A hidegháború idején, a lengyel hadsereg létszáma 205 000 fő körül mozgott, amiből 168 000 volt sorozott. Ez a létszám 3 haderőnem között oszlott el, szárazföldi erők, légierő és a haditengerészet. Napjainkra ez egy negyedik, önálló haderőnemmel, a különleges erőkkel egészült ki.
Az első két ábrán az 1968-tól jellemző, lengyel gyakorló ruházatot és felszerelést lehet látni. Igazságszerint szerintem elég csúnyára sikerült képpel van dolgunk, de a fotók alapján jobban azonosíthatóvá válik ez a „lencse” minta.
Makettezők számára ismerősek lehetnek a következő ábrák, amiket Voltstad készített. Ezeken az 1960-1968-as közötti évekre jellemző felszerelést, és esőmintás egyenruhát láthatjuk. A gyakorlóruha szabása a CSLA-s változathoz képest annyival különbözik, hogy itt megtartották a váll lapokat, vállzsebek kerültek fel, illetve a nadrágon a comb zseb rejtett gombolású. Elég modern, nem de ?!
Lengyelország akkora iparral rendelkezett, ami kitudta elégíteni a hadsereg szükségleteit, vagyis szinte teljesen önellátó volt, mind a kézifegyvereket, mind az egyéb haditechnikát illetően. Természetesen kapott Szovjet segítséget.
Napjainkban ugyanez a tendencia áll. Saját lőfegyver gyára van, ami az új évezred elvárásaihoz igazította a hadseregben rendszeresített gépkarabélyt, és Wz. 96 néven, 5.56 mm-es űrméretben jelenleg is ez a rendszeresített egyéni főfegyver. A fegyverhez egyébként különféle kiegészítőket használnak, irányzékoktól kezdve, válltámaszig.
A Wz. 96-nak elkészült a kompakt verziója is, mini Beryl néven. A premier alakulatoknál lévő fegyvereken egyébkét szinte minden kiegészítőt megtalálható, de nem szabad abba a hibába esni, hogy azt képzeljük, ott a kerítés is kolbászból van. A másod-harmad vonalbeli egységek mezei Wz 96-ost használnak.
A lengyel hadsereg viszonylag nagyszámú, kb. 900 darab, harckocsit tart rendszerben. Ez a szám csalóka lehet, ugyanis ennek csak a fele lát el aktív szolgálatot. Az aktív szolgálatban lévő harckocsik a saját gyártású PT 91-es (T-72) és a német Leopárd 2-es harcskocsiból tevődnek össze. A másik fél orosz gyártmányú T-72-esekből áll, amiket kivontak az aktív szolgálatból, és lekonzerváltak.
A gyalogság számára szintén saját gyártású BMP-1-es, illetve négy tengelyes, gumikerekes Rosomak harcjárművek állnak rendelkezésre. Ezekből összesen majd 1000 db. áll rendszerben. Nem képezi a felsorolás részét, de ezek mellett jelentős, speciális célokra rendszeresített, orosz és hazai gyártmányú lánctalpas járművel is rendelkeznek, mint pl. aknarakó, hídvető vagy műszaki páncélosok.
Mivel Lengyelország rendelkezik saját teherautó gyárral, (Star) ezért a szállító járműveinek jelentős része hazai gyártású, és csak elvétve használnak UAZ-t vagy URAL-t. A Star teherautók különböző változataiból több mint 30 fajtát tartanak rendszerben.
Lengyelország licensz alapján gyártja a Humwee terepjárót is. Tumak néven rendszeresítették, és a 6 féle típusváltozatot rendszeresítettek, Tumak 2-től Tumak-7-ig. Összesen 200 darabot használnak ezekből, továbbá Afganisztánban több mint 100 darab, eredeti amerikai gyártású HMMWV-t bérelnek.
Lengyelország rendelkezik saját gyártású gumikerekes harcjárművel is, aminek a rozsomák nevet adták. A rozsomák gyártási jogát Finnországtól vették meg, majd a saját igényeikhez igazították. Jelenleg egyedül Lengyelország üzemelteti ezt a modelt. Több mint 600 darabot kívánnak rendszeresíteni.
A volt európai VSZ. országok közül a Lengyel hadsereg rendelkezik a legtöbb „háborús” tapasztalattal. A KFOR és SFOR missziókon felül, katonái megfordultak Csádban, Irakban,Afganisztánban, és nem csak békefenntartókként. Irakban Um Qasr kikötőjét például a GROM különleges egység segítette bevenni.
A lengyel hadsereg általános harci-gyakorló ruházata a WZ 93 Pantera. Az egyenruhához esőkabát, patrol pack, málhazsák és málha mellény is rendszeresítésre került sőt ezeknek több változata, például moduláris egy rakás zsebbel, megtalálható a repertoárban.
Javarészt kevlár sisakot viselnek, méghozzá a „fritz” típusú látható a katonákon, de a régi fém sisak se szokatlan. Afganisztánban az IBA mellény saját gyártású változata látható a katonákon.
Tavaly egyébként olyan hírek láttak napvilágot, miszerint a Wz 93-at egy multicam utánérzetes Camogrom fantázia nevű mintára akarják lecserélni. A mintát eredetileg a GROM különleges egység számára készítették el, de a különleges erőkön, belügyi csapatokon sőt egyszerű katonákon is látható volt.
Utolsó kommentek