka" álnéven emlegetett, könnyű polár sapkát viselnek.
Noha sivatagi környezet, de ez nem jelenti a konstans hőséget, sőt sokszor kellett hóban-fagyban tevékenykedni. Erre szánták a gore-tex, francia alapokkal bíró, esővédő kabátot.
A kabáthoz új típusú polár pulóvert is készítettek, amit belső bélésként is lehet hordani hozzá. Ennek jelenleg már van egy újabb változata, bár egyik sem terjedt el a hadsereg egészét illetően.
Jó darabig a hagyományos fém rohamsisakot hordták, amihez készült sivatagi sisak huzat is, de szerencsére ezt a német kevlár sisak váltotta föl, ami kényelmesebb és nagyobb védelmet is biztosít.
A különleges erők katonái egy könnyebb és kisebb védősisakot viselnek, ami a feladatkörükhöz jobban illeszkedik. Ezt nem csak missziós, hanem hazai környezetben is látni lehet rajtuk.
Az iraki és afganisztáni missziók idején kezdett el a honvédség új típusú bakancsot is rendszeresíteni, ezért a külszolgálatban lévők kezdetben Altama sivatagi bakancsokat viseltek, majd a PRT-hez már a sivatagi Haix bakancsok kerültek.
Védőmellények tekintetében egészen két évvel ezelöttig, egy a 90-es években rendszeresített eszközt viseltek, majd áttértek a szintén hazai tervezésű Taktikai Málhafelszerelés Készlet védőmellényére.
Végezetül pedig, az utóbbi év egyik fő változtatása, ami legjobb tudomásom szerint a légi mentor csoportot érintette a leginkább, az a KECS megjelenése. Bár nem tudom ők mennyire örültek neki.
Utolsó kommentek