Idehaza a személyi felszerelések egyik legelhanyagoltabb tagjai a málhazsákok voltak. A 2000-es évek elejéig összesen három féle, végtelenül elavult zsák állt a katonák rendelkezésére.
A helyzetet javítandó, egy már meglévő terméket vettek át, gyakorlatilag módosítás nélkül. A málhazsák mellett, amit itthon egyszerűen csak „BW zsák”-ként emlegetnek, egyúttal a német hadseregben rendszeresített málhaövet is lemásolták.
A 2003-tól Irakban tevékenykedő Szállító Zászlóalj katonáit már ezekkel szerelték föl, később pedig az afganisztáni PRT majd a KFOR missziókba is eljutott. Többnyire külföldi missziók számára osztották ki, de felbukkant a „kerítés” mellett és a rohamlövész képzésen is.
A zsákot módosítás nélkül vették át aminek a hátránya, hogy a rajta lévő zsebek és hevederek a német hadseregben lévő ásóhoz, hálózsákhoz és egyéb felszerelésekhez lettek méretezve.
A hátoldalon nincs merevítés, a vállpántokat pedig egyszerűen lehet a vállaknál és lenn a deréknál állítani. Nem bonyolították túl a rendszert, a pántok egész egyszerűen egyenes vonalban haladnak, nincs ívük mint a legtöbb zsák esetében.
Az anyaga nincs impregnálva, nem igen nevezhető vízállónak. A belső huzat ezen minimálisan javíthat. A teljes térfogata hatvan-hatvanöt liter körül mozog.
Sajnos a csatokat is átvették, amikhez hasonlót egyik másik gyártó sem készít, így a pótlásuk nem kézenfekvő. Sőt ezen a példányon annyira túlteljesítettek, hogy a csaton átfutó hevedert vagy háromszor átfűzték rajta, majd le is varrták. Ennél fogva pont az eredeti funkcióját nem látta el, egészen addig amíg szét nem bontottuk és újra befűztük.
Az alsó része körbe villámzáras, így a felszereléshez könnyebb hozzáférni. Olyan megoldást is láttam, hogy a németeknél használatos szögletes Polifoamot málházták alulra, míg a hálózsákot felülre, a zsákon kívülre.
A szögletes polifoam mellett, a zsák felső részén is található két keskeny pánt, amivel a hagyományosabb henger alakú fektető anyagot lehet lerögzíteni.
Az oldalt lévő két külső zseb sajnos túl keskeny, hogy bármi nagyobb holmit pakoljunk bele, és jellemzően idehaza a másfél literes vizet szokták beletuszkolni.
A SPEKON GMBH egy németcég, bár jelenleg ejtőernyők készítése a fő profiljuk, nem pedig az egyéni málhafelszerelés. Megjegyzem, még a régi RS 4/4 megtalálható a termékeik között.
Részemről annyira nem tartom egy jó konstrukciónak. A merevítés hiányzik belőle, a párnázás minimális, a csatok eltérnek minden más szabványtól, kívül nem találhatók rajta málharögzítési pontok és a külső zsebek túl keskenyek.
Persze hozzá kell tenni, hogy ez valamikor a 80-as 90-es évek derekán készült, és kifejezetten a német hadseregben készült málhafelszereléshez szánták.
Utolsó kommentek