A líbiai állam széthullásával noha a korábbi diktátort sikerült eltávolítani, de a keletkező hatalmi vákuum egyáltalán nem olyan helyzetet idézett elő, amely Európa számára elfogadható vagy hasznos lenne.
A radikális iszlamisták megjelenésével, és a szinte folyamatos harcokkal, egyenlőre lehetetlenné vált egy stabil kormány és ország létrehozása. A belső rend megteremtésének első lépcsőfokának a hadsereg újraszervezését tekintik.
Az új hadsereg katonáinak kiképzést Angliában kezdték meg, a bassingbourni laktanyában, ahová háromszáz „kiválasztott” líbiai katona kiképzést kezdték meg. A teljes létszám kétezer lett volna.
A kiképzés azonban váratlanul félbe szakadt, és egy hónappal a vége előtt, november elején, az összes kadétot visszaküldték Líbiába. Bár talán helyesebb kiutasítást emlegetni.
A kiutasítás oka, hogy eltávozások alkalmával a kadétok összetűzésbe keveredtek a helyi lakossággal és a rendőrséggel is, valószínűleg amikor kíséret nélkül voltak, ugyanis alapvetően brit katonákkal közösen töltötték.
A végső mérleg 11 nemi erőszak, egy esetben egy 22 éves férfi ellen, lopás,nőkkel való erőszakoskodás, mindez 9 nap alatt. Tizenkét elkövető ellen emeltek vádat.
Noha nem tartozik az erőszak témakörébe, de páran megpróbáltak menedékjogot is kérni, de a védelmi minisztérium cáfolta, hogy ezt bárkinek is megadnák.
A másik oldal viszont a túlzott kontrollra, kevés szabadidőre és a folyamatos kíséretre panaszkodott továbbá, arra hogy a vendéglátók nem magyarázták el érthetően mi az ami törvénybe ütköző.
Az események után a laktanyát lezárták és a kiképző programot megszakították, az őrizetben lévő elkövetőket pedig a helyi bíróság elé állítják. Bár érdekes kérdés, miként fogja egy civil bíróság egy másik ország katonáit elítélni.
Forrás:
http://www.bbc.com/news/uk-england-cambridgeshire-29923770
http://www.bbc.com/news/uk-england-cambridgeshire-29923774
http://www.bbc.com/news/uk-england-cambridgeshire-29882117
Utolsó kommentek