A Tengerészgyalogság 2004-ben rendszeresítette az LWH (Light Weight Helmet, „könnyű súlyú sisak”)-t. Jelenleg is ezt használják, kivéve a különféle speciális rendeltetésű alakulataikat. A leváltásáról még csak szó se esett eddig.
Az LWH külsőre megeggyezik a korábbi PASGT (Personal Armor System for Ground Troops, személyi védő rendszer a szárazföldi csapatok számára) sisakkal, de annál 200-300 grammal könnyebb.Viszont aki viselte, azt mondta nem igazán érezte a különbséget a régi és az új sisak között.
Fő különbség a belsőben, illetve az új fajta álszíjazatban található. A korábban körbefutó, bőr belső részt kicserélték, jobban párnázott és kényelmesebb változatra. Ez szintén a fej körül fut körbe, de vastagabb mint a korábbi belső rész, nem csak egy vékony bőr réteg.
Az álszíjazat is sokat változott, lévén a korábbi két pontossal csak a problémák voltak és gyakorlatilag nem látta el a feladatát, míg az újabb verzió már négy ponton rögzíti a sisakot a viselő fejéhez. A szíj rögzül a sisakhoz, és két oldalt 1-1 bőr párnába fut bele.
A bőr párnák sisaktól lévő távolságát egy műanyag csuszkával lehet állítani. A bőr párnákba becsatlakozik a hátsó rész pántja is, illetve a viselő arcán két oldalt elhelyezkedő párnák között fut a tényleges állszíj is. Az álszíjat kioldani baloldalt lehet, egy műanyag csat segítségével. A párnák első látásra kényelmesebbnek tűnhetnek, de nem párnázottak, csupán a korábbi tapasztalatok alapján, a műanyag csattoktól védik az ember arcát, mivel ha kicsit is túl húzták ezeket, akkor belenyomódhattak az arcbőrbe.
A méretét többféle módon lehet változtatni. A „tényleges” álszíj mindkét oldalán műanyag csatok találhatók, amikkel lehet szűkíteni illetve bővíteni az áltartó kengyelt. Ez a kengyel bőrborítást kapott, így nem dörzsöli ki az álat, és további két tépőzárral lehet a felhasználó anatómiai adotságaihoz hozzáigazítani.
A sisak hátul, akárcsak elől, szintén két ponton került rögzítésre. A hátsó párnázott rész a tarkót óvja a feszesebbre húzott pántoktól. Ez már párnázott, és sokkal kényelmesebbé teszi a sisak hordását, a korábbi egyszerű, párnázatlan megoldásokhoz képest, ahol a viselő fejbőrét kidörzsölhették a sisak szíjai.
A hátsó pántokat szintén méretre lehet húzni, és a felesleget gumigyűrűkkel rögzíteni. A hátsó párnára, stílusosan, felkerült a tengerészgyalogság logója is. Ugyanezt az álszíjat egyébként elkészítették a hadsereg számára is, foliage green színben, azon viszont nincs logó.
Az LWH-hoz is létezik egy úgynevezett „Nape pad”, aminek a tokját a tarkónál lévő szíjakra kell ráhúzni, és így lehet benne tárolni egy kevlár „soft insert” ballisztikai védőbetétet, ami a tarkót óvja a repeszektől és a kis kaliberű lövedékektől.
A sisak formájának köszönhetően elég jól védi a fejet. A körbe futó perem elől szemellenzőként is funkcionál, oldalt védi a fület de befér alá a headset. Az LWH-ban viszont ez zavaró is, lévén vizhangos, széles és fekvésnél folyton az ember szemére csúszik, jól beállítva is.
Az LWH belső párnázott részeit tovább fejlesztették, mivel manapság már tépőzáras, polifoam és egyéb puhább anyagból elkészített párnákat alkalmaznak benne. Megjelent egy újabb álszíj is, de a színén kívül más nagyobb különbséget nem véltem felfedezni.
A ballisztikai védőképességét tekintve, az LWH nem sokban tér el a PASGT-től. Ugyanúgy NIJ LVL 3A besorolást kapott. A körbe futó perem miatt 10%-al jobban fedi a viselő fejét, mint a hadseregnél rendszeresített MICH/ACH sisak.
Az LWH sokkal puritánabb a MICH/ACH sisakokhoz képest. Míg azok huzatán vannak pántok és tépőzárak a szemüveg rögzítésére, illetve IFF négyszögek, addig az LWH-n általában ziherejsztűvel szokták rögzíteni a porvédő szemüvegeket.
Noha valamennyivel könnyebb lett a korábbi PASGT-hez képest, a formájából adódóan megmaradtak a korábban is tapasztalt kényelmetlenségek. Hosszabb viselés esetén megfájdul az ember nyaka, mivel széles ezért szűkebb helyeken folyton beveri a fejét az ember. Viszont az új állszíjazatnak köszönhetően sokkal stabilabban áll és kényelmesebb is a korábbi PASGT-hez képest.
Utolsó kommentek