Ennek a késnek a létrejötte komoly történetet takar, gyakorlatilag a továbbfejlesztett változata a Fairbairn-Sykes Fighting Knife-nak, amit az SAS és a brit kommandók használtak.
Az egyik tervező, William Ewart Fairbairn, brit katona/sanghai rendőr aktív éveiben elmélyűlt a box, bírkózás, francia box és még más keleti harcművészetekben, megalkotta saját harcművészetét, a Defendo-t.
A II. vh. alatt a nyugati szövetséges hadseregek különlegeseit képezte pusztakezes és késharcra. Ekkor tervezete a Fairbairn-Sykes Fighting Knife-t Eric Sykes-szal.
A másik tervező pedig Fairbairn egyik tanítványa, Rex Applegate, aki szintén hasonló utat járt be mint mestere. OSS kiképző volt együtt olyan szakemberekkel, mint az SAS alapítója Sterling, egy időben Franklin D.
Roosevelt testőre is volt.
Módszertani könyve a "Kill or be killed" a pusztakezes harcról a mai nyugati kiképzési technikák alapja lett, de nagy újító volt a kés és pisztolytechnikák, kombatlövészet fejlesztésében is.
Ez a két ember tervezte meg a szóban forgó kést, amit először, a prototipusokat nem számítva az amerikai Al Mar gyártott. Később lettek aztán a késnek más változatai is, de az alap modellt gyártotta a Gerber és később a Böker is.
A képen szereplő konkrét modell Böker gyártmány. A penge anyaga 440C rozsdamentes acél, mattított. Az él lapos szögű mindkét oldalon. A penge anyaga végig fut a markolatban, amit szendvicsszerűen fog közre két ólom nehezék és a két markolathéj.
Az ólomnehezékek a kés egyensúlyát hivatottak beállítani. A keresztvas masszív és erős acél. A tok kydex műanyag, gumigyűrűs biztosítóval, amit a kés markolatára húzol rá.
Mind a tok és a kés maga is több színben változatban készült, fekete, fekete pengével, mattított homokfúvott, homokszínű, polírozott pengével stb.
A személyes benyomásom a késről pozitív, de erősen specializált eszközről van szó: embert lehet vele ölni, nagyon jó az egyensúlya, nagyon kellemes forgatni de másra nem az igazi.
A tok azonban kétségeket ébreszt bennem, erős meg jól is tart, de a kés elővételekor hangos és fülsértően karcos hangot ad ki. Nem ez az amit hallani szeretnél az éjszaka közepén, miközben a szovjet rakétasilót őrző katonát akarod éppen becserkészni.
A jelen modellt egyébként, hogy hazai vonatkozása is legyen, a már nem létező KR Terrorelhárító Szolgálat osztotta limitált darabszámban a felszámolói állománynak. Valamint ez a modell található meg szinte az összes újabb megjelenésű katonai/rendőri közelharccal foglalkozó szakanyag illusztrációjában.
Légionnaire
Utolsó kommentek