Létezik egy speciális tanfolyam, amelynek során egy külföldi ország katonái, az országuk területén lévő idegen haderőben teljesíthetik szolgálati idejüket, vagy akár többet is.
Ez az ország Dél Korea, ahol jelenleg 26-28 ezer amerikai katona állomásozik, és ahol egy rövid kiválasztás utána, a koreai újoncok akár az amerikai hadsereg egyik alakulatába is bekerülhetnek.
A program neve pedig Korean Augmentation to the United States Army (koreai csapat növelés az amerikai hadsereg számára), vagyis rövidítve KATUSA.
Dél Koreában jelenleg kötelező sorkatonai szolgálat van. Sorozás alkalmával több különböző tesztet kell kitölteniük a sorozottaknak, amely alapján kiválaszthatják őket a KATUSA programba való részvételre.
Ezek a tesztek az alapvető fizikai, orvosi és inteligencia teszteken túl felmérik az egyének angol tudását is. Amennyiben megfelelő eredményt érnek el az angol teszteken, sorsolás útján kiválasztják őket a KATUSA programba.
Egyébként a nyelvi felmérőknél nem a szokásos közép vagy felső fokú vizsgákra kell gondolni, hanem legalább hat(!) féle különböző írás és szóbeli tesztel mérik fel a jelentkezők tudását.
A megfelelő eredményt elért, és természetesen a programban részt venni kívánó, jelölteket sorsolás útján választják ki. A program kezdetén (1950) egyébként több mint 40 000 dél koreai katona került be a programba, egyrészük önként míg másokat átvezényeltek.
A kisorsolt jelöltek az alapkiképzést a ROKA (Republic of Korea Army) kiképző központjaiban kapják meg, ami elméletileg öt hétig tart, és a kiképzési időt leszámítva sok hasonlóságot mutat az amerikai hadsereg alapkiképző programjával.
Az öt hetes alapkiképzés sikeres befejezése után Camp Jacksonba kerülnek a KATUSA akadémiára, ami egy nagyobb amerikai székhelyű orvosi műszereket és technológiákat fejlesztő magán cég támaszpontja.
A soron következő három hét során megismerkednek az amerikai hadsereggel testközelből is. Ezt közös gyakorlatok illetve a rájuk vonatkozó rendelkezések és szabályok elsajátításával szívják magukba.
Ezután az alapkiképzés és a felvételi során elért pontszámok alapján kerülnek elhelyezésre különféle amerikai alakulatoknál. A KATUSA programban résztvevők nagy része diplomás, és 20%-uk angol nyelv területen nőtt fel.
A KATUSA-k által hordott egyenruha apróságokban különbözik csak a rendszeresített amerikai gyakorló ruházattól. Ez pedig a rendfokozati jelzés, amit koreaira cseréltek, név felvarró és a jobb vállon hordott Dél Koreai zászló.
Érdekességképpen ezek a koreai katonák félig amerikai és félig koreai parancsnokság alá tartoznak. Míg a fenyítésükről, eltávozásukról, előléptetésükről vagy lefokozásukról ROKA elöljáróik döntenek, addig a tisztek és tiszthelyettesek kivételével az amerikai parancsnoki láncba tartoznak.
Kis adalék ennek megértéséhez, hogy a ROKA-ban 21 hónap a kötelező sorkatonai szolgálat, amit jövőre 18-ra akarnak csökkenteni, és a kivárási idő alapján csak 24 hónap után lehet valakiből őrmester.
A rendfokozatok némileg eltérnek, ugyanis az alapkiképzés befejeztével PV2-ként (valószínű Private Second Class, ide haza ez őrvezetőnek felelne meg) kerülnek ki, és csak hat hónap után lesznek PFC-k (Private First Class, ide haza tizedes), majd 19 hónap elteltével lehetnek CPL-ek (Corporal, ide haza szakszvezető).
A KATUSA-k fő feladata, háború esetén segíteni az amerikai csapatok munkáját, nyelv és helyismeretük segítségével. Összekötőként szolgálni az amerikai katonák és a helyi lakosság között, illetve „képviselni” a koreai hadsereget. Szerintem nem kell kifejtenem mennyire hasznos lehet egy ilyen katona az adott helyzetben.
Miután a csapatokhoz kerülnek, a rendszeresített amerikai egyéni felszereléseket és egyéni lőfegyvereket használják. A fizetésük is több valamivel mint az átlagos sorkatonáknak, de sokkal többet is várnak tőlük.
Ellátásukról és továbbképzésükről szintén az adott alakulatuk gondoskodik. Gyakorlatilag az amerikai katonákkal dolgoznak és élnek együtt a szolgálati idejük leteltéig.
Napjainkra körülbelül 3400 KATUSA szolgál az amerikai hadseregben. Számukat egyenesen arányosan csökkentették a koreai félszigeten állomásozó amerikai csapatokéval.
A KATUSA programba bekerülni nem könnyű, továbbá nem is biztosít annyi előnyt mint sokan hiszik. Viszont háború esetén biztosan az első vonalba kerülnek az amerikai csapatokkal együtt.
Utolsó kommentek