A bolgár hadsereg a legnagyobbak között volt a Varsói Szerződés államai között, 152 000 fős hadseregével. Az ábrát áttanulmányozva, szerintem a bolgár sorkötelesek se lehettek irigylésre méltóbb helyzetben, a magyarokkal összehasonlítva.
Napjainkban a bolgár hadsereg létszáma 30 000 fő, akik 3 haderőnem között oszlanak el. Saját fegyver gyáruk van (Arsenal) illetve harckocsikat (T-72M2) és páncélozott szállító harcjárművet (BTR 60PB-MD1,BMP-23) is gyártanak.
Az egyenruhájuk leginkább a woodland és a dpm keveréke. Hallomásból úgy tudom, hogy egyenruha cserét terveztek, és az állomány számára teszt példányokat is osztottak ki, amik közül a brit DPM egyenruha bizonyult a legjobbnak, mégsem ez került rendszeresítésre.
Az Afganisztánban harcoló kontingensüknél szintén volt némi probléma az egyenruhával, ugyanis a rendszeresített bolgár gyakorló sivatagi változata helyett, a háromszínnyomású DCU mintát kezdték kiosztani, pontosan akkor, mikor a helyi tálib ellenállók is ilyet kezdtek el viselni. Ez is mesélt történet, hivatalos hír-közlemény nem hiszem, hogy megerősítené.
A bolgár hadsereg modernebb szállító járművei az amerikai M1117, M1114-es HMWW-k,G mercik, SANDCAT MRAP és néhány egyéb mercédesz teherautó. Emellett természetesen URAL és UAZ is van.
Megtartották a páncélos erőiket is, 160 T72M2 formájában, és több lánctalpas páncélozott szállító illetve harcjárművet is rendszerben tartanak MT-LB, BMP-1). Önjáró és telepített tüzérségük is van, Gvozgyika,BM-21 és D-20-as tarackok formájában.
Egyéni fegyverzetnek a hazai gyártású Ak variáns van rendszeresítve. Ennek létezik modernebb, polimer markolatos változata, illetve 5.56-os űrméretre átalakított változata is.A látszat ellenére a bolgár hadsereg is komoly problémákkal küzd. Az utóbbi időben volt egy nagyobb leépítés náluk, ami szintén hallomás alapján, a használhatóbb állományt érintette. Csapatai jelen voltak Irakban, és jelenleg is állomásozik Afganisztánban egy nagyobb, zászlóalj (608 fő) méretű bolgár kontingens.
Utolsó kommentek