A francia hadseregben a FÉLIN (Fantassin á Équipement et Liaisons Intégrés, Integrált Lövész és Kommunikációs Felszerelés) program keretein belül korszerűsítették a katonák egyéni felszerelését is. Ebbe beletartoznak fegyverkiegészítők, kommunikációt és adat kapcsolatot biztosító eszközök és egyéni felszerelések, köztük pedig a zsákok is.
Ezen új francia zsákoknál is hármas bontást alkalmaztak, vagyis készült F1 jelzéssel rohamzsák, F2 jelzéssel háromnapos zsák és F3 jelzéssel nagyméretű expedíciós zsák.
Az F3-as zsák a szerintem nagyon is kedvelhető és jól bevált “túrazsák” formában készült el. Térfogata 100 liter, természetesen a kiegészítő zsebek nélkül.
A külső oldalain több rögzítési pont is található és nagy számú kompressziós pánt is. A pántokkal akár külső teher is rögzíthető, a fölösleget pedig tépőzáras hevederekkel lehet megfogatni. A zsák elején egy darab keskeny, mély villámzáras külső zseb található.
A zsák oldalra bővíthető két darab 10 literes zsebbel, amelyek a nagy zsák oldalanként található négy-négy létracsatjával rögzíthetőek. Hasonló megoldásokat idáig csak brit felszereléseken láttam, ezt annál nehézkesebb módon tudtam csak feltenni, viszont így nem kerülhetnek fel “rosszul” a zsebek.
Az oldalsó zseb három oldalán fut villámzár és egy darab külső zseb található rajta. A villámzár nem néz ki túl erősnek, csak egy G betű látható rajta mint márkajelzés.
A vállhevederek jól párnázottak, plate carrierel is egész jól viselhetőek, viszont a rajta lévő műanyag elemek pont nem kompatibilisek a modernebb víztartályok csöveivel.
A derékpánt kellően merev. A bal oldali heveder, elméletileg a korábbi francia felszereléshez tartozó kulacs rögzítésére szolgálhat, míg jobb oldalra egy kis méretű villámzáras zseb került.
A zsák felső részén két darab villámzáras zseb található. Felülre pedig akár a derékalj is rögzíthető, és ahogy látható a pántokat itt is meglehet fogatni tépőzár segítségével.
Ez a felső rész nem csatolható le, tehát a zsákhoz van varrva, illetve a belső oldala egy elég vastag vízálló réteget kapott.
Kívülről egy komolyabb villámzárral nyitható az elülső oldal, ami lehetővé teszi a fő rekeszhez való hozzáférést anélkül, hogy felülről kéne kipakolni minden mást. Ahogy felül, úgy itt is a lenyíló rész belső felén erős vízálló réteg található.
A hálózsákhoz az alsó részen körbefutó villámzár biztosít hozzáférést. Kikell emelni, hogy a zsák alsó fele egy elég erős vízálló bevonattal van ellátva, illetve a belső felén is található egy további vízálló réteg.
Az ivózsák csövének szánt nyílás a civil zsákokon gyakran látható, négy részre vágott gumi dugó. A camelbak csövét a tartályról lecsatolva tudtam csak átvezetni, és a hevedereket tartó tépőzáras pant segítségével rögzítettem.
Belül csak egy darab elválasztó vagy zseb található, ez pedig az ivótartály számára lett kialakítva. Külön rádió zseb vagy egyéb nem került a belülre.
A párnázás nincs túlbonyolítva, szerintem kényelmes. A vállpántok és a hát párna magassága állítható, egyszerűen csak feljebb vagy lejjebb kell fűzni. A derékpánt nem vehető ki, ugyanis az tartja a merevítést.
A merevítés két fém csőből áll, amelyre rávan fűzve a zsák és a hát illetve a vállpárnázás is. A csövek formázottak, elég merevek és érzésem szerint nem törnek olyan könnyen mint mondjuk a Molle zsákok műanyag vázai.
A nem kevés vízálló rétegen túl, tartozik hozzá még egy terepszínű, esővédő huzat is. Legjobb tudomásom szerint ezt kizárólag a “zöld” CCE színben készítették el.
Az F3-as nem egy rossz zsák, főleg annak fényében, hogy nagyobb mennyiségben került rendszeresítésre és nem egy “after market” termékről beszélünk.
A robosztus kialakításának és az 1100-as Cordura anyagnak nagy hátránya, hogy a zsák üres súlya 4.8 kg. Viszont egy kis finomhangolás után, elsőre és rövid ideig hordva, kényelmesnek bizonyult egy plate carrierrel is. A vállpántokat nem nyomta a nyakamnak, míg a derékpánt nem tolta fel a mellényt.
Az oldalzsebek felhelyezésével nem vagyok kibékülve, mivel azokat nem lehet kompressziós pántokkal rögzíteni. Ennél fogva esővédő, melegruházat és egyéb könnyebb felszerelés számára gondolnám praktikusnak.
A többszörös esővédő réteg mindenképpen dicséretes, a rengeteg pánt pedig lerögzíthető. Apró kellemetlenségnek mondanám, hogy a műanyag részei kifejezetten idegesítően nyikorognak.
Mindent összevetve, vannak ennél jobban kitalált de drágább zsákok. Viszont ez szerintem megfelel a legtöbb katonának, és arra amire kitalálták és ahogy kitalálták, egy bőven jó minőségű túra-expediciós zsákot eredményezett.
A zsákért köszönet Dobi úrnak!
Utolsó kommentek