A 2000-re a közép-európai volt VSZ tagállamok zöméhez hasonlóan Lengyelország is a NATO tagságot választotta. Ezt hazánkhoz hasonlóan többéves PFP (NATO Partnership for Peace) programban való részvétel előzte meg. A PFP program keretein belül a programban résztvevő országok kontingenseket delegálhatnak különböző NATO missziókba, hogy megismerkedjenek a tagországok eljárásaival és megkönnyítsék a felvételre váró országoknak a későbbi NATO integrációra.
A lengyel haderő a rendszerváltás után saját könnyűipari bázisán megkezdte a VSZ tagországokban megszokott klasszikus tártáska és Y szíj saját verziójának leváltását egy teljes egyenruha és személyi felszerelés reform keretein belül. A WZ 93. (közismertebb nevén Pantera) személyi felszerelés rendszer kialíktásával új erdei és sivatagi terepminta, egyenruházat és egyéni harcászati felszerelési került a lengyel haderő eszköztárába.
Ennek keretein belül került a rendszerbe a WZ 93. könnyű málhamellény és az OLV repeszálló mellény. A WZ. 93 könnyű málhamellény kialakításkor elég sok ötletet merítettek az amerikai LBV málhamellényekről. A mellény fix tártartó zsebekkel és egy bújtatókkal rögzített külső málhaövvel van ellátva. A mellkason villámzárral zárható és a derékon fűzőkkel állítható méretre. Hazai területen jelenlegi is ez a leggyakrabban látható málhafelszerelés a lengyel katonákon.
A WZ. 93 könnyű málhafelszereléssel egyidőben jelent meg az OLV repeszálló mellény. Ez egy, a kornak megfelelő nagy méretű védőmellény, ami több fixre varrt célzsebbel került kialakításra. Rögzített felkar és torokvédelemmel, valamint lezipzárazható lágyékvédővel. A mellény a lágy kevlárszövet mellett rendelkezik kerámia betétekkel és NIJ LVL III védelmi szintet képvisel.
A PFP program, majd pedig NATO koalíciós missziók keretein belül a lengyel hadsereg számos békefenntartó műveletben vett részt (Ex Jugoszláv országok, Irak, afrikai ENSZ missziók) és az ott szerzett tapasztalatok alapján az OLV védőmellényt a leváltásra ítélték.
Így került rendszeresítésre a lengyel haderő jelenleg legelterjedtebb védőmellénye a KWM-02 moduláris védőmellény.
A KWM-2 egy hagyományosnak tervezési elvek szerint készült MOLLE rendszerrel ellátott védőmellény, aminek a tervezésekor az US ARMY IOTV kialakítását vették alapul. A mellényt és hozzá rendszeresített célzsebeket, a lengyel hadsereg ABV és ballisztikai védőfelszereléseinek hagyományos beszállítója, a PGZ lengyel hadiipari konglomerátumba tartozó Maskpol S.A gyártja az alsó lengyelországi Koniezkiben. A mellény alapanyaga 1000D IRR cordura, két színben készül (sivatagi és erdei).
A védőmellény moduláris kialakítású a gyártó szerint megállapított védelmi fokozatoktól függően 4-17 kg-ig skálázható a tömege.
A gyártó a méretszortiment kialakításakor igyekezett mindenkire gondolni, a repertoár XS-XXL méretezésig terjed (a cikkben bemutatásra kerülő darab a legnagyobb gyártott méret). Méretre állítani hosszantilag a vállakon lévő tépőzárak segítségével, szélességében pedig elől a tépőzáras oldalpanelekkel és a mellény hátoldalában lévő gyorskioldó rendszer szorosabbra húzásával történik, valamint az oldalpanelek hosszát szabályzó létracsatos hevederekkel történik.
A pontosabb tartás érdekében mellényt egy tépőzáras gumihevederes megoldással lehet a viselőre állítani.
Ahogy korábban már említésre került KWM-2 rendelkezik egy gyorsleoldó rendszerrel. A rendszer az elterjedt sodronyos leoldási metódust használja (hasonlóan az ötletadó IOTV mellényhez), a sodrony végighalad és a mellény mellkasi paneljén, a szegycsontnál lévő fogantyú megrántásával oldható. a mellény oldalpaneljén és a vállakon.
A mellény mellső paneljén a vállgödröknél fekete hypalon csúszásgátló párnák találhatók, amik a fegyverfogást hivatottak elősegíteni. A gyorsleoldó fogantyúja alatt, tépőzárak kerültek elhelyezésre a különböző felvarrók számára. A mellény hátoldalán tépőzárral rögzített sebesültvonszoló fogantyú található.
A mellény belső oldalán a komfortot és a szellőzést puha apró kötésű 3d hálós párnázás biztosítja, a teherviselő részeken a vállnál puha plüss jellegű anyaggal kiegészítve. A mellény két paneljének belső oldalán tépőzáras nyílásokon keresztül férünk hozzá a lágy kevlárbetétekhez, valamint a kerámia betétek befogadó zsebekhez.
A mellényhez tartozó kerámiabetét a legnagyobb méretű mellényhez képest is meglepően kis méretű, noha a címkéje szerint ezt is XXL-es, multicurve kialakítású. A mellényben való elmozdulását egy tépőzár akadályozza meg. A kerámiabetét nem standalone kialakítású, lágy védelem nélkül NIJ LVL III védelmi szintet éri el.
A mellényhez számos kiegészítő védőpanel tartozik. A készlet tartalmaz egy pár vállvédőt, egy nyak -és torokvédőt, lágyékvédőt, valamint ritka megoldásként egy hátsó medencevédő panelt is. A védőpaneleket a mellény belső oldalán található bújtatókba befűzve lehet rögzíteni.
A szetthez számos kiegészítő célzseb tartozik, amik lefedik a harci alkalmazásban a gyalogos harcászat minden szerepkörét, amit egy lövészkatona betölthet. A mellényhez és a kiegészítőihez egy nagy méretű sporttáskákra jellemző kialakítású hordtáska tartozik. Érdekességként egy készlet ballisztikai betéthez (lágy és kerámia) két készlet mellény huzat és célzseb tartozik. Ez a legtöbb ország hadseregeire nem jellemző felszerelésbőséget jelent a lengyel katonák számára.
A mellény alapjában véve a nagy méretű body armor stílusú darabok sorát gyarapítja, megjelenése egybecseng a nagyobb NATO békefenntartó missziókban való lengyel szerepvállalás növekedésével és emiatt leginkább a COIN feladatkörben való alkalmazáshoz idomul. Nagy mérete és tömege miatt a katonák mozgását nagyban korlátozza, hasonlóan az adott időszakban megjelent más védőmellényekhez a mozgásszabadság másodlagos tényezőként került figyelembe vételre a védelemhez képest.
Méretei és tömege ellenére a lengyel katonák kedvelik a KWM-2-est, a hasonló kialakítású védőmellényekhez képest kedvezőbb ergonómiája és a gyártó által használt jó minőségű alapanyagok miatt.
Jelenleg a KWM-2 alkotja a lengyel szárazföldi erők harcászati felszerelésének gerincét, azonban folyamatban van TITAN fantázianévre keresztelt személyi felszerelés modernizációs program, aminek a keretein belül a jelenleg használt ruházati és harcászati felszerelések, valamint a WZ 93. terepminta leváltásra kerül. A program 2016-ban indult útjára és jelenleg is tart és a többféle bemutatott felszerelés készletből még jelenleg egyik sem került még rendszeresítésre.
Az orosz-ukrán háború kitörése óta Lengyelország nyaktörő tempójú fegyverkezésbe kezdett, azonban a fő súlypontot a technikai eszközpark modernizációjára helyezik így a KWM-2-es még várhatóan a 2020-as években a lengyel szárazföldi erők meghatározó felszerelési cikke lesz a továbbiakban is.
Utolsó kommentek