A 2019M védőmellénnyel kapcsolatban, úgy gondolom néhány részletet kihagytam, úgyhogy mivel adódott a lehetőség, lássuk most ezt az elmaradt adósságot.
A mellény jelenlegi formája egy kicsit szögletessé teszi. Ennek hátránya, hogy ha maroklőfegyverrel célzunk, akkor a kezünkkel összenyomjuk és kitoljuk a mellény elülső részét.
A mellény hátsó része is lehetne ergonomikusabb, de ezen kialakítás kevésbé képez akadályt. Ahogy látható a rádió antennán túl, az ivócső rögzítése is lehetséges.
Szimpatikus viszont, a derékpántok végén lévő oldható elem, aminek köszönhetően egy egyszerű mozdulattal nyithatjuk és vethetjük le a mellényt.
A vállaknál lévő csatok, egy határozott és erős rántással nyílnak csak ki. Normális esetben ez sérülés esetén az orvosi ellátás során jön kapóra. A véletlen nyitás esélye szerintem alacsony, de aki emiatt aggódik az letudja ragasztani némi szigetelőszallag segítségével, a csat végén lógó elemet.
A mellény belső oldalán lévő nagyméretű címkén olvasható a gyártási idő, lejárati dátum, méret, gyártási szám és néhány kezelési utasítás is. Nem értem egyébként idehaza miért olyan elterjedt még a pecsét használata ruházati anyagoknál.
A belső oldal hálós kialakítása szerintem teljesen rendben van, és ahogy látható minden egyes szétszedhető elem rendelkezik saját címkével. Hordás közben egyébként fel sem tűnnek.
A mellényhez tartozó lágy ballisztikai betétek természetesen kivehetőek és ennél fogva igény esetén cserélhetőek. A betétek szavatossági ideje körülbelül hét év, a védelmi képességük pedig az általánosan elfogadott amerikai NIJ standard szerinti IIIA.
Mind a lágy mind a kemény ballisztikai betéteket az első illetve a hátsó panelekbe, alulról lehet felhelyezni. A kemény betét a külön zseb miatt kellően stabilan rögzíthető, de a lágy betét sem csúszkál, mivel mérethelyes.
A deréköv, avagy cummerbund, mindkét vége nagyméretű tépőzárban végződik, illetve az elülsőn található még két darab gyorsleoldó csat. Véleményem szerint, továbbra is praktikusabb a hagyományos módon a tépőzáras elemet használva levenni a mellényt, mert a csatot használva visszavételkor, számomra körülményesnek tűnik a visszapattintása.
A deréköv hosszát egész egyszerűen a tépőzáras oldal elhelyezésével lehet beállítani. Ha szűkebre akarjuk venni akkor egymáshoz közelebb helyezzük el, ha lazítani akarjuk akkor távolabb rakjuk őket.
Az oldalra tartozó kiegészítő védelem, ami szintén lágy ballisztikai betét, ugyanúgy kivehető. Természetesen az oldalsó védelem megtámogatható kemény betéttel is.
Az oldalsó védelem betétei, a derékövön található, szintén alulról nyitható tépőzáras zsebben helyezhetők e
Hátul a tarkó alatt kapott helyet egy megerősített fogantyú, ami sebesültmentéskor a fekvő katona elhúzására szolgál. A tépőzárnak köszönhetően alapesetben a mellénytől nem áll el, és nagyjából a mellény síkjában helyezkedik el.
A vállpántok állíthatóak és a vállpárnázás levehető. Gyakorlatilag ez ugyanaz a konstrukció ami szinte az összes hasonló kategóriás védőmellényen megtalálható.
A 2019M védőmellénynek ez a legfrissebb és legnagyobb számban elkészített változata. Viszont fontos megjegyezni, hogy áttervezés alatt van és remélhetőleg jövőre elkészül az újabb, javított és remélhetőleg végleges verziója.
Utolsó kommentek