A softshell dzseki története úgy indult, hogy egy gyorsan beszerezhető, normális áron kapható, viszont jobb minőségű „átmeneti” kabátot kerestem, amit ráadásul előzetesen meg is tudok esetleg nézni közelről is.
Így akadtam a „taktikai” boltok kínálatát böngészve a Gurkha softshell-re. Szempont volt még a szín, a megfelelő zseb elrendezés, megfelelő testhezálló szabás, és természetesen a szuper kommandós kinézet is.
A dzsekin megtalálható a kapucni is, keskeny szemernyővel, gumis behúzókkal, és azzal az idegesítő tulajdonságával, hogy az álló gallérba rejtve zavarja az embert.
A modern egyenruhák nagy részén megtalálhatóak a tépőzárak, ahogy itt is. A felkaron az alakulat jelzések számára, mellkasnál a név és ország vagy haderőnem számára, míg azok alatt a rendfokozati jelzés számára. Bár nem tudom melyik ország hadereje használ ilyen formájú jelzéseket, mert a magyar ugye nem megy rá.
A vállaknál rejtett, villámzáras zsebek találhatók, aminek a külső felülete tépőzáras. Bal oldalon egy további zseb található az alkarnál, amit személy szerint nem nagyon használtam idáig, ezért a villámzár kocsiját szépen rejtve viselem.
Ha a dzseki túl soknak bizonyulna, vagy a levegő hirtelen felmelegedne, jól jöhetnek a hónaljaknál található szellőző nyílások, amik a legtöbb hadi gore-tex kabátnál ugye alapvetők, és itt is teljesen jól működnek.
A kabát hátsó felén lehet hozzáférni a belülre süllyesztett, hálós zsebhez, ami a Gurkha kiadvány szerint térképtartó zsebnek készült. Na most zsákkal kombinálva ilyen formában használhatatlan, de egyébként a hétköznapokban néha jól jött, és ha nem használjuk se zavaró.
A kapucninál tépőzár formájában egy további egyszerű újítás is felkerült, aminek köszönhetően nyitott állapotában nem ugrál össze-vissza a kapucni. Továbbá mintha kevesebb hó is esne bele, tehát fedi valamennyire a nyitott állapotban hordott csuklyát.
A mandzsetták gumisak, illetve tépőzár segítségével a csuklónkra is igazíthatjuk. Azonban nekem a bal oldalon ez a gumírozott ujj, egy év után kitágult. Más dzsekin pedig a tépőzáras keményített pántról szakadt le a tépőzár maga. Bár az könnyen javítható egy kis ragasztó segítségével.
Noha alapvetően a softshellek szabása elég testhez álló, megtalálhatóak deréktájon a gumi szűkítők is. Nekem még nem volt rájuk szükségem, pedig pulóverrel és anélkül is viseltem.
Ha már a méretnél tartunk, a Gurkha az amerikai méret táblázatot használja. Én alapvetően M-es felsőket hordok, de felpróbálás után jobbnak láttam egy egyel nagyobb, L-es változatra beruházni, így vékonyabban alá is öltözhetek.
A kabát belső felén, bal oldalán található egy nyomtatott címke. Nekem ez egy év után sem kopott ki. Ezen megtalálhatjuk a legfontosabb tudnivalókat, amiket mosás során érdemes figyelembe venni. Ezt egyébként egy félig nyitott zsebre nyomtatták rá, amivel annyi problémám van, hogy túl mély és túl szűk a kezemnek. És nem rendelkezem a megfelelő méretű eszközzel amit elhelyezhetnék benne.
Belül egyébként vékony bélés található, ami a kialakítását tekintve hasonlít a Polartec 100-as fleece-jére. Gyakorlatban nem csak egy külső héjat kapunk, hanem még valamennyire meleg is a dzseki. Ennek hátránya, hogy vastagabb és több helyet foglal.
A két mellzsebnél illetve a váll zsebeknél belül megtalálhatók a fejhallgatók vezetékének nyílásai. Ezek segítségével a kabáton belül elvezethetjük őket a gallérig.
A kabát külseje rip-stop-os anyagú, 92% poliészter és 8% lycra. Vízálló, egy darabig természetesen, és nekem az elmúlt egy évben bevált, mind esőben mind hóba. A nagyobb méret miatt alá tudok venni egy vékonyabb polár pulóvert is, és még a szabását is kedvelem.
Azonban megnéztem több példányt is, és volt pár apróság amit láttam. Leszakadozó szövet darabok a villámzárakról, esetleg szét eső villámzárak is előfordultak. Nálam ez csak egy alkalommal történt meg.
Mások arról panaszkodtak, hogy beázik, de ezt egy általam megkérdezett tulaj se panaszolta el. A varrások is inkább a gyakorlatban bizonyítottak, mivel eddig nem bomlottak fel.
De mindent összevetve én elégedett vagyok, és nem bántam meg hogy megvettem. Sok helyen mint „prémium” kategóriás termék hivatkoznak rá, ami szerintem erős túlzás. Nem rossz, tényleg hozta azt amit az áráért vártam tőle, de a prémium kategóriás soft shelleket két-háromszoros árért lehet megkapni.
Utolsó kommentek