A Berghaus, bár német eredetű a szó, egy brit gyártó, ami lassan fél évszázada készít hegymászó és túrazsákokat. A jelen példány egy érdekes hibrid a katonai és civil piac számára is.
A Crusader közeli rokona a Bergen zsáknak, látható hogy hasonló az elrendezése de modernebb a kialakítása, bár a puritánságát megőrizte. Semmi cicoma.
A zsák alap térfogata 90 liter, ami a villámzáras oldalsó zsebekkel 120-ra bővíthető. Az oldal zsebekből több típus is létezik, és az MMPS részei (Multi Mission Pack System).
A puritánság leginkább a vállpántokon érhető tetten. Személy szerint hiányoltam azokat a rögzítési helyeket, amikkel például a víztartály csövét lehet rögzíteni.
Oldalról hiányoznak a kompressziós pántok, bár a zsák nem túl széles egyik irányba sem. Az oldalt lévő pántokkal kívülre lehet például derékaljat rögzíteni, bár a pántokat hosszabbra is hagyhatták volna.
Molle rögzítési pontok találhatók a zsák hátulján, illetve egy nagy méretű hord fogantyú is. Ez megkönnyíti a zsák mozgatását. A hevederek közötti nagyméretű műanyag kapcsoknak nem sok hasznát vettem, továbbá menet közben többször is kinyíltak.
A zsák alján nem keresztbe, hanem fél körívben fut egy villámzár, ami így megkönnyíti a hálózsák ki-és berakását. Természetesen a zsákon belül található még egy elválasztó rész is, amivel elválasztható az alsó és fenti rekesz.
A Crusaderhez jár két darab gyors záras heveder is, amikkel a zsák tetejére lehet rögzíteni külső terheket. Ez a gyors zár azonban nem valami bizalom gerjesztő, gyengének tűnik, és nem is tart olyan stabilan, mint a hagyományos hevederfeszítők.
A gyors zár egyébként egész egyszerűen úgy működik, hogy a hagyományos három nyílásos feszítőkkel ellentétben, ennél a leghátsó lepattintható, így nem kell kifűzni a hevedert.
A hát rész két párhuzamosan futó párnából áll, és merevítésből természetesen. A párnázás deréknál kicsit kiszélesedik, a középső üresen hagyott rész pedig a szellőzést hivatott segíteni.
A vállpántokon egy-egy vízszintesen futó gumi pánt található, amibe például az ivózsák csöve vezethető. Nehezebb tárgyat, mint például a kézibeszélő, azonban nem ildomos rátenni, attól szerintem hamar elkezd kinyúlni.
A derékre ható terhelést, illetve a vállpánt hosszúságát egy hevederfeszítővel és egy csúszkával lehet állítani. Itt kicsit bajba voltam, mert akárhogy próbálkoztam, vagy túl rövid volt a pánt és nyomott, vagy túlságosan derékra terhelt.
A derék hevederek végén a cég saját csatja, a gyorsan méretre állítható és gyorsan oldható BergBuckle található. Nem egy rossz megoldás, egy kézzel is könnyen és gyorsan nyitható.
A zsák tetején egy rejtett villámzáras zseb található. A teljes felső rekesz egyébként négy hevederrel rögzül a zsákhoz, és attól függően mennyire pakoljuk meg, ezekkel húzható be.
A felső részen belül is található egy villámzáras zseb, de ez nem ér össze a külsővel, tehát teljesen különálló.
Felül keresztbe egy belső kompressziós pánt húzódik, amivel a zsák felső részét lehet összehúzni, kifejezetten jól tud jönni ha tele pakoljuk a zsákot, bár a nehéz felszerelést a háthoz közel, és a középre ajánlott pakolni.
Két oldalt egy-egy H2O felirattal ellátott nyílás található, amin keresztül a kézibeszélő vezetéke vagy az ivócső vezethető ki. A nyílás úgy lett kialakítva, hogy a zsák oldalt ne ázhasson be.
Belül a hát oldalán a felülről nyitott zseb a víztartály számára készült. A két tépőzár pontos rendeltetését nem ismerem, de gyanítom a civil vagy egyéb tartályok tokjának rögzítésére szolgálhatnak.
Amit nem értek az a pántokon lévő egyszerű műanyag keret. No de ezzel nem tudtam rögzíteni a felesleget, viszont nem is himbálóztak össze-vissza.
A zsák anyaga „coated” cordura, szóval valamilyen szinten vízlepergető. A villámzárak nem egységesek, a zsák színével megegyezőkkel még nem lenne baj, ezek nagyobb méretűek, de a kisebb csillogó fémszínű YKK-t nem igazán értettem.
A csatok UTX márkájúak, kicsit puhák de nem hiszem, hogy sokkal rosszabbak lennének a jól bevált fastex-től. Panasz ezekre sem lehet, egyedül talán a gyors záras hevederfeszítők lehetnek gyengék.
A zsák jól pakolható, a hálózsák könnyen kiszedhető belőle, anélkül hogy mindent ki kéne szórni. A két felső villámzáras zseb segít elrendezni az apróbb felszereléseket.
Ami zavart azok a vállpántok voltak. Nem tudtam megfelelően beállítani őket, minden esetben zavartak. A zsák négy féle méretben készül, ezt belehet annak tudni, de a hosszabb távú tapasztalatok majd megadják a választ.
Két féle színben gyártják, a barnán kívül zöldben, és négy féle méretben. Noha magán viseli a katonai zsákokra jellemző személyiség jegyeket, de alapvetően szerintem civil zsákként is bőven megállja a helyét, és a kinézetére sem lehet panasz.
A zsákért köszönet Dudinak!
Utolsó kommentek