Az 1990-es években a legtöbb nyugati hadsereg megkezdte, a gore-tex anyagú kabátok rendszeresítését. Európában a francia hadsereg az egyik legerősebbnek és legjobban felszereltnek számít.
A kabátból több fajta létezik. A képeken is látható változat nem rendelkezik külső zsebbekkel. Középen egy tépőzár található a rendfokozati jelzés számára. A kabáton látható terepszín a CCE, ami a francia hadsereg által általánosan használt minta. Csak ebben a színben gyártják ezt a kabátot.
A kabát rejtett, két kocsis zipzárral nyitható. A zipzár fölött található dupla fedőréteg a szigetelést segíti elő, és patentokkal zárható. A patentok egyébként időtálló megoldásnak bizonyultak, bár néha már-már idegesítő folyton ki-be patentolni őket.
Mell magasságba a zipzár mellett két oldalt, nagy alakú térképtároló zsebek találhatók. A zipzárokról szólva, egyébként nem YKK hanem EP márkájúak, de 6 év alatt nem volt probléma velük. A zsebeket nem ajánlott túl pakolni, mert akkor a testtől elállva idegesítőek lehetnek.
A kabát ujjai tépőzárral állíthatók méretre. A tépőzárak egyébként egész jónak bizonyulnak, bár 6 év után érezhetően gyengültek, és néha-néha elengednek maguktól kisebb behatások következtében is. Ennek ellenére jó megoldásnak tartom.
A kabát aljában gumi madzagok futnak össze, amiket elől két oldalt lehet meghúzni. Számomra ez az egyik legkedveltebb része a kabátnak, mivel bőre is lehet hagyni, viszont meghúzva sokkal testhezállóbbá lehet tenni a kabátot, ami sokszor kényelmesebbé is teszi. A testhezállóság a francia gyakorlóruhára is jellemző.
Két oldalt a vállaknál tépőzárak találhatók, az alakulat jelzés illetve a trikolor számára. A kabát egyik elhibázott része, a patentos „váll lap bujtatók”. A patent néha kényelmetlen tud lenni, ha a táska vagy mellény belenyomja a vállunkba, míg a málhafelszerelés folyton beleakad és ki patentolódik ezáltal.
A kabát gumis kapucnival rendelkezik. Maga a kapucni sildes, ami jól beállítva nem zavaró. A kapucni két oldalán található behúzókkal lehet beállítani a megfelelő méretre. A kapucni egyébként úgy került kialakításra, hogy sisakkal együtt is hordható legyen.
A kapucnit összehajtogatva a gallérhoz lehet patentolni, de ebben az esetben a kabát nyaka is beszűkül, és kényelmetlenebb lehet. Hátul egy pánt segítségével lehet a kapucni magasságát beállítani.
Noha a kabát hat éves még mindig elég jól bírja az esőt. Viszont a koránál fogva sajnos láthatóak a kopások. Például a kabát részeit, belülről szigetelő rétegek elkezdtek lejönni, vagy a tépőzárak nem az igaziak.
Amit sajnos elfelejtettünk lefényképezni, hogy a térképtartó zsebek belső részén található egy ábra és egy leírás, a kabát helyes viseléséről illetve a részeiről.
A francia gore-tex kabát szerintem elég praktikus és jó. Bár a zipzár feletti dupla réteget elhagyhatnák, akárcsak a váll lap bujtatóit. A gumis megoldások a deréknál, illetve a kapucninál kényelmessé teszik, és belehet állítani többféle képpen is.
Strapabírónak bizonyult a külső anyaga, viszont a vízállósága nem bizonyult mindig 100%-osnak (csak 80-90-nek mondjuk), például több napos esőben, esetleg télen hóba. Nem kell rosszra gondolni, csupán 1-1 helyen megéreztem a kívülről beszivárgó nedvességet.
Ez betudható az élettartalmának is, mivel a gore-tex pólusok eltömődnek, a záró rétegek elengednek. De ezek ellenére, mind a mai napig elég jó esőkabátnak tartom, és számomra megfelelő védelmet is nyújt.
Utolsó kommentek