Jelenleg a magyar hadsereg felszerelésének utolsó itthon tervezett és előállított darabja, a felderítők számára tervezett zsák volt. Néhányan sokáig hitték, talán még most is hiszik, hogy a Gurkha lesz a következő, hisz használ egy MH logót.
Na most ez így ebben a formában nem igaz, de egy elég trendi húzás volt a logó használata, amiben én például nem tudnám azonosítani az MH-t. Azt is jobb előre tisztázni, hogy a Gurkha és az M-Tramp édestestvérek, amik a szolnoki Reintex márkái.
Maga a zsák egy korábbi M-Tramp másolata, és leginkább csak a terepszínű anyagában tér el. Korábban egyébként „boci”-ra hajazó mintában is elkészítették.
A zsák oldalán több sorban Molle rögzítési pontokat alakítottak ki. A probléma ezekkel, hogy egyrészt a heveder anyaga vékony és könnyen „gyűrődik”, másrészről az oszlopok szélessége nem egységes, és a szélsőkbe gyakorlatilag nem lehet belefűzni a célzsebeket.
A vállpántok vékonyak és ráadásul túl közel vannak egymáshoz, tehát elég könnyen tudják az ember nyakát vágni. Gondolhatnánk, hogy akkor védőmellénnyel viselve biztos jobb a helyzet, de sajnos nem. A derékpántok igen nagy hátránya, hogy becsatolt állapotukban nem lehet őket méretre húzni.
A másik problémám, hogy a rövidek is, mivel akárhogy próbáltam beállítani, hónaljba folyamatosan nyomtak a csatok. A pántokon található D gyűrűket sem tudtam a Camelbak-el kényelmesen használni, viszont a vízszintes pántal lehet rögzíteni.
A felső kompressziós pántok közös hevederei a vállpántok felső részén lévő heveder feszítőkbe futnak be. A zsák felső részén található még egy vastagabb hord fogantyú is.
Míg az oldalsó kompressziós pántoknak a végét levarrták, a felsőkről ez nem mondható el. Ennek következtében a heveder ezekből könnyen kitud csúszni.
Felül található még a camelbak ivócsöve számára egy kivezető nyílás is, de ez azon felül, hogy túl kicsi, még rendes kivágás se található rajta. Persze ez némi utómunkával megoldható.
A felső heveder elméletileg használható külső teher rögzítésére is, bár ezt célszerűbb lett volna alul kialakítani, illetve mivel a hevederek könnyen kicsúszhatnak én nem használnám ilyen módon.
A zsák anyagában látható az MH logó is, de a betűket leszámítva engem ez inkább egy MN logóra emlékeztet. Mindenesetre jó húzás volt, mivel sok helyről hallottam a következő felkiáltást: „hiszen benne van az MH logója!”.
A fő rekeszben nincs elválasztás, egy felülről nyitott zseb található a víztartály vagy akár a rádió számára, bár az utóbbi használata kicsit körülményes, mivel nincs külön nyílás a kézibeszélő és az antenna számára.
Mivel a zsák anyaga nem vízálló, ezért belülről körbe kapott egy plusz vízálló bevonatot. Ez mind a fő, mind a külső rekeszben megtalálható.
A felhasznált villámzárak mindkét rekesznél két kocsisak, és rejtettek. A fedő réteg valamennyire elősegíti a vízállóságukat is. Viszont elég könnyen deformálódnak.
A külső rekeszben szintén egy felülről nyitott elválasztó található. Ez segít egy minimális szinten szétválasztani a felszerelésünket, de hiányolom a belső villámzáras rekeszeket.
Ami viszont borzasztó puritán lett, az a hát résznek a párnázása. Ez gyakorlatilag kimerül egy pár miliméteres polifoam rétegbe, ami nevetségesen hat a FILBE majd két és fél centiméteres párnázásához képest.
Az egybefüggő hátrész másik hátránya, hogy érezhetően sokkal jobban belelehet izzadni, mint egy modernebb akár hálós, vagy egyszerűen izzadság elvezető kialakítással rendelkező zsákba.
Alulról teljesen hiányoznak a vízelvezető nyílások, vagy a külső rögzítési pontok. Egyetlen pozitívuma, hogy belülről vízálló réteg borítja, így nem kell tartani attól, hogy beázna.
A színéről sokáig lehetne vitatkozni, és sajnos a képek sem adják vissza megfelelően a különbséget, de ami nagyon világít azok a homokszínű foltok, illetve egy eredetivel összehasonlítva egyszerűen erősebbek a színei.
Finoman szólva nem nyerte el a tetszésemet, és rövidtávon is kényelmetlennek találtam. Ár-érték arányban objektívan gondolkodva viszont majd harmad annyiba kerül mint egy használható assault pack.
Utolsó kommentek