Az FLC málha mellényt a MOLLE rendszerrel együtt mutatták be 1997-ben. A kezdeti gyermek betegségei az afganisztáni terepen jöttek elő először, ahol a Tengerészgyalogság egységeit már felszerelték vele.
A MOLLE I-es FLC-nél hátulra terveztek egy lenyitható műanyag tartó lapot, amire a MOLLE I-es táska alsó részét lehetett tenni. A táskáról elhagyták a derékpántokat is, mivel a málhamellényel hordva, elméletileg az tartotta volna a táskát, illetve a táska saját vállpántjai.
Az elképzelés hibásnak bizonyult, a műanyag lapok pedig rendszeresen eltörtek.
A MOLLE-I-es FLC hát oldali részén visszatértek a korábban jól bevált „H” elrendezéshez. A mellény magasságát két műanyag csattal lehet állítani, a feleslegesen lógó pántokat pedig szigetelőszallagal lehet rögzíteni. Nyak alatt lehet a pántok távolságát a viselő vállszélességéhez igazítani. Elméletileg ez a keresztbe futó pánt elbírja a viselő testsúlyát is, ha ennél fogva kéne elhúzni.
A mellény hátsó részén található még egy pánt oldalt, amivel az első részen található hálós részhez lehet az övet közelebb húzni, illetve az elől lévő hálós részt lehet a viselő testéhez szorosabbra állítani. Azonban a későbbiekben ezt is elhagyták.
A MOLLE I-es FLC különálló övvel rendelkezett, ami az elülső hálós részhez 2-2 pánttal van rögzítve. A mellényt elöl 2 csattal, illetve az öv csatjával lehetett rögzíteni. Az öv egyébként levehető, de nélküle a mellény nem használható kényelmesen, szóval nincs értelme levenni.
A MOLLE I-es rendszer elég sok gyerekbetegséggel küzdött. Ezeket a hibákat a MOLLE II-es rendszernél már kijavították, ami 2004-2005 körül került rendszeresítésre.
A MOLLE II-es FLC hátsó hevederei több ponton kerültek rögzítésre a mellényhez. A műanyag csatokat fémekre cserélték. Ezeket nehezebb beállítani, de nem csúszhat ki belőle a heveder magától. A fölösleges hátsó hevedereket gumi gyűrűkkel lehet rögzíteni. A vízszintes felső hevedert fixre és erősebbre cserélték. Formája hasonlít az IBA mellényen is látható „sebesült húzó” fogantyúra.
A MOLLE II-es FLC-ről lehagyták a fölösleges övet, az alsó részt megvastagították és a, jól szellőző, hálós anyaggal egybe varrták. Középen a csatok helyét zipzár vagy villámzár váltotta fel, ami jobb rögzítést tesz lehetővé.
Az alsó részbe bekerült egy rejtett apa és anya csat. Ezek akkor hasznosak, ha az FLC –t nincs időnk a derekunkhoz igazítani, pl. télen vagy golyóálló mellényen viselve. A csatokat méretre húzva vagy kieresztve, a mellény rögtön viselhető vastagabb ruházaton is. Azonban így az alsó része kicsit eláll, a képen látható módon.
Az újabb FLC-n belül található egy hálós rész, ami egy tépőzáras füllel rögzíthető. Ide igazából nem tanácsos semmit tenni, mivel ha papírt rakunk az elázik, ha valami kemény tárgyat az pedig nyom. Esetleg extra párnázást tudok elképzelni ide, de ezt külön még nem láttam.
A mellény kerületét két oldalt lehet állítani, egy T alakú pánttal. A mellénybe egy két molle rögzítési pont vastagságú öv fut, amit kijjebb illetve belehet tolni a pánt segítségével. Ez egy párnázott öv, és apró hátránya, hogy a mellény derék részének is ez adja a párnázást, tehát kijjebb húzva, elölről vesszük el a párnázott részt. A gyakorlatban azonban ez engem nem zavart.
Az FLC II-nél belül, a hálós részen található a címkéje, amin a mellény alapvető adatai vannak feltüntetve, illetve mosási praktikák. Megjegyezném, hogy hiányzik a mellény összetétele róla.
Az FLC helyesen beállítva a derék fölött van valamivel, és a hozzá rendszeresített camelbak kényelmes elfér hátul, a waist pack fölött.
A mellény egyik számomra zavaró tulajdonsága, hogy nem lehet teljesen a testhez állítani, és ha az elülső hálós rész megvan pakolva, akkor az eláll a testtől. Nem tártartókra kell gondolni, mivel azokat derék tájon kell hordani a cordurából készült részen, hanem rádióra illetve füstgránátra.
A másik rossz pont a széles de puritán kialakítású váll heveder. Az IBA-n viselve tény, hogy nem dörzsöli ki a nyakunkat, ami lehet megtörténne ha vastagabb anyagból készítették volna el, viszont hosszútávon viselve ez bizony kikezdheti a vállakat, és igazán elfért volna rajta némi párnázás. A mellény civil forgalomba hozott változata, a SUPER FLC orvosolta ezt a problémát, és kényelmesebb is ilyen szempontból.
Az FLC az amerikai elképzeléseket valósítja meg, ahogy a neve is mutatja. Vagyis a mellényen kizárólag a harchoz legszükségesebb cuccok férnek el: lőszer,víz. Ennek előnye, hogy egy viszonylag kisméretű és egyszerű mellényt kapunk, ami ráadásul még jól is szellőzik.
Hátránya viszont, hogy bármilyen hosszabb megmozduláshoz táskát kell felvennünk. Emiatt találták ki a patrol és assault packeket. Az európai „felfogással” szöges ellentétben, ahol a katonák a málhafelszerelésükre általában 3 napnyi felszerelést is felpakolhatnak, jó példa erre a brit vagy a finn hadsereg.
A MOLLE I-es FLC-t kizárólag woodland színben készítették el. A MOLLE II-es FLC-t rendszeresített mindegyik haderőnem, kivéve a haditengerészetet, ezért woodland,háromszínű sivatagi, coyote brown,DCU és ABU mintákkal készült el.
Jelenleg is rendszeresítve van, viszont az új amerikai egyenruhához nem készítették el a multicames változatát. Az FLC egy elég egyszerű, könnyen állítható és jól szellőző mellény. Az új zipzáros verzió stabilabb és kényelmesebb mint az elődje. Hátránya a párnázás hiánya, emiatt pedig nem tanácsos úgy igazán megpakolni se.
Magyarországon is készítettek egy hasonló mellényt, amit szolnoki katonákon lehet látni, erről azonban bővebb információm nincs.
Utolsó kommentek