Amikor a Crye kihozta a G szériás “harci nadrágjait”, azzal egy etalont teremtettek, és azóta szinte mindenki azt a kialakítást másolja vagy annak mentén próbál elindulni egy saját tervel. Jó példák erre a kínai és orosz gyártók.
Ezek mellett, mivel a taktikai és “harci” nadrágokból Dunát lehet rekeszteni, több kisebb gyártó próbál egy-egy saját garnitúrával kijönni. Lehet látni olasz, német, angol és a jelen bejegyzés tárgyát képező szlovén példát is.
A taktikai és harci nadrágok között a fő különbség, hogy látszólag mindkettő egy sok zsebes nadrág, de az utóbbi robosztusabb és jellemzően beépített térdvédővel rendelkezik.
A Strikerből létezik egy alap, míg a HT (High Temperature) a meleg időbe szánt, légmozgást elősegítő megoldással készített verzió. A legújabb Striker változat különbözik még a szárából kikerülő tépőzáras feszítővel is, amely a HT-ban még benne van.
A nadrág hátsó része, a derék vonalától a fenék alsó vonaláig, a svájci schoeller dynamic cég elasztikus anyagából készült. Ennek eredményeként nem lehet érezni hogy guggolásnál lecsúszna a nadrág.
Az öv bújtatókat duplán készítették el, a külső réteg pedig patentos. Így a harci övet vagy a belső övet is rögzíteni lehet rajta. A nadrág derék része gumis.
A HT változat jól megkülönböztethető a két, ferdén futó, szellőző nyílásáról. A villámzárak mellett a felülről nyitott zsebek a zsebkés vagy lámpa tárolására szolgálnak.
Kifejezetten praktikus lett, hogy a combzsebeket felülről és elölről is ellehet érni. Így akár járműben ülve vagy háton fekve is könnyen hozzáférhetőek az itt tárolt felszereléseink.
Belül két elválasztott rész gondoskodik a felszerelésünk szétválasztásáról. A magam részéről gumikesztyűt raktam bele, telefont és iratokat csak simán beejtettem a zsebbe.
A nadrágba összesen négy darab villámzáras szellőző nyílást építettek, amik elméletileg a megfelelő légáramlás lehetőségét szavatolják. A felső egy különálló ferde nyílás, egyébként nem zavaró, míg az alsó a térdpárnázás felett található.
Mivel mostanában jellemzően 10 fok körül volt a hőmérséklet, ezért ezt a megoldást nem volt lehetőségem kipróbálni. Viszont az alsó nyílásnál zavarónak éreztem, hogy egyben a térd párnázást is ott kell behelyezni, és nyitott állapotában mindig attól tartottam, hogy az esetleg kicsúszhat.
A térdvédelem három külön álló részből áll össze, amelyből egy eleve a nadrág része a másik kettő pedig opcionálisan megvásárolható. A legkülső, nem levehető, réteg cordurából készült
Kifejezetten emögé a cordura párnázás mögé helyezhető el a “szolíd” betét, amely egy keményebb réteget képez, és megvédi a térdet az éles vagy hegyes tárgyaktól.
A legvégső pedig egy nagy méretű, térd fölé és alá is leérő, puha, ütés elnyelő réteg. Noha ez egy teljesen külön zsebbe kerül, de van benne hely a “szolíd” betétnek, és akár így egybe pakolva is hordhatóak.
A nadrágon található lábszár zseb talán az első ami végre nem áll el a szár vonalától, ergo belesimul és egyáltalán nem zavaró. Mivel az évek során szinte soha nem vettem hasznát, ezért számomra ezt a lehető legoptimálisabb módon készítették el.
A nadrág szárait gumizsinórokkal húzhatjuk össze, a fölösleget pedig egy tépőzáron rögzíthetjük. Ahogy látható, egy bőség ránc található a villámzár alatt, így azt felhúzva rögtön lazíthatunk a szárakon.
A nadrág belső oldalának alsó része kapott egy egyszerű nylon anyagú koptatóréteget. Jól bevált megoldás munkás nadrágokon is.
Plusz pont a Crye nadrágjával szemben, hogy a térdnél lévő koptatóréteg valamivel vastagabb, illetve alul három ujjnyi széles, felül pedig csak két ujjnyi. Visszatérve a G1-G2 nadrágokra, ott az egyik gyenge pont a túl vékony anyagból készült elasztikus réteg, ami így viszonylag sérülékeny volt.
A külön kiegészítők sorát erősíti a szélálló belső réteg, ami antisztatikus, “lélegző” és ha bele is izzadunk, nem tapad ránk. A mostani nulla fokokban kényelmesnek éreztem, és a nadrágba rögzítettségének okán, praktikus is egy átlagos aláöltözővel szemben, amik jellemzően nem részei a nadrágoknak.
A nadrág anyaga 67% poliészter és 33% rip-stop, Multicam-es változatokat 50/50 Nyco rip-stopból készítik. A rip-stop anyag ellenére nem éreztem könnyűnek, sőt eleinte kifejezetten szorosnak tűnt, de nem gátolta a mozgásomat.
A szorító érzés a gyakoribb viseléssel megszűnt, ennek ellenére a Crye nadrágjaiban könnyedebnek érzem a mozgást, azokat viszont jobban féltem míg a Strike HT-t sokkal erősebbnek érzem.
A Striker nadrágot kellően erősnek, a zseb kiosztását pedig praktikusnak érzem. Véleményem szerint a gyengébbnek titulált elasztikus részei sem sérülékenyek.
Összehasonlítva a Crye-al, a zsebeit és a térdvédelmet jobbnak érzem, a sérülékenyebb felületeit kisebbnek és jobban védettnek gondolom, és anyagában és megoldásaiban is jobban átgondoltnak tűnik.
Azonban a Crye G1/G3 szerintem ergonómiában jobb és sokkal könnyebbnek (~780 gramm térdvédelem nélkül, míg a HT teljesen felszerelve másfél kiló) is érzem.
Mindent összevetve tetszett az erősebb anyag, a jó zsebkiosztás és hogy mindent amit magammal hordok könnyen eltudtam helyezni benne, illetve az adott tevékenységhez igazítható térdvédelem. Biztos vagyok abban is, hogy a következő néhány év után is teljes értékű nadrágként fogom tudni hordani.
A tesztekhez a nadrágot az UF PRO biztosította, köszönet érte!
A nadrágról és az UF PRO többi termékéről ezen az oldalon érhető el további információ.
Utolsó kommentek