Az Eagle Industriest gondolom itt különösebben nem kell bemutatnom, talán annyit azért megemlítenék, hogy a cég a rengeteg speciális felszereléseket gyártó vállalat közül is kiemelkedik úttörő fejlesztéseivel, etalonnak számító minőségével.
A felhasznált anyagok a szokásos 1000 den Cordura, ITW Nexus/National Molding csatok, Velcro tépőzárak, DOT patentek, hadi 1"-os hevederek és szegélyek és MIL-STD varrás, a kivitelezés minősége is megfelel az Eagle-től elvártaknak.
A mellény kifejlesztése alapvetően a különleges erők igényei alapján történt az alábbi főbb szempontok alapján. Alapvető elvárás volt, hogy a korábban rendszeresített, meglehetősen nagy és ormótlan gyalogsági védőmellényekhez képest azonos védelem mellett jobb mozgásszabadságot nyújtson a viselőjének a lehető legkisebb súly mellett.
Erre elsősorban a nehéz terepen szolgálatot teljesítő gyalogos járőröknek, illetve a rövid időtartamú, de nagyon pörgős és/vagy szűk és lehatárolt helyeken (pl.: beépített területek, sűrű erdők) bevetett beavatkozó csoportoknak van nagy szükségük.
Mint Plate Carrier-t, elsősorban (SAPI level III és IV) lövedékálló kerámiabetétek hordozására tervezték, de ezeket kiegészítendő hordozhat még a plate-ek belső oldala felől puha kevlár betéteket is - mind az első, mind a hátsó oldalon -, melyek az esetlegesen mégis átjutó lövedék-fragmentumokat, illetve bármilyen kisebb energiájú áthatoló elemet hivatottak megfogni, illetve energiájukat elnyelni.
A plate-ek és soft insert-ek behelyezése egyébként elöl és hátul is ugyanúgy történik. A belső oldalon egy nagy lehajtható tépőzáras rész van, melyet kinyitva bethetőek a betétek majd visszatépőzárazva megfelelő stabilitást adnak, nem fognak csak úgy kinyílni.
Az elülső, szélesebb résznél van még egyébként annyi érdekesség, hogy mivel az jóval szélesebb, mint a belevaló L-es SAPI plate, így annak oldalirányú elmozdulásának megakadályozására belevartak egy széles hevedert.
Ezenkívül említést érdemel, hogy a test oldalsó részén, a mellényen végigfutó ún. cummberbund belső oldalán, hálós anyagból, heveder és tépőzár rögzítéssel mindkét oldalon kialakítottak megfelelő részeket a kisebb méretű ESAPI védőlapoknak.
Ezenkívül lehetőség van puha kevlar betétek behelyezésére is, melyek a cummberbund tépőzáras vége felől, egy szintén tépőzáras nyíláson helyezhetőek be. A mellényen szemből rögtön észrevehetővé válik, hogy a másik fontos szempont az volt, hogy sérülés esetén a viselőjét minél hamarabb meg tudják szabadítani a mellénytől.
Ezt egyrészt a vállrészen lévő jól ismert ITW nexus csatok szolgálják. Vagyis szolgálnák, mivel gyárilag úgy kapjuk, hogy a heveder át van fűzve a D-gyűrűn, amin így már nem fér át a csat "apa" része, így hiába is oldanánk ki.
Ezért a heveder tépőzárral a mellényhez rögzített végét át kell bújtatni a D-gyűrűn, majd kifűzni a csatból és a D-gyűrűn kívül visszafűzni a helyére. Ellenkező esetben orvosi beavatkozásnál marad a tartóheveder elvágása.
A másik gyors fel- és levételt elősegítő megoldás a cummberbundnál található. Itt közben megjegyezném, hogy a cummberbund hátsó végei elég ötletes módon erős, duplán vett gumírozásban, illetve fűzőlyukakban végződnek.Utóbbiaknál eje. zsinórral és fastex összehúzóval elég pontosan és biztosan méretre állítható a mellény, míg a gumírozás enged annyit nyúlni, amennyi pl. egy lehajolásnál kell.
Itt a körbefutó cummberbund mindkét végén, mindkét oldalon tépőzárak vannak, melyek rögzétéskor egyrészt a mellényen lévő tépőzárakhoz, másrészt a mellényről felülről lehajtható rész belső oldalán lévő tépőzárhoz kapcsolódnak.
Összességében elmondható, hogy a tépőzárak elég jól rögzítik a cummberbundot még ha arra elég sok súlyt is málházunk fel. Véleményem szerint egyben ez a legnegatívabb része is mellénynek, mivel a tépőzár (hiába az elérhető legjobb minőségű, azaz Velcro) a leghamarabb amortizálódó része a rendszernek.
A tépőzár puha oldala hamar összeáll a sokszori használattól, így a rögzítő ereje lecsökken, másrészt a tépőzárak szélei miután elkezdenek foszlani, hamar átszakadnak a varráson.
A rögzítés harmadik pontja a deréknál, mindkét oldalon lévő nagy csatos megoldás, ahol szintén be kell állítani a megfelelő méretet. Különbség az alapvetően nagyon hasonló kialakítású MBSS mellényhez képest, hogy itt egyik csat rögzítése sem gumírozott, tehát nem követi a mozgásból adódó méretváltozásokat.
Véleményem szerint ezzel a mellénnyel leginkább az gond, hogy még a hétköznapi fel- és levétele sem lett a legegyszerűbb, de ha korunk egypontos, azonnali vészleoldásra vonatkozó elvárásait nézzük, akkor kifejezetten rossz megoldással álltak elő annak idején az Eagle tervezői.
A mellény korának azt a hiányosságát azonban sikeresen megoldotta, hogy a lövedékálló mellény és a málhafelszerelés külön egységeket képezett. A PALS/MOLLE hevederek tökéletesen megoldották ezen hiányosságot, a cummberbund alkalmazásával pedig további hasznosítható felületet nyertek az ESAPI elhelyezésén kívül is.
Más kérdés, hogy ez mennyiben praktikus, ha az szinte az ember hónaljában van. Ide éppen ezért célszerű olyan felszerelési elemeket rögzíteni, melyek csak ritkán kellenek, esetleg nem fontos, hogy egymagunk is elő tudjuk halászni (pl IFAK).
A hátsó panel előrefutó váll részén található 2-2 darab gumipánt, melyek célja hogy a kommunikációs rendszer vezetékeit, és/vagy az ivózsák csövét rögzítse. Természetesen helyet kapott a mára kötelezővé vált sebesültvonszoló is a nyakszirtnél, külső oldalán tépőzárral a névfelvarró vagy vércsoport-jelzés számára.
Külön érdekesség még a cummberbund elülső, lehajtható rögzítőjén alkalmazott megoldás: ez tulajdonképp egy dupla réteg Cordura, teljes belső felületén össze tépőzárazva. Információim szerint ide maroklőfegyvert (mivel teljesen felveszi annak alakját a szétnyíló tépőzár vagy plusz 2db M16 tár helyezhető el.
Ilyen, viszonylag kis felületű mellényeknél hasznos kiegészítő a plusz felszereléshez az ún.War Belt, mely lényegében egy széles, párnázott öv általában 2-3 MOLLE hevederzettel, melyet a teher jobb és kényelmesebb elosztása érdekében X-belttel (tulajdonképp egy nadrágtartó) hordanak. Részletesebb bemutatása majd egy későbbi írásban lesz esedékes.
A mellény elülső paneljának belső oldalán egy további nagyméretű hálós rész van, melynek rendeltetését homály fedi, mint ahogy a hátsó panel belső oldalának vállrészénél lévő hevederét is.
Összességében elmondható, hogy kisebb hiányosságai ellenére egy mai napig korszerűnek számító, jól kivitelezett prémium minőségű mellényt kap a harcos az adófizetők pénzén, ha ezt HTK-zák rá.
Apravetz
Utolsó kommentek