Az amerikai hadsereg 2018-ban jelentette be, hogy 2020-tól kezdődően lecseréli a köznapi és társasági ruházatát. Ennek apropójából lássuk mégis mire cserélik le, és mit is cserélnek le.
Az amerikai hadseregben két csoportra osztják a formális ruházatokat. Az egyik a Class A a másik a Class B. A Class A a “társasági” ruházat, amit különféle eseményeken, ceremóniákon viselnek, míg a Class B a “köznapi” ruházat.
A gyakorlóruházat esetében már látható volt, hogy a hadsereg nagyon szeret öltözködni. A leváltásra kerülő, Army Blue Service Uniform, szolgálati ruházatot 2010-től vezették be, és a tervek szerint 2027-ig vezetik ki.
A jelenlegi Army Service Uniform nem tett szert hatalmas népszerűségre. Az alulról érkező vélemények szerint, sem szabásában sem színében nem testesíti meg a hadsereg szellemiségét.
A fő probléma talán az lehetett, hogy ez a kék színű ruházat már korábban is létezett a hadsereg ruhatárában, ugyanis a díszőrség tagjai hordtak és hordanak hasonlót. Ezt tervezték át, majd rendszeresítették a hadsereg egészénél.
Időközben egyébként mindinkább bevett gyakorlattá vált, hogy a katonák minden tevékenységüket a harci ruházatban végezték, míg a többi fegyvernem tagjai, köznapi ruházatban utaztak és végezték napi teendőik egy részét a szolgálati helyükön. Ez természetesen a hadsereg soraiban nem aratott osztatlan sikert.
Mindenesetre 2010 előtt több mint fél évszázadon keresztül viselték a “hadsereg zöld” színű köznapi ruházatot, ami eleinte csak társaságiként funkcionált, majd teljesen kiszorította a barna színű köznapi ruházatot is.
Az 1950-es évek előtt pedig az ikonikus “Pinks and Green” köznapi és társasági ruházat volt rendszeresítve. Előszeretettel használják az ikonikus és a “legnagyobb generáció” jelzőket a ruházattal kapcsolatban, ugyanis amerikai fiatalok milliói viselték a második világégés során, és ennek odaát továbbra is szimbolikus jelentősége van.
Az igény meghallgatásra került, és megszületett az Army Green Service Uniform. Viszont felmerül még néhány kérdés az AGSU-val kapcsolatban, ugyanis az elmúlt években volt jópár elhibázott intézkedés a hadsereg vezetésének részéről, például a fekete barett bevezetése majd kivezetése és legvégül megtűrése.
Ha már szóba került a barett, az elérhető hivatalos fotókon nem látszik sem barett sem hosszúszárú bakancs. Sőt az öltözködési szabályzat is szemernyős kalapot, “pilotkát” és barna félcipőt említ.
Emiatt csak pár tízezer ember lesz dühös, mivel korábban a különleges erők és az ejtőernyős alakulatok tagjai büszkén viselték barettel és hosszúszárú bakancsal a köznapi ruházatot.
Mindent összevetve a hadsereg öltözködik, és jelen esetben nem próbál modernek és futurisztikusnak tűnni, hanem visszatér a gyökereihez. Mindenesetre az biztos, hogy már most több támogatója akad a “pink and green”-nek mint a kék színű köznapi ruházatnak.
Forrás:
https://www.dailymail.co.uk/news/article-6997439/U-S-Army-debuts-new-uniform-emulates-WWII-greens.html
https://www.army.mil/uniforms/
https://military.wikia.org/wiki/Army_Service_Uniform
Utolsó kommentek