A Glock-nak apa mutatott be körülbelül két éve. Első látásra nem volt szerelem az eredmény, de több randevú után megkedveltük egymást. A túl kockának tartott forma, hirtelen széppé vált.
A Glock 17-est 1982-ben rendszeresített az osztrák hadsereg, azóta több ország hadserege és rendőrsége is vásárolt belőle, az alap verziónak pedig a 4. generációja jött már ki. Bár lényegében nem változtattak semmi szignifikánsat a fegyveren.
A pisztolynak 17 lőszeres tára van, de a Glock nem innen kapta a nevét, hanem Gaston Glock úrnak ez volt a 17.-es számú bejegyzettó szabadalma. A tár kapacitása csak a véletlen műve.
Viszont ez a maroklőfegyverek mezőnyében is előkelő helyet biztosít a fegyvernek, mivel csak néhány egyéb pisztoly rendelkezik nagyobb tár kapacitással. Természetesen léteznek kiegészítők tárak, ez az alap tárakra értendő.
A markolat csúszásgátló bevonatot kapott, de a későbbi változatokon ezen még javítottak, így azoknak szerény véleményem szerint valamennyivel jobb a fogása is.
A markolaton, az elsütőbillentyű alsó vonalában található a tárkioldó. Balkezesként néha problémát okozott a tár oldása, mivel a markolatra jobb kézzel ráfogva akadályoztam a tárkioldó működését. Jobb kezeseknek, természetesen ez nem okoz problémát.
A markolat felső részén található a szánakasztó. A szánakasztó más fegyverekkel összehasonlítva elég kicsi, de alapvetően ennek nem a fegyver újratöltésénél van szerepe, hanem a kiürülésénél.
Apa azt tanította, hogy újratöltésnél a szán hátrarántásával tegyem újra tűzkész állapotba a fegyvert, mivel így sokkal gyorsabban és könnyebben megtudom ezt tenni, mintha a mutatóujjammal tornáznék a szánakasztón. De a filmekben az nagyon jól néz ki.
A kép jól szemlélteti annak az egyik okát, hogy a fél automata pisztolyok miért pontatlanabbak például a revolvereknél. Lövés leadásakor a szán hátraugrik, és a cső is elmozdul, majd vissza. Míg a revolvereknél ez a folyamat elmarad.
A Glock a legbiztonságosabb pisztolyok közé tartozik, mivel csőre töltve is minden probléma nélkül viselhetjük. Ez saját belső biztosító rendszerüknek köszönhető, ami az elsütőbillentyűn található biztosítón válik láthatóvá egyedül.
A fegyveren alapesetben nem tríciumos irányzék található, hanem a képeken is látható változat, de ezeket is lehet cserélni igény szerint. A Glock belső kakasos konstrukció. Valahol említették, hogy helytelen fogás esetén a glock szánja két párhuzamos csíkot húz az ember kezére. De a valóságban a markolat annyira hátranyúlik, hogy olyannyira fent kéne fogunk, aminél már problémákba ütköznénk a fegyver kezelésekor.
A pisztoly letisztult formája, és a kezelőszervek hiánya mintha egyszerűsítené a kezelését. Egy rendes műanyagtokkal kiegészítve, a bőr tokos P9 meg PA63 után az ember mintha az űrtechnológia korszakába repülne.
A Glock típus felbukkant a KMCS-nél, OMLT-nél illetve a MAT-nál. Rossz nyelvek szerint idehaza egyenlőre nem engedik használni, ennek a hivatalos oka nem ismert. A nem hivatalost viszont várjuk hozzászólásként.
Mivel megmaradt egy (jó)pár anyagunk különféle fegyverekről, ezért ezeket is sorra fogjuk venni. De nem vagyunk a téma szakértői, ezek a bejegyzések inkább amolyan vita indítóak, és remélhetőleg a hozzászólásokból az olvasók és mi is sokat tudunk majd tanulni.
Utolsó kommentek