A bostoni robbantásra reagálva szinte minden mozgósítható rendőrt és különleges egységet a helyszínre rendeltek. A róluk készült képek elég jó képet adnak a felszereltségükről, ezért következzen egy gyűjtemény ezekről.
Az egységek elhelyezéséhez szükséges a rendszer megértése, úgyhogy essen néhány szó erről. Alapvetően véleményem szerint elég egyszerű, és ahogy látható szükség esetén rugalmas is a rendszer.
Tehát a rendvédelmi szervek legalapvetőbb szervezete a helyi. Boston esetében ez a városi rendőrség, vagy Metropolitan Police. A „Metro” rendőrség mellett további rendőri erők léteznek még, amelyek közül egyesek a rendőrség szervezetébe tartoznak, például a kikötői, reptéri rendőrség, míg mások önállóak mint például a posta rendőrség vagy az egyetemi rendőrség.
Kisebb városok és falvak esetében a helyi rendvédelmi erő a Sheriff Department. A seriff hivatal és a városi rendőrség közötti egyik fő különbség, hogy a seriffet a helyi lakosok választják meg. Egyébként egy-két nagyobb városban is serif hivatal működik.
Mindkét szervezet illetékessége az adott település határáig terjed ki. Itt jön a képbe az állami rendőrség vagy State Police, ami az adott állam teljes területén illetékes.
Alapvetően a State Police magját a State Trooperek adják, akik a települések közötti területeken felelősek a rend fenntartásért. Ezek főleg az utakat vagy a kisebb településeket jelentik. Egyfajta „autópálya” rendőrségként működnek. Azonban nem csak szárazföldi hanem légi és vizi egységekkel is rendelkeznek.
Az állami rendőrség azonban nem csak az utak és vizek biztonságáért felelős. Rendelkezik taktikai egységekkel és nyomozó csoportokkal is. A nyomozó csoportokat egyébként a kerületi ügyész „delegálja” egy-egy ügy esetében.
A fent felsoroltak a massachusetsi állami rendőrség esetében igazak. Mivel a State Police intézménye csak 23 államban létezik, és államonként változhat a feladat rendszere és felszereltsége is. A massachusetsi állami rendőrség létszáma 2300 fő körül mozog. Összehasonlításként a new hampshire-i állami rendőrség létszáma 400 fő.
Az állami, jelen esetben az „állami” jelző az adott USA tagállamra vonatkozik, szint fölött pedig a legmagasabb szint következik, ez pedig a szövetségi szint. Ide tartozik az összes három betűs szerveződés.
A terület zárása mellett az elkövető utáni hajtóvadászatban részt vettek járőrök is, akik a szolgálati fegyverük mellett nagyobb eszközöket is kivittek magukkal.
Látható volt néhány nyomozó vagy beöltözött járőr is, akik taktikai ruházatot viseltek és lövedékálló sisakot. Azonban híján voltak a magasabb védelmet nyújtó eszközöknek és a sisakok is régebbi típúsuak voltak.
Amerikában egyébként nem ritka, hogy a rendőr járőrök is részt vesznek rajtaütésekben, és nem csak mint biztosítók. Ilyenkor taktikai ruházatot és sisakot viselnek.
Mivel Bostonban kizárólag “full time” taktikai egységek működnek ezért érdekes a taktikai ruházatba bújtatott rendőrök kiléte. A képen látható úriember is régebbi sisakot és Safariland mellényt visel. A kezében látható gépkarabély sem a legújabb.
A bostoni rendőrség taktikai csapatai teljes létszámban képviseltették magukat. Szerintem még a szabadnaposokat is behívták, mert több képen látható ahogy szabályosan elárasztják az utcákat.
A bostoni SWAT erőkön két teljesen eltérő ruházatot és kiegészítőket lehetett látni. Egy felől fekete ruházatban Boston Police feliratos védőmellényeket viseltek, ops core és MICH sisakokkal.
Metro Police feliratos mellénnyel szintén a bostoni SWAT Bearcat járművein lehetett látni a másik taktikai egységet, amely UCP színű ruházatot és védőmellényt viselt, OD színű Ops Core sisakkal.
Az, hogy miért hordanak két féle ruházatot rejtély, lévén a Bostoni rendőrség különleges műveleti osztálya rendelkezik felettük, és csak egy Metropolitan Police van Bostonban.
A másik érdekesség meg, hogy több kép aláírásnál “military personel”-ként jelölték meg őket. Valószínűleg a hadseregben rendszeresített gyakorló ruházat tévesztette meg őket.
CIRAS mellényel és MICH 2001-es sisakkal lehetett látni még egy MARPAT ruházatot hordó egységet is, akik valószínűleg valamelyik megyének lehettek a beavatkozói.
OD színű bevetési ruházatot és kiegészítőket viselt a Cape Cod SWAT egysége. Cape Cod egyébként légvonalban van körülbelül 100 kilóméterre Boston belvárosától.
Az állami rendőrség SWAT egysége Multicam ruházatot és CIRAS mellényt visel, MICH 2000-es sisakkal. Ők szerencsére könnyen megkülönböztethetők a hátukon viselt feliratnak köszönhetően.
Az abszolút geardok viszont az FBI SWAT-osai voltak, akik Multicam ruházatban és kiegészítőkkel érkeztek a helyszínre. Az FBI-nak egyébként több SWAT egysége is van, amiket a szövetségi irodák munkáját segítik.
A „sima” FBI SWAT mellett a helyszínen volt még a HRT (Hostage Rescue Team) is, ami az FBI elitje az eliten belül. Egyszerű Crye OD ruhát és OPS core sisakot viseltek.
A második elkövető elfogásánál ott voltak az ATF (Alcohol Tobaco Firearms) taktikai egysége is, akik a képek tanulsága szerint még az ellátásában is segédkeztek.
A két legérdekesebb egység maradt legutoljára. Az egyik a DSS (Diplomatic Security Service) aminek az idősebb ügynöke látható a képen, egy szintén kicsit korosabb fegyverrel.
Ami fölött viszont nem tudtam napirendre térni, és információt sem sikerült szerezni, az a Cambridge-i tűzoltóság felvarróját viselő két taktikai ruhába bujtatott tagja.
Mindent összevetve 9000 rendőr és ügynök vett részt a több napos hajtóvadászatban. A massachusetsi, new hampshire-i , connecticuti szövetségi rendőrség mellett a környező megyék és rendőrkapitányságok erőit is bevetették, és az FBI,ATF ügynökeit is.
Utolsó kommentek