A formára készített műanyag tokok nem véletlenül örvendenek nagy népszerűségnek akár a rendvédelmi, akár a civil piacon. Olcsó, egyszerű és tökéletes illeszkedést biztosít, ezáltal a legoptimálisabb eszközkezelést
(fegyver elővétel, tárcsere) teszi lehetővé.
Hátránya azonban, hogy csak az adott típussal kompatibilis és terepharcászatra nem a legideálisabb választás, mert nem nyújt sem elég védelmet az eszköznek kosztól és túl merev is.
A kydex fegyvertokokon belül két kategória létezik. Az egyik a level 1, ami esetében a fegyvert nem védi aktív biztosítás a kiesés ellen, egyszerűen csak beleszorul. A másik két, level 2 és level 3 változatnál már van ilyen biztosítás, akár több is egyszerre.
A level 1 tokra jó példa az izraeli Fobus által gyártott level 1 tok, jelen esetben ez a HK1, tekintettel arra, hogy HK USP-re készült. Az anyaga puha, rugalmas műanyag, két fél formából van összekapcsolva szegecsekkel és szintén szegecsekkel kapcsolódik az övre rögzítést biztosító panelhez is. Ennek hátoldalán piros színű gumi hivatott megakadályozni a derékon való csúszkálást. A tok egyébként más rögzítési lehetőséget nem biztosít.
A tártartó szintén ugyanezzel a megoldásokkal készült az egyszerűség jegyében. Ahhoz képest, hogy kb. 8000 és 4000 Ft. között hozzá lehet jutni és nem tűnik a legjobbnak, kifejezetten kellemes viselet és jól használható alsó kategóriás fegyvertoknak.
Rejtett viselésre tűrhető, nem áll el nagyon a test vonalától. Egy vékony dzseki, bő ing vagy lazább pulóver jól takarja. A Fobus C21-es modell pont jó a P9RC-hez, ha valaki szolgálatihoz venne.
A level 2-re a példamodell egy szintén izraeli gyártó, az IMI Defense level 2 HK USP Standard tokja. Anyaga valamivel merevebb és vastagabb, mint az előző esetében és ennél a tok formája egy darabból van kialakítva, illesztés vagy szegecselés nélkül.
A fegyver rögzítését egy a tokon lévő gombhoz csatlakozó nyító/záró billenő szerkezet biztosítja. Ezt az elsütést végző ujjal lehet működtetni és fegyver elővételekor így az elsütő ujj pont a szánra kerül, meggátolva, hogy stressz hatására vétlen lövés történjen.
Az övhöz rögzítő darab egy imbuszos fejű csavarral csatlakozik a tokhoz. Ezt a felhasználó magának állíthatja be, attól függően, hogy milyen szögben akarja hogy a tok álljon.
Az alap csomag egy a Fobusnál már látott panellel és egy övbújtatós (ami egy csavaros, sínen csúszós megoldással az öv szélességére állítható) modullal érkezik, de vásárolható hozzá comb panel és egy MOLLE modul is, amivel MOLLE csíkokra is feltehető és létezik hozzá szolgálati modul is.
A tártartó szintén ilyen megoldású, azonban annál már nincs aktív biztosító szerkezet. Rejtett viselésre kevésbé alkalmas, legfeljebb vastagabb ruházat esetén, mert túlságosan eláll a testtől, azonban a fegyverkezelés nagyon jól megoldható vele, bátran ajánlom bárkinek.
Az IMI Defense tokjai kb. 10000 Ft. körül mozognak kiskereskedelmi forgalomban, P9RC-hez nincs kompatibilis tokjuk.
A level 3 tokra a példa a Blackhawk level 3 Sherpa tokja. Anyaga nagyszilárdságú szénszálas műanyag. A fődarab itt is egy darabból van kialakítva szemmel láthatólag.
Az egyik aktív biztosító gyakorlatilag kis eltérésekkel ugyanaz, mint a korábbi IMI Defense esetében. A másik azonban egy érdekesebb megoldás.
Egy a tok tetején elhelyezett lebillenő záró fedél, amit egy rugós szerkezet pattint hátra, amikor a működtető kéz hüvelykujjával, miközben ráfogunk a pisztoly markolatára, oldjuk a rugós fedél zárját helyben tartó billenő kart.
A két biztosító egymással párhuzamosan is alkalmazható, illetve csak az egyik is, de akkor az mindenképpen az alsó biztosító lesz, ami a pisztoly tokba rejtésekor automatikusan működik.
A testre rögzítést itt is több modul szolgálja, a jelen példány esetében ez egy szolgálati modul, de létezik hozzá comb modul is és a tok állásának szöge is minimálisan de állítható.
Ez egy kifejezetten szolgálati/bevetési, nyílt viselésre tervezett tok. Kereskedelmi forgalomban kb. 25000 Ft. de szerintem nem ér annyit. Létezik belőle P9RC-hez kompatibilis példány, mint pl ez is.
Légionnaire
Utolsó kommentek