A következőkben egy olyan mellényt fogunk bemutatni, ami egy másolat, és korábban már szerepelt egy MBSS-hez hasonló, de eredeti verzió. A bemutatással két célunk van, egyrészről írni erről a jelenségről, eredeti katonai cuccok másolata, másrészről egy eddig nem ismert dologról beszélni.
Elsőre és elölről nézve a korábban bemutatott EI mellényre elég jól hasonlít. Mivel ez egy „hagyományos” plate carrier, ezért a többi védőmellénnyel összehasonlítva egész kis méretű, és kizárólag a „hard armor” hordására tervezték.
Hátulról nézve már van néhány különbség, ugyanis egy sor rögzítési pontot kihagytak a mellényről., illetve a sorok rövidebbek is. Ennek ellenére ez nem tűnik fel elsőre, és amúgy nem okoz problémát a MAP (Modular Assault Pack) rögzítésénél.
A Cummerbund még méretre úgy ahogy megegyezik. Szintén nagyméretű tépőzárakban végződik, ezeken egyébként elsőre semmi negatívumot nem véltem felfedezni. Amit viszont hiányoltam, az a cummerbund merevítése, bár ez az eredetiben sincs benne.
Hasonlóan az eredetihez, itt is a vállaknál lehet a magasságot állítani. A képen is látható D-ring ITW Nexus márkájú, míg a csatt "noname", de a felhasználást tekintve megfelelőnek tűnik. Noha az eredeti csattal nem kompatibilis, de egy elég kemény, normális minőségű csatnak tűnik.
Elöl a nagy méretű tépőzáras lapot felrántva, a cummerbund két végét lehet rögzíteni, majd a felhajtott lapot rájuk hajtva és az alsó fület be patentolva tudjuk stabilan rögzíteni. Ez a megoldás teljesen stimmel az eredetivel, sőt a tépőzárak varrása is néhol az eredetit másolja.
A mellény elülső és hátsó panelje két oldalt csattal rögzíthető. Megfelelően beállítva, tehát a csatokat méretre húzva, ez a stabilabb tartást segíti elő. Összevetve az ITW Nexus-al ez a csat is merevebb.
A Cummerbund belső felén a hálós zseb a rádió vagy egyéb számára ide is felkerült. A zseben belül található egy tépőzár amire a benne tárolt felszerelés rögzítésére szolgáló pánt kerül. Ahogy látható a zsebet ebben az esetben is egész pontosan másolták le.
Az elülső panel belső felére felkerült egy tépőzáras, nagy méretű hálós zseb is. Igazság szerint az eredetinél lemaradt ennek a zsebnek rendeltetése, és erre vonatkozóan nincs sok ötletem.
A "hard armor" behelyezésének lehetőségét természetesen itt is meghagyták. Mindkét nagyobb panel alja tépőzáras és lehajtható. Belül egy olyan pánt található, ami a „hard armor”-t rögzítené valamivel stabilabban, de ezt ebben az esetben bőre hagyták.
A hátsó panelra felkerült a cég logója, illetve a mellény anyagául szolgáló Cordura logója is. Összességében elmondható, a Pantac egy elég jó másolatot készített, egy-két apróságtól eltekintve persze.
Mende-mondaként illetve 1-2 fórumon lehetett hallani róla, hogy korábban a Pantac-ot (vagy az elődjét már sok verziót hallottam) bepereltek, mivel az eredeti felszereléseket, szinte megegyező anyagokból, megtévesztő logó alatt adták ki, és állítólag bizonyos esetekben hivatásosok ezeket viselték is.
Jelenleg egyébként a Flyye Industries gyárt még hasonló minőségű termékeket, és ráadásul az ő logójuk még mindig megtévesztő lehet. Az USA-t leszámítva egyébkét ezek a felszerelések sokkal könnyebben és legálisan hozzáférhetők, mint eredeti hadi megfelelőik a nagyközönség számára.
Hazai vonatkozása is van a dolognak, ugyanis korábban már több esetben lehetett látni „címlapos” fotókat, amiken a magyar katonák a rendszeresített védőmellény felett jobb-rosszabb minőségű, utángyártott málhamellényeket viseltek. Az utóbbi 1 évben mintha ez visszaszorulni látszana.
Utolsó kommentek