Az elmúlt húsz év konfliktusai során annyi tapasztalat gyűlt össze, hogy a nagyobb gyártók már egy jó ideje alapvetően ugyanazon plate carriereket készítik el, kisebb-nagyobb forradalmi megoldásokkal kiegészítve. Úgy gondolom, hogy a “hagyományos” cordura anyagból készült védőmellényeknél túl sok újat már nem lehet mutatni.
A warrior mellényéről is leginkább ez mondható el. Jó anyagból készült, és minden megtalálható rajta ami a többi nagy gyártó megegyező kategóriájú mellényein is.
A célzsebeket is olyan alapvető funkciókkal látták el, olyan jól bevált megoldásokat alkalmaztak, amitől egyenlőre nem akar senki eltérni. Egy dolgot azonban kiemelnék, hogy a zseb készlet húzószárai könnyen szétjöttek, illetve a tártartók gumijait is újra kellett csomózni.
A mellény elöl zárható, és a cummerbundok tépőzáras végeire egy-egy heveder került, ami megkönnyíti a felvételt/levételt, ugyanis ezeknél fogva egyszerűbb megrántani őket, és jobban kézre esnek.
A “hasitasi” egy tépőzáras lapra lett rávarrva, ennél fogva csak bekell tépőzárazni az elülső panelre. Engem a használata egy picit idegesített, mivel kényelmetlennek találtam, hogy dinamikus mozgás során az alhasamat ütötte.
A vállpárnázás szintén iparági “sztandard”. A párnázása megfelelő, a kialakításánál fogva vezetékek, vagy az ivózsák tömlője is könnyedén keresztül vezethető rajta. Ezen felül a párnázás, baloldalon, egy csatot rejt, ami a gyorsleoldás lehetőségét biztosítja.
A cummerbund feszességét a hátsó panelen lehet állítani. A megfelelő méret beállítása után könnyen rögzíthető az. Azonban mivel a cummerbund végén található tépőzár nem elasztikus anyagból készült, ezért nem is ereszt könnyedén.
Tehát ha túlhúzzuk akkor elég fullasztó tud lenni, ha lazára engedjük akkor meg nem rögzül eléggé a mellény. Megmondom őszintén nem tudtam megfelelően magamra állítani, így próbáltam kompromisszumot keresni a két véglet között.
Ami újítás viszont, az a belső oldal. Ez ugyanis nem sima, hanem méhsejt alakú darabokból áll össze. Annyival tud többet mint egy sima felületű betét, hogy jobban elvezeti az izzadságot, és nem úszik benne az ember. Természetesen ez mozgás és ember függő, én szignifikánsan kevésbé éreztem nedvesnek a belső oldalakat, mondjuk az SPC-vel összehasonlítva, másfél óra használat után. Emellett kényelmes is.
A cummerbund merevített, és rendelkezik egy belső zsebbel is. A belső zseb tépőzáras de egy külön pánttal lehet az oldalsó védelem kemény betéteit rögzíteni benne.
A cummerbund belső oldalára lehet rögzíteni egy tépőzáras rádió zsebet. Kényelmetlennek találtam, hiába a vastag párnázás rajta, sokszor nyomott oldalról. Továbbá a benne elhelyezett nagyobb méretű Motorola rádióm antennáját is sikerült letörni. Megjegyzem ez inkább az én hibám volt, noha próbáltam megfordítani, hogy előre fele álljon az antenna, de ez sem segített.
Az általános vagy orvosi zseb megfelelő méretű egy kisebb készlet tárolására, viszont a villámzár nem fut végig kétoldalt, ezért nem nyitható félbe. A leszakadó húzószárak apró kellemetlenséget okoznak, de a probléma könnyen orvosolható volt.
A szimpla tártartó zsebekre sok panasz nem lehet, a belső felén lévő érdes kemény műanyagnak köszönhetően a tárak nem kezdik ki a belső felét. A gumi pánt lazítható és cserélhető is.
A panelek alsó fele lenyitható, itt a tépőzár a belső oldalhoz is rögzül. A belső oldalon megfelelő magasságig fut tépőzár, ennél fogva a kemény ballisztikai betétek jól rögzíthetőek.
A mellény nevében a DA a Direct Action-t jelöli, míg az 5.56 már a zsebkiosztásra utal. A warrior 7.62-es illetve G-36-hoz szánt zsebkiosztással is árulja ezt a készletet.
Alapvetően ez egy jó mellény, egy amolyan “korrekt iparos munka”. A rádiózsebet és a cummerbund méretre állítását leszámítva elégedett voltam vele, hozza azt a szintet ami egy ilyen plate carriertől elvárható.
A mellényért köszönet az Armybox-nak!
Utolsó kommentek